wypowiedzenie umowy o pracę,okres wypowiedzenia

Pytanie z dnia 22 lutego 2019

Dzień dobry,

Mam zapytanie odnosnie przysługującego urlopu.
Chce złożyć wypowiedzenie 28.02.19. Obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia. A mam z poprzedniego roku 23 dni zaległego urlopu. Czy pracodawca może odmówić jego wykorzystania? Wiem, ze nie wypłacania ekwiwalentu urlopowego. bo nie ma takiego obowiązku o czym 1 stycznia poinformowała pracowników. Wiec zapłata za urlop nie wchodzi w gre. Jak w mojej obecnej sytuacji ma obowiązek zachować się pracodawca? bede sedrecznie wdzieczna za odpowiedz.

Pozdrawiam,
Paulina

Pracodawca może odmówić udzielenia Pani urlopu w okresie wypowiedzenia ale wówczas będzie musiał Pani zapłacić ekwiwalent za urlop co wynika z art. 171 par. 1 kodeksu pracy. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Co do zasady pracodawcy chcąc uniknąć płacenia ekwiwalentu wysyłają pracowników na zaległy urlop w okresie wypowiedzenia. Oprócz urlopu za zeszły rok przysługiwać będzie Pani urlop również za rok bieżący tj. miesiące styczeń - marzec czyli 6 dni. Biorąc pod uwagę że ma Pani miesięczny okres wypowiedzenia to w okresie wypowiedzenia czyli w marcu może Pani wykorzystać tylko 21 dni urlopu, a tym samym pracodawca powinien Pani wypłacić ekwiwalent jeszcze za 8 dni urlopu. Jeśli nie będzie chciał zapłacić ekwiwalentu to pozostaje Pani droga postępowania sądowego i wystąpienie do sądu przeciwko byłemu pracodawcy z pozwem o zapłatę.

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 lutego 2019 11:20 Zmodyfikowano dnia: 22 lutego 2019 11:20 Obejrzało: 348 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Pracodawca w okresie wypowiedzenia powinien udzielić zaległego urlopu, ale może tego odmówić, ze względu na potrzeby zakładu pracy. Co do zasady urlop powinien być udzielony w naturze, czyli, że nie można pracownikowi zapłacić ekwiwalentu, bo to chodzi o jego wypoczynek. Natomiast jeśli stosunek pracy ustał, a urlopu nie wykorzystano w tym okresie, to należy się ekwiwalent i pracodawca nie ma tutaj wyboru i musi płacić.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 lutego 2019 12:17 Zmodyfikowano dnia: 22 lutego 2019 12:17 Obejrzało: 345 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.