wypowiedzenie umowy o pracę,umowa o zakazie konkurencji,kres wypowiedzenia,
Pytanie z dnia 28 stycznia 2019
Witam, pracuje w firmie prywatnej od 15.10.2015r na umowie o pracę na czas nieokreślony. Dnia 30.10.2018r złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego 01.11.2018 - 31.01.2019r (to wypowiedzenie przekazałam w formie fizycznej dla szefowej, ale nie podpisała mi od razu tego dokumentu i do tej pory nie mam podpisanego wypowiedzenia). Dodatkowo w okresie wypowiedzenia szefowa dała mi do podpisu umowę o zakazie konkurencji, której ja nie podpisałam. Z własnych źródeł dowiedziałam się, że będąc na okresie wypowiedzenia nie mam obowiązku podpisywania umowy o zakazie konkurencji. Obawiam się, iż dojdzie do sytuacji gdzie szefowa mi nie podpisze wypowiedzenia, bo ja jej nie chcę podpisać umowy o zakazie konkurencji.
Proszę o poradę:
1. Czy złożone przeze mnie wypowiedzenie jest skuteczne mimo braku podpisu szefowej? Jestem zdecydowana zrezygnować z tej pracy i moje zdanie się nie zmieni - jakie ewentualnie mam inne opcje na zrezygnowanie z obecnej pracy? Czy mogę dnia 01.02.2019r mogę nie przyjść do pracy i na jakiej podstawie prawnej?
2. Czy faktycznie będąc na okresie wypowiedzenia nie mam obowiązku podpisywania tej umowy o zakazie konkurencji?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, 1. Tak, wypowiedzenie jest ważne, ale powinna Pani zgromadzić dowody na jego złożenie. 2. Nie ma Pani obowiązku podpisywać aktualnie umowy o zakazie konkurencji. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Agata Kicińska Radca prawny (Od 2012)
Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p.
Warszawska 4/3, 87-100 Toruń
Dzień dobry, Odpowiadając na pytania: 1. Wypowiedzenie jest skuteczne, pomimo braku podpisu pracodawcy. Jest to oświadczenie jednostronne, więc druga strona nie musi się na nie "zgodzić". Z uwagi na to, że wypowiedzenie jest skuteczne 1 lutego nie musi Pani przychodzić do pracy, a pracodawca powinien wydać świadectwo pracy. 2. Co do odmowy podpisywania umowy o zakazie konkurencji, to niezbędne byłoby więcej informacji. Natomiast zasadniczo pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który odmówi podpisania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W skrajnej sytuacji mogłoby dojść do rozwiązania dyscyplinarnego.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.