Wypowiedzenie umowy pracownikowi w okresie przedemerytalnym.

Pytanie z dnia 24 sierpnia 2020

Dzień dobry. Mam pytania:
Jestem zatrudniony w małym przedsiębiorstwie od 4 lat na czas nieokreślony. Przedsiębiorstwo zatrudnia troje pracowników. Pracodawca poinformował mnie, że rozwiąże ze mną stosunek pracy ze względu na redukcję etatu (właściwą przyczyną jest mój wiek). Ukończyłem 61 lat i jestem w wieku przedemerytalnym.
Moje pytania:
Czy mogę być zwolniony w wieku przedemerytalnym (nawet w czasie obecnej sytuacji epidemiologicznej)? Kiedy mogę otrzymać wypowiedzenie (obecnie przebywam do 10 września na zaległym urlopie wypoczynkowym)? Czy w przypadku zwolnienia należy mi się odprawa pieniężna? Jakie kroki prawne mogę podjąć w przypadku wypowiedzenia? Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie w tej sytuacji?
2. Mój pracodawca zalega mi z wypłatą wynagrodzenia chorobowego ( dwa tygodnie) za rok 2019 oraz wynagrodzenia za pracę ( od czerwca do sierpnia 2020). Dotychczasowe wynagrodzenie otrzymywałam "do reki", bez pokwitowań.
Jakie środki a następnie kroki prawne muszę podjąć aby zaległe wynagrodzenie zostało mi wypłacone. Czy należą się odsetki za zwłokę wypłaty wynagrodzenia.

Z tego względu, że brakuje Panu mniej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego to korzysta Pan z ochrony przedemerytalnej przewidzianej w art. 39 kp a w konsekwencji pracodawca nie może Panu wypowiedzieć umowy. W trakcie ochrony przedemerytalnej można wypowiedzieć umowę, ale tylko w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy. Likwidacja stanowiska pracy nie spełnia tych wymogów. Oczywiście pracodawca może wypowiedzieć Panu umowę, wypowiedzenie takie będzie skuteczne, ale będzie niezgodne z przepisami prawa pracy co można podnieść w odwołaniu do sądu pracy. W przypadku zwolnienia nie należy się Panu odprawa. Wypowiedzenia może Pan otrzymać najwcześniej po zakończeniu urlopu wypoczynkowego.W przypadku wypowiedzenia może Pan wnieść w terminie 21 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia odwołanie do sądu pracy i żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne/przywrócenia do pracy lub odszkodowania w wysokości max. trzykrotności wynagrodzenia. Co do zaległego wygrodzenia to należy wezwać do zapłaty pracodawcę, a w przypadku braku zapłaty złożyć do sądu pozew o zapłatę. Jak najbardziej należą się odsetki za opóźnienie w zapłacie wynagrodzenia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 sierpnia 2020 22:01 Zmodyfikowano dnia: 24 sierpnia 2020 22:01 Obejrzało: 341 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry nie można wypowiedzieć umowy pracę osobie pozostającej w wieku ochronnym. Jeśli wypowiedzenie zostanie złożone, należy wnieść odwołanie do sądu pracy. W zakresie zaległości w płatnościach należy niezwłocznie skierować pozew o zapłatę W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 25 sierpnia 2020 11:51 Zmodyfikowano dnia: 25 sierpnia 2020 11:51 Obejrzało: 336 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.