Wypowiedzenie umowy uaktywniającej.

Pytanie z dnia 28 listopada 2022

Witam, jestem opiekunką do dziecka od Września, czyli pracuję tam mniej niż 3 miesiące na umowie uaktywniającej dla Niań. Z racji, że chce dać rodzicom dziecka (zleceniodawcy) wypowiedzieć umowę, czy faktycznie ona jest bez okresu wypowiedzenia, nawet jeśli jest to zawarte „między nami” w umowie? Oczywiście chciałabym dać im czas na znalezienie nowej Opiekunki, lecz czy Pracodawca może mi zmienić czas wypowiedzenia? Czy to jest prawidłowe?

Witam. Umowa uaktywniająca jest umową zlecenia. Wedle zaś Kodeksu cywilnego: Art. 746 [Wypowiedzenie] § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. § 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. § 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Innymi słowy, jeśli umowa między stronami nie reguluje kwestii wypowiedzenia, decyduje przepis ustawowy. Jeśli jednak zawiera jakieś ustalenia, to są one decydujące.

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 listopada 2022 23:20 Zmodyfikowano dnia: 28 listopada 2022 23:20 Obejrzało: 1223 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, umowa uaktywniająca dla niań jest umową cywilnoprawną, zatem decydujące będzie to, co Państwo wprowadzili zgodnie do treści tej umowy. Jeśli zawarliście Państwo okres wypowiedzenia w umowie to jest to postanowienie jak najbardziej skuteczne i okres wypowiedzenia obowiązuje. Jednostronnie zlecedniodawcy (czyli rodzice dziecka) nie mogą Pani zmienić tego okresu wypowiedzenia - to wymaga zgody oby dwóch stron umowy. Ewentualnie proszę spojrzeć czy nie ma w umowie jakiś postanowień dotyczących możliwości rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 listopada 2022 01:46 Zmodyfikowano dnia: 29 listopada 2022 01:46 Obejrzało: 1223 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.