Wyprowadzka do innego miasta z dzieckiem.

Pytanie z dnia 10 lipca 2021

Witam, rozstałam się z partnerem, nie mamy ślubu ale mamy synka który ma 1,5r. Poznałam mężczyznę z którym planuje przyszłość i chcemy się przeprowadzić 120km od aktualnego adresu zamieszkania, moj ex ma z tym problem i twierdzi że próbuje mu ograniczyć kontakt z dzieckiem, żąda abym to ja przywoziła i odwoziła synka za każdym razem po przeprowadzce. Najchętniej odebrałabym mu prawa do dziecka ponieważ ma wyrok w zawieszeniu za handel marihuaną, nie interesuje się znacznie dzieckiem, zabiera go raz na jakiś czas na 2-3h ale płaci regularnie alimenty i wiem że to mógłby być problem o wywalczenie takowego odebrania praw do synka. Wiem doskonale że popala marihuane, wiem że mógłby poświęcać więcej czasu naszemu dziecku, mam filmiki jak mnie szarpał i zdjęcia siniakow (niestety nie zgłaszałam tego nigdzie) doprowadził mnie do stanu ciężkiej depresji, lecze się cały czas. Czy mogę przeprowadzić się z dzieckiem bez prawnej zgody mojego ex? Chciałabym uregulować to prawnie, zaproponowałam mu 2 wyjścia, albo sąd albo notatiusz, powiedział że do żadnego notariusza nie pójdziemy i że możemy sami to spisać bo podpis jest najważniejszy i jego dane. Jak podejść do tej sprawy? Pozdrawiam.

Dzień dobry, czy miejsce zamieszkania dziecka i kontakty jego ojca są uregulowane przez sąd ? Czy przeprowadzić się Pani chce na terenie Polski czy zagranicę ? Pozdrawiam adwokat Bernadett Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 lipca 2021 08:43 Zmodyfikowano dnia: 12 lipca 2021 08:43 Obejrzało: 219 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W opisanej przez Panią sytuacji, zarysowane zostały dwa problemy. Pierwszy dotyczy kontaktów ojca z dzieckiem. Ustalić kontakty można na kilka sposobów (notariusz, sąd, umowa). Możliwe jest zawarcie porozumienia (umowy) między rodzicami. Takie porozumienie nie musi mieć dla swej skuteczności formy aktu notarialnego, powinno jednak obejmować dokładne określenie regulacji tychże kontaktów. Innym problemem jest kwestia władzy rodzicielskiej i wchodzącym w jej zakres prawem do decydowania o zmianie miejsca zamieszkania dziecka. Co do zasady zmiana miejsca zmaieszkania dziecka należy do tzw. istotnych spraw dziecka i powinni o tej zmianie decydować wspólnie rodzice, chyba, że władza rodzicielska zostanie ograniczona jednemu z nich, a obszar pozostawionej władzy nie obejmuje prawa do relokacji.

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 lipca 2021 12:24 Zmodyfikowano dnia: 14 lipca 2021 12:24 Obejrzało: 211 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.