Wyrok w zawieszeniu.
Pytanie z dnia 27 czerwca 2021
Mam pytanie, czy jeśli osoba ma już wyrok w zawieszeniu i kuratora i naprawia szkodę, którą wyrządziła - spłaca pokrzywdzonej zadośćuczynienie, to czy może drugi wyrok również mieć w zawieszeniu - przestępstwo nie zostało popełnione w okresie próby, oskarżony przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze. Najpierw były tylko zawiadomienia i stawiennictwo nieobowiązkowe, ostatnio oskarżony był wezwany na rozprawę, sędzia poinformował, że wyrok wyda za tydzień, czy to oznacza, że zapadnie kara bezwzględnego pozbawienia wolności. Dziękuję za wszystkie informację.
Odroczenie wydania wyroku nie oznacza, że zostanie wymierzona kara pozbawienia wolności. Żeby ocenić możliwość orzeczenia kary pozbawienia wolności w zawieszeniu należałoby dokładnie przeanalizować stan sprawy, kwalifikację zarzutu, granice zagrożenia ustawowego i inne okoliczności wpływające na wymiar kary.
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Krycki Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Krycki
Legnicka 52, lok 503, 54-204 Wrocław
Jakie warunki muszą być spełnione, aby sąd warunkowo zawiesił karę? - Orzeczona kara nie może przekraczać 1 roku pozbawienia wolności; -Sprawca nie może być wcześniej skazany na karę pozbawienia wolności (liczy się chwila popełnienia przestępstwa). Jeśli zatem przestępstwo zostało popełnione przed prawomocnym skazaniem na karę pozbawienia wolności - wówczas jest możliwość zawieszenia wykonania kary. - Sąd musi dojść do przekonania, że pomimo niewykonania kary sprawca nie popełni w przyszłości kolejnego przestępstwa. - Zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa. Sąd będzie zatem brał pod uwagę przykładowo: czy sprawca wykazał żal z powodu popełnienia przestępstwa, czy naprawił szkodę lub starał się o jej naprawienie, czy przeprosił pokrzywdzonego, czy zmienił sposób życia na lepszy; czy przestępstwo było zdarzeniem epizodycznym, jednorazowym. Proszę pamiętać, że w razie czego są również inne możliwości uniknięcia odbywania kary pozb. wolności. Można złożyć wniosek o dozór elektr., czy też wniosek o odroczenie wykonania kary.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.