Pytanie z dnia 06 czerwca 2017

Z męzem dostalismy mieszkanie od tesciowej w formie dozywocia.podpisany jest akt notarialny.chce z męzem wziąść rozwod.jak moge pozbyc sie dozywocia .chce aby bylo w calosci na męza

Dzień dobry, w tej chwili prawdopodobnie mają Państwo współwłasność majątkową małżeńską (1/1). Mieszkanie trafiło po darowiźnie do Państwa majątku wspólnego (o ile nie było innych zastrzeżeń w umowie notarialnej). Mogą Państwo już w toku postępowania rozwodowego porozumieć się co do podziału majątku wspólnego w sposób, który Państwu najbardziej odpowiada a więc i w kwestii otrzymanej darowizny (mieszkania). Jeśli chciałaby Pani "uwolnić" się od obowiązku opieki, który prawdopodobnie zawarty jest w umowie dożywocia - mogą Państwo także zmienić tą umowę u notariusza. Pozdrawiam!

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 czerwca 2017 09:42 Zmodyfikowano dnia: 9 czerwca 2017 09:42 Obejrzało: 494 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, co do zrzeczenia się dożywocia, oczywiście należałoby poznać szczegółowe warunki Państwa majątku wspólnego, jednakże są tu dwie opcje. Po pierwsze po rozwodzie, możecie Państwo udać się do notariusza celem dokonania podziału majątku wspólnego (wszystkiego co było nabyte przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa, jeśli nie mieliście Państwo umowy o rozdzielności majątkowej) tu warunkiem koniecznym jest zgoda co do podziału, jeżeli zgody takiej nie ma, trzeba dokonać podziału majątku wspólnego przed sądem. Po drugie, może się Pani udać do notariusza celem zrzeczenia się dożywocia na Pani rzecz. W razie pytań, zapraszam do kontaktu: adw.annadudek@op.pl (Kancelaria Adwokacka w Lublinie). Polecam również notariusza: ciechowski@notar.pl, tel. 796 504 114 (Lublin)

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 czerwca 2017 12:08 Zmodyfikowano dnia: 9 czerwca 2017 12:08 Obejrzało: 494 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.