Pytanie z dnia 30 lipca 2015

Z przyczyn odemnie niezależnych nie mogłam starać się o ustalenie ojcostwa. Czy w chwili obecnej-syn ma 2,5 roku-powinnam wystąpić do sądu o alimenty wstecz czyli od momentu urodzenia dziecka czy tez o zasądzenie określonej kwoty na moja rzecz z tytułu utrzymywania dziecka przez jednego rodzica?

Składając pozew o alimenty musi Pani złożyć równocześnie pozew o ustalenie ojcostwa. Może Pani żądać alimentów do 3 lat wstecz. Sąd zasądzi odpowiednią kwotę za ten okres. Może Pani także żądać zwrotu kosztów związanych z ciążą i porodem oraz 3 miesięcznego utrzymania Pani w okresie porodu, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nawet dłużej, np. koszty najmu mieszkania, pobytu w szpitalu, koszty porodu, wyprawki dla dziecka. Art. 141 krio. Przedawnienie tego roszczenia wynosi 3 lata.

Odpowiedź nr 1 z dnia 31 lipca 2015 01:28 Obejrzało: 914 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Proszę mi powiedzieć czy lepiej zarządać alimentów wstecz na rzecz dziecka czy też zwrotu kwoty poniesionych na ten cel środków z art 140 ? podobno żądanie alimentów wstecz sąd czesto oddala a przychyla się do zasądzenia kwoty na rzecz rodzica. Jaka jest prawda?

Wysłano: 31 lipca 2015 21:22
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Trudno mi wskazać praktykę sądów w tym zakresie. Prędzej to wynika z działań danego sądu. Natomiast adekwatny jest tu przepis art. 140, bo zgodnie z nim są zasądza odpowiednią kwotę. Pani nie musi podawać podstawy prawnej żądania. Wystarczy, że Pani wskaże, iż ponosiła koszty utrzymania dziecka na danym poziomie. Można tu skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie.

Wysłano: 2 sierpnia 2015 19:46
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Oczywiście chodzi o art. 137 krio. Art. 140 dotyczy roszczeń wobec dalszych zobowiązanych z tytułu alimentów, np. od dziadków.

Wysłano: 3 sierpnia 2015 09:42
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Art. 140. § 1. Osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania nie będąc do tego zobowiązana albo będąc zobowiązana z tego powodu, że uzyskanie na czas świadczeń alimentacyjnych od osoby zobowiązanej w bliższej lub tej samej kolejności byłoby dla uprawnionego niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami, może żądać zwrotu od osoby, która powinna była te świadczenia spełnić. Art 140 dotyczy rodziców a nie dziadków.

Wysłano: 3 sierpnia 2015 23:48
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Art. 137. § 1. Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech. Jak widać art 137 mówi tylko o przedawnieniu.

Wysłano: 3 sierpnia 2015 23:50
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Ale par. 2 art. 137 mówi o zasądzeniu odpowiedniej kwoty tytułem niezaspokojnych potrzeb uprawnionego sprzed wniesienia powództwa. Ja się odniosłem do całego artykułu, więc proszę cały przytaczać, a nie tylko jeden paragraf, który owszem mówi tylko o przedawnieniu, ale w tym kontekście jest to mylące.

Wysłano: 4 sierpnia 2015 09:26
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.