Zabezpieczenie majątkowe.
Pytanie z dnia 15 kwietnia
Chcę wziąć z narzeczonym kredyt hipoteczny na budowę domu na działce, którą dostał tylko on w darowiźnie od swoich rodziców.
Ślub chcemy wziąć w trakcie lub po ukończeniu budowy i wtedy ewentualnie włączyć działkę do majątku wspólnego, aby dom również był wspólny.
- co się dzieje z kredytem oraz prawami do nieruchomości w razie ewentualnego rozstania i sytuacji gdzie nie mamy ślubu i nie jestem współwłaścicielem gruntu, ale jestem współkredytobiorcą?
- co się dzieje z kredytem oraz prawami do nieruchomości w przypadku śmierci partnera nie będącego jeszcze moim małżonkiem i mną nie będącą jeszcze współwłaścicielką gruntu, ale współkredytobiorcą?
Posiadamy grupowe ubezpieczenie na życie i jesteśmy obydwoje uposażeni.
Narzeczony ma ryzykowną pracę stąd moje drugie pytanie.
Chodzi mi o ekstremalne sytuacje co może najgorszego się wydarzyć i jak się dobrze zabezpieczyć na przyszłość, aby nikt nie był poszkodowany.
Czy mogę zostać bez domu i pieniędzy?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, zdecydowanie odradzam wzięcie kredytu na budowę na nieruchomości, której nie jest Pani właścicielem/współwłaścicielem. Działka będzie stanowić własność Pani partnera, a kredyt będzie wspólny i nawet po śmierci partnera/rozstaniu będzie Pani musiała kredyt spłacać. Jeśli partner umrze przed zawarciem związku małżeńskiego/po rozwodzie, nie będzie Pani po nim dziedziczyć z ustawy. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Mikołajczak Radca prawny (Od 2009)
Kancelaria Radcy Prawnego Michał Mikołajczak
Dąbrowskiego 77A, V Piętro, 60-529 Poznań
Dzień dobry, odpowiadając na zadane pytania: 1) w przypadku rozstania z partnerem cały czas pozostanie Pani współkredytobiorcą zobowiązanym do spłaty kredytu na zasadach wynikających z umowy, 2) w przypadku śmierci partnera należąca do niego nieruchomość wejdzie w skład spadku po nim, do którego prawa nabędą spadkobiercy (np. rodzice lub rodzeństwo partnera); w sytuacji, gdy partner nie powoła Pani w testamencie do spadku, nie będą Pani przysługiwały żadne prawa do nieruchomości, natomiast będzie Pani obciążona obowiązkiem spłaty kredytu. Dlatego przy niekorzystnym obrocie spraw (śmierć partnera przed zawarciem związku małżeńskiego lub rozstanie) może się okazać, że pozostanie Pani bez praw do nieruchomości, ale za to z kredytem do spłaty. Jeżeli chodzi o kroki, które można podjąć w celu zabezpieczenia się przed taką sytuacją, to są to: 1) zawarcie umowy (np. notarialnej) dotyczącej sposobu rozliczenia roszczeń stron z tytułu nakładów poczynionych na nieruchomość oraz z tytułu dokonanych spłat kredytu, 2) sporządzenie przez partnera testamentu, w którym powoła Panią do spadku, lub uczyni na Pani rzecz zapis windykacyjny obejmujący własność nieruchomości (z tym, że zarówno testament, jak i zapis windykacyjny mogą być w każdym czasie odwołane). Najpewniejszym rozwiązaniem jest natomiast darowanie przez partnera na Pani rzecz części nieruchomości jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego (z tym, że powstanie wówczas obowiązek podatkowy z tytułu podatku od darowizn). Z poważaniem
Podziękowałeś prawnikowi
Katarzyna Zalewska Adwokat (Od 2023)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Zalewska
Gen. Józefa Bema 11 lok. 82, 15-369 Białystok
Szanowna Pani. Wzięcie kredytu na budowę domu na nieruchomości, której nie jest Pani współwłaścicielem jest złym pomysłem. W razie Państwa rozstania dom postawiony na nieruchomości przypadnie Pani narzeczonemu. Jeżeli się rozstaniecie, to nie będzie Pani dysponowała tym domem, ale będzie Pani zobowiązana do spłaty kredytu. Również, gdy narzeczonemu coś się stanie, Pani będzie odpowiadać za spłatę kredytu, ale nie odziedziczy Pani domu ani nieruchomości (dopóki nie będziecie Państwo małżeństwem bądź narzeczony nie sporządzi testamentu, w którym wskaże Panią jako spadkobiercę). Jeżeli wezmą Państwo ślub, a potem dojdzie do rozwodu to również będzie problem z kwestią domu. Żeby Pani interesy były zabezpieczone, po ślubie Pani narzeczony powinien rozszerzyć wspólność majątkową na otrzymaną w darowiźnie działkę, tak aby Pani była współwłaścicielką i działki i domu. Wtedy będzie należeć się Pani udział w tej nieruchomości. Najgorszym rozwiązaniem z Pani punktu widzenia będzie to, gdy weźmie Pani kredyt, ale nie będzie Pani współwłaścicielką nieruchomości, na której dom ma być postawiony. Z poważaniem, adwokat Katarzyna Zalewska
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.