Zabezpieczenie na wypadek śmierci.

Pytanie z dnia 26 lutego 2024

Dzień dobry!

Planujemy z mężem wyjazd. W domu pozostaną dzieci pod opieką dziadków. Czy jeżeli napiszemy testament,ze chcielibyśmy aby opiekunem prawnym postała Babcia na wypadek naszej śmierci, to Babcia z miejsca staje się opiekunem,czy jest najpierw sprawa w sądzie i ile to trwa od momentu zgonu rodziców?
2. Czy jeżeli cały majątek zostanie przepisany na dwójkę dzieci,a Babcia zostanie opiekunem prawnym to może dysponować majątkiem wedle własnego uznania w zgodzie z dobrem wnuków,czy ktoś Babcie będzie kontrolował?
3. Czy jeżeli Babcia ma syndyka to majątek,który przejmą niepełnoletnie dzieci w spadku,a Babcia zostanie opiekunem prawnym zostanie w jakikolwiek sposób przejęty przez syndyka?
4. Czy jeżeli mieszkanie jest w kredycie to Babcia zostając opiekunem prawnym z miejsca ma dostęp do kont bankowych i może regularnie spłacać raty albo moc coś sprzedać z majatku żeby starczyło na pokrycie rat,typu sprzedaż auta,działki (nie objęte kredytem),które w spadku otrzymają.
dzieci.
5. Czy jeżeli wykupimy polisę na życie i zginiemy w wypadku np komunikacyjnym Babcia będzie mogła uzyskać odszkodowanie z polisy będąc tylko przez testament ustanowionym opiekunem prawnym,czy musi być sądownie i czy pieniądze z polisy wpłyną na konto Babci czy dzieci?Chciałabym żeby wtedy z polisy zostały spłacone zadłużenia kredytowe
6. Czy jeżeli w testamencie przepisze wszystko mężowi,a zginę ja to maz bez zgody malutkich dzieci będzie mógł dysponować majątkiem bez udziału dzieci,czy i tak będzie miał nad sobą jakiegoś kuratora tak jak w przypadku ustanowienia Babci jako opiekuna prawnego.Nie chciałabym żeby mąż miał związane ręce.

Dzień dobry, 1. opiekunów/rodziny zastępcze wyznacza sąd, 2. do ukończenia przez dzieci 18 lat zarząd ich majątkiem będzie sprawowany pod nadzorem sądu, 3. dzieci nie odpowiadają za zadłużenie swojej babci, 4. Nie, załatwienie wszystkich formalności trwa długo (wiele miesięcy, a czasem i lat) i niespłacanie rat może w konsekwencji powodować wypowiedzenie umowy kredytowej. Poza tym trzeba się zapoznać z umowy i ustalić w jaki sposób zostały w nich uregulowane konsekwencje śmierci kredytobiorców, 5. Pytanie jest niejasne. W pierwszej kolejności trzeba ustalić, czy będzie wskazana osoba uposażona czy też pieniądze wejdą w skład spadku. Poza tym proszę spojrzeć na punkt 1 i 2. 6. Jeśli po Pani będzie dziedziczyć mąż, to dzieci mogą być uprawnione do zachowku. Poza tym, jeśli mąż jest ojcem dzieci, to nikt babci nie ustanowi opiekunem prawnym dzieci, jeśli mąż nie zostanie pozbawiony władzy rodzicielskiej. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 lutego 2024 16:44 Zmodyfikowano dnia: 26 lutego 2024 16:44 Obejrzało: 95 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Zapraszam na poradę prawną z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego, gdyż udzielenie ogólnych odpowiedzi na zadane zagadnienia może być niewystarczające. Spotkanie może odbyć się stacjonarnie w Kancelarii lub on-line.

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 lutego 2024 19:45 Zmodyfikowano dnia: 26 lutego 2024 19:45 Obejrzało: 93 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.