zabezpieczenie przed długami rodziców

Pytanie z dnia 14 grudnia 2018

Czy mogę się jakoś zabezpieczyc, aby kredyty moich rodziców nie przeszły na mnie albo komornik nie zajął mojego samochodu czy też konta bankowego, gdzie mieszkam z rodzicami

Co, do zasady Pani nie odpowiada za długi rodziców. Egzekucja zależy od tego jaki wniosek złoży wierzyciel do komornika (tzn. z czego będzie chciał dokonywać egzekucji). Jeśli Pani rodzice mieszkają wspólnie z Panią, może zajść ryzyko zajęcia ruchomości należących do Pani. Niemniej: art. 845 kpc - zajęcie ruchomości: § 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. § 2. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej. § 2a. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych komornik może zająć także ruchomości będące we władaniu osoby zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem bez zgody tej osoby, chyba że przedstawi ona dowód, że ruchomości są jej własnością. § 3. Nie należy zajmować więcej ruchomości ponad te, które są potrzebne do zaspokojenia należności i kosztów egzekucyjnych. Art. 847 kpc - protokół zajęcia ruchomości § 1. Komornik dokonuje zajęcia przez wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia. Odpis protokołu zajęcia należy doręczyć dłużnikowi i współwłaścicielom zajętej ruchomości, którzy nie są dłużnikami. § 2. Dłużnik, pod rygorem odpowiedzialności za szkodę, przy zajęciu, a jeżeli jest nieobecny − niezwłocznie po otrzymaniu odpisu protokołu zajęcia, wskazuje komornikowi ruchomości znajdujące się w jego władaniu, do których osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia ich od egzekucji, z podaniem adresów tych osób, oraz powiadamia komornika o wcześniejszych zajęciach tej samej rzeczy dokonanych przez organy egzekucyjne, z podaniem daty tych zajęć i wysokości należności, na poczet których te zajęcia zostały dokonane. Komornik zawiadamia o zajęciu ruchomości osoby wskazane przez dłużnika. Stąd w razie ewentualnej egzekucji warto być obecnym w mieszkaniu oraz posiadać dowody (rachunki, faktury itd.) na to,że dane rzeczy są Pani własnością, a nie dłużników.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 grudnia 2018 10:34 Zmodyfikowano dnia: 17 grudnia 2018 10:34 Obejrzało: 174 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, w toku egzekucji komornik dokonuje zajęć ruchomości należących do dłużników. Gdyby mimo to zajął przedmioty należące do osób trzecich, to można żądać ich zwolnienia spod egzekucji oraz wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym.

Odpowiedź nr 2 z dnia 17 grudnia 2018 11:51 Zmodyfikowano dnia: 17 grudnia 2018 11:51 Obejrzało: 172 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.