Pytanie z dnia 24 sierpnia 2015

Zaczynam pracę na umowę zlecenie niestety mam mnóstwo długów, zlecenie będzie na razie do końca roku. Jak mam załatwić żeby komornik nie zabrał całej pensji jeśli jest to wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacane periodycznie- cyklicznie raz w miesiącu? Ile może mi zabrać? Czy komornik który pierwszy zajmie konto ten dostaje pieniądze czy jeszcze jakiś następny również pobierze coś z pensji?

Ze zlecenia zajęciu podlega 100% wynagrodzenia. Ale może Pani wnioskować do sądu o ograniczenie egzekucji wskazując, że odpowiada ono w swej istocie wynagrodzeniu z umowy o pracę. Jeśli wynagrodzenie zajmie kilku komorników, a jego wysokość nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich długów naraz, to dalszą egzekucję prowadzi tylko jeden komornik, ten który jest właściwy terytorialnie na zasadach ogólnych (czyli działający przy sądzie, w którego okręgu prowadzona jest egzekucja), a gdy właściwych jest kilku (ponieważ przy większości sądów działa po kilku komorników), ten który pierwszy wszczął egzekucję.

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 sierpnia 2015 00:28 Obejrzało: 418 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

art. 833 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC)w myśl którego, ograniczenia egzekucji, takie jak w przypadku wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, występują również w przypadku świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania dłużnika. Innymi słowy, jeśli dana osoba otrzymuje powtarzające się świadczenie (np. z tytułu umowy zlecenia), którego celem jest zapewnienie utrzymania, ma prawo żądać ograniczenia egzekucji na tych samych zasadach, jak wskazane w przepisach Kodeksu Pracy. Chodzi mi konkretnie o ten artykuł tylko nie wiem mam się sama zgłosić do komornika? Moja pani komornik jest straszna, zabrała nawet becikowe z konta więc nie wiem czy coś wskóram.

Wysłano: 25 sierpnia 2015 08:18
Na pewno chcesz usunąć wpis?

To pracodawca powinien ograniczyć wypłatę do komornika Pani świadczenia za prace, zgodnie z tym przepisem. Pani powinna wystąpić pisemnie do komornika o zwrot becikowego, bo ono też nie podlega zajęciu (art. 833 par. 6 kpc). Jak odmówi to należy złożyć skargę do sądu. Natomiast komornik dokonała zajęcia tych środków z rachunku bankowego, co traktowane jest jako inny sposób egzekucji, choć środki do wysokości salda 3 krotności przeciętnego wynagrodzenia (ok. 10,5 tys zł) też są wolne od zajęcia.

Odpowiedź nr 3 z dnia 25 sierpnia 2015 16:05 Obejrzało: 410 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Co do zabrania przez komornika becikowego, napisałam od razu skargę na czynności komornicze jednakże NIC to nie dało bo sprawa odbyła się zaocznie a komornik pieniędzy nie oddał i niejako wygrał sprawę więc chyba w tym kraju najlepiej w ogóle nie pracować nie przyznawać się bo sądzę ze żadne tłumaczenia nic tu nie dadzą, komornicy mają gdzięś zwykłego obywatela, któremu kiedyś powinęła się noga. A zanim sąd rozpatrzy moją prośbę wyśle komornikowi itd to ja już mogę nie mieć dwóch CAŁYCH wypłąt z umowy zlecenia, taka Polska

Wysłano: 27 sierpnia 2015 15:59
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.