Zadłużenie alimentacyjne.
Pytanie z dnia 04 maja 2022
Dzień dobry . Mam pytanie ojciec mojego dziecka ma wobec nas dług ok 50 tys u komornika płaci po 100 zł miesięcznie z 600 zł zasadzonych . Dwa lata temu zmarł mu ojciec zostawiajac nieprzypisana gospodarkę . Komornik pisał okazało się za ma swoją cześć po czym jego matka zadzwoniła do komornika powiedziała ze nic jego nie jest i wszystko przepisała na córkę . Rozumiem ze nie jesteśmy w stanie tego ani sprawdzić ani odzyskać pieniędzy ?
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Sz.Pani Jeżeli ojciec ojca dziecka nie sporządził testamentu - jego cześć dziedziczy jego żona żona jak również jego syn ( ojciec dziecka ) Istnieje możliwość uzyskania wglądu w akta sprawy wywodząc swoje uprawnienia z istniejącego zadłużenia komorniczego. Należy złożyć odpowiednie pismo do sądu. Należałoby sprawdzić księgi wieczyste nieruchomości.Czy zna Pani jej numer. z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Wróbel Adwokat (Od 2021)
Kancelaria adwokacka Adwokat Anna Wróbel
Żeligowskiego 32/34 lok. 501, 90-643 Łódź
Dzień dobry. Nie znam akt postępowania egzekucyjnego. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, rozważyłabym kilka czynności: 1. zapoznanie się z aktami sprawy i wykonanie z nich fotokopii w celu sprawdzenia, jakie czynności podjął komornik w celu ustalenia tej kwestii (zapoznanie się z aktami jest prawem strony postępowania egzekucyjnego). 2. zadzwoniłabym do sądu rejonowego właściwego, dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego i starała się telefonicznie ustalić czy zostało przeprowadzone postępowanie o stwierdzeniu nabycia spadku. Teoretycznie jest możliwe, aby w testamencie powołano do dziedziczenia córkę spadkodawcy bądź jeszcze za życia dziadka dziecka, rodzice dłużnika przenieśli w drodze darowizny prawo własności nieruchomości na inną osobę niż syn. Jeżeli tak się stało, ojciec dziecka mógłby wytoczyć przeciwko siostrze postępowanie o zapłatę zachowku, czego z wiadomych przyczyn pewnie by nie zrobił. W takiej sytuacji, na podstawie art. 887 kodeksu postępowania cywilnego, wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa dłużnika. Takim prawem jest wystąpienie z roszczeniem o zachowek. Po zbadaniu opisanych przeze mnie kwestii, należy złożyć do komornika wniosek o zajęcie prawa majatkowego w postaci roszczenia z tytułu zachowku od Y po zmarłym X. Z poważaniem, adwokat Anna Wróbel, wzadwokaci.pl. 534 399 406 .
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.