Zadłużenie alimentacyjne a egzekucja komornicza.
Pytanie z dnia 23 marca 2020
Witam.Nie płaciłem alimentów ze względu na brak funduszu.Gmina wkoncu oddała mnie do komornika i takim sposobem komornik zabierał mi 60% z pensji.Teraz miałem rozprawę o zniesienie obowiązku alimentacyjnego ponieważ dzieci są już dorosłe i sprawę wygrałem.Tzn nie muszę płacić już alimentów,ale komornik dalej pobiera mi 60% z pensji.Nie wiem co mam w tym przypadku zrobić.Chcialem pojechać na gminę i się z nimi dogadać żebym np im po 500 zł płacił.Zeby komornik mi tyle z pensji nie brał bo to tak nie idzie żyć.Prosze bardzo o poradę co powinnienem w mojej sytuacji zrobić.
Michał Kiesiński Radca prawny (Od 2008)
ProLegis Kancelaria Prawna
Waryńskiego 32-36, 86-300 Grudziądz
Komornika ma prawo do egzekucji zaległych a nieprzedawnionych alimentów pomimo orzeczenia o wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli chodzi o wstrzymanie egzekucji alimentów za okres po zapadnięciu orzeczenia o wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego to należy zwrócić się do komornika z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego i dołączyć wyrok stwierdzający wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.
Podziękowałeś prawnikowi
Co do zasady świadczenia z funduszu alimentacyjnego dłużnik alimentacyjny ma obowiązek zwrócić. Istnieje możliwość umorzenia należności z tytułu wypłacanych świadczeń, ale muszą być spełnione ustawowe przesłanki. Umorzenie zadłużenia możliwe jest wówczas, gdy sytuacja dochodowa dłużnika lub jego rodziny nie pozwala mu na wywiązanie się z ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego. Stan taki powinien być jednak efektem czynników obiektywnych, na które dłużnik nie ma wpływu (stan zdrowia, utrata możliwości zarobkowych, brak majątku, niezawiniona utrata pracy).
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.