zadłużenie alimentacyjne,dziedziczenie długu alimentacyjnego

Pytanie z dnia 09 sierpnia 2019

Witam mam pytanie czy po śmierci Taty jego długi z tytułu alimentów przechodzą na dzieci ,czy konieczne jest zrzeczenie sie długuw?

Długi względem Funduszu Alimentacyjnego wygasają. Natomiast długi z alimentów względem uprawnionych wchodzą w skład masy spadkowej i mogą zostać nabyte w drodze dziedziczenia np. przez dzieci. W tej sytuacji zostaje albo odrzucenie spadku albo przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 sierpnia 2019 12:25 Zmodyfikowano dnia: 9 sierpnia 2019 12:25 Obejrzało: 413 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sam obowiązek alimentacyjny nie podlega dziedziczeniu. Długi z Funduszu Alimentacyjnego również nie podlegają dziedziczeniu, a nieuregulowane należności wygasają z chwilą śmierci zobowiązanego. Jednakże, raty alimentacyjne, które stały się wymagalne za życia zobowiązanego i które zostały prawomocnie zasądzone, należą do spadku. Przed decyzją o odrzuceniu spadku, warto sprawdzić kwestię przedawnienia roszczeń alimentacyjnych. Nadto, jeśli zmarły nie posiadał więcej zobowiązań a posiadał majątek wchodzący w skład spadku, należałoby rozważyć przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (odpowiedzialność za długi spadkowe do wysokości aktywów spadku).

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 sierpnia 2019 09:22 Zmodyfikowano dnia: 12 sierpnia 2019 09:22 Obejrzało: 405 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.