Zajęcie komornicze majątku po rozwodzie.

Pytanie z dnia 02 września 2023

Rozwiodłem się z żona, sąd zasadził jej spłatę po podziale majątku. Pierwsze 10 tys wpłaciłem na jej konto, które ona później zlikwidowała i kazała resztę wpłacić na inne konto co uczyniłem. Była żona wystąpiła do komornika o ściągnięcie ze mnie tych 10 tys, które wpłacałem na pierwsze konto. Komornik zajął mi środki pomimo przedstawienia dowodu w postaci potwierdzenia wpłaty rzeczonej kwoty. Skierowałem sprawę do sądu, który wydał postanowienie o odebraniu tytułu wykonalności egzekucji. Przedstawiłem to postanowienie komornikowi, na co ten stwierdził, że on już przekazał pieniądze byłej żonie i generalnie ma to gdzieś. Moje pytanie to czy komornik miał prawo przekazać zajętą kwotę na rzecz byłej żony, pomimo posiadanej wiedzy o bezzasadnym roszczeniu i w trakcie postępowania procesowego dotyczącego tej sprawy. Ponadto otrzymałem kolejne pismo z zadaniem uiszczenia opłat oraz zwrotu kosztów założenia roszczenia wierzytelności, na rzecz byłej żony, gdzie sąd zasadził całkowitą bezzasadność roszczenia i zwrot kosztów założenia sprawy od mojej byłej żony na moją rzecz.
Z góry dziękuje za odpowiedz!

komornik nie miał takiego prawa, przy czym aby szczegółowo odpowiedzi na wszystkie zadane przez Pana pytania, konieczne będzie zapoznanie się z dokumentami prowadzonych spraw. Zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 września 2023 12:21 Zmodyfikowano dnia: 4 września 2023 12:21 Obejrzało: 119 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, z opisu wynika, że pozew przeciwegzekucyjny został prawdopodobnie złożony już po wyegzekwowaniu dochodzonej kwoty, a w takiej sytuacji powództwo jest bezprzedmiotowe. Bez analizy dokumentów można więc domniemywać, że komornik działał prawidłowo, a Pan wykorzystał nie te instrumenty, z których powinien skorzystać. Niemniej, jeśli nie minął jeszcze termin do zaskarżenia postanowienia o kosztach, warto rozważyć ich zaskarżenie. Oczywiście droga dochodzenia zapłaty od byłej żony pozostaje otwarta. Zdecydowanie zalecam jednak skorzystać z pomocy adwokata, bo jak widać na powyższej sprawie sam Pan sobie nie radzi. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 września 2023 14:26 Zmodyfikowano dnia: 4 września 2023 14:26 Obejrzało: 116 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.