Zakup działki przed zawarciem małżeństwa.

Pytanie z dnia 18 listopada 2021

Witam, otóż z narzeczonym planujemy zakup dzialki przed ślubem i nie wiemy jak najlepiej zrobić jeśli chodzi o kwestie zapisu.
Czy możemy zapis zrobić na nas obojga po polowie,(mimo ze większośc kwoty płaci narzeczony , czy musimy wykazywać kto ile wniósł wkładu?) i jak to będzie wyglądać po ślubie jeśli zmienię nazwisko, a w akcie byłoby stare.
A jak wygląda to jeśli narzeczony byłby jako jedyny właściciel? Jak po ślubie wtedy zrobić byśmy oboje byli współwłaścicielami.?
Reasumując jak postąpić by uniknąć dodatkowych kosztów później, a żeby sytuacja była jasna i bez problemów.

Dzień dobry. 1. Jeżeli przy zakupie nieruchomości wniesiecie Państwo różne wkłady i ustalicie przed notariuszem, że uzyskacie równe udziały w nieruchomości, to będzie należało uznać, że pomiędzy Państwem dokonana została darowizna o wartości różnicy pomiędzy wkładem a wartością udziału. Możecie Państwo natomiast tak zrobić. 2. Zmiana nazwiska nie wpływa na stan prawny nieruchomości wykazany w akcie własności nieruchomości. Jeżeli dojdzie do sprzedaży nieruchomości, to notariusz załączy do aktu notarialnego odpis pani aktu małżeństwa. Konieczny tu będzie jednak wniosek o zmianę wpisu w KW nieruchomości. 3. Po ślubie mąż może darować Pan udział w nieruchomości, albo rozszerzyć wspólność małżeńską o tę nieruchomość. 4. Szczególnie korzystne z podatkowego i majątkowego punktu widzenia jest w/w rozszerzenie wspólności małżeńskiej. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 listopada 2021 11:34 Zmodyfikowano dnia: 19 listopada 2021 11:34 Obejrzało: 983 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

możecie Państwo od razu ustalić udziały po połowie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 listopada 2021 09:31 Zmodyfikowano dnia: 20 listopada 2021 09:31 Obejrzało: 979 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.