zakup nieruchomości od developera,hipoteka

Pytanie z dnia 24 maja 2019

Witam. Mam pytanie odnośnie zakupu nieruchomości. KW nieruchomosci wspolnej jest obciazone hipoteką. Lokale mieszkalne zostały wyodrębnione i zwolnione z długu developera budującego budynek na etapie ich wyodrębniania i podpisywania aktów notarialnych. Pozostał jednak dług developera zabezpieczony hipotekami na kilku jeszcze niesprzedanych lokalach oraz na KW nieruchomości wspólnej, w której każdy z właścicieli posiada niewielki procentowy udział. Czy właściciele lokali, którzy mają czyste dla ich lokali KW ale w KW nieruchomości wspólnej jest duża hipoteka mają powody do obaw ? Czy będą płacić stosownie do wielkości ich udziałów za dług developera zabezpieczony hipoteką na nieruchomości wspólnej?

Dzień dobry, w hipotetycznym przypadku niewypłacalności dewelopera, osoby posiadające udział w nieruchomości wspólnej odpowiadają jako dłużnicy rzeczowi.

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 maja 2019 20:48 Zmodyfikowano dnia: 27 maja 2019 20:48 Obejrzało: 331 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W odpowiedzi na pytanie informuję, że udział w nieruchomości wspólnej jest nierozerwalnie związany z prawem własności lokalu zgodnie ustawą o własności lokali. W związku z powyższym w przypadku bezciężarowego wyodrębnienia lokalu zwolnieniu podlega również spod obciążenia udział w nieruchomości wspólnej. W związku z powyższym wyodrębnionych lokali, a co za tym idzie związanych z nimi udziałów nie obciąża hipoteka związana z długiem dewelopera. W przypadku niespłacenia przez dewelopera kredytu bank będzie mógł się zaspokoić tylko z tych niesprzedanych lokali i związanych z nimi udziałów. Nabywcy lokali nie powinni odpowiadać za dług dewelopera, w przypadku gdy przy umowie przeniesienia prawa własności nieruchomości lokalowej, bank wyraził zgodę na bezciężarowe wyodrębnienie lokalu. Zasadą jest, że bank taką zgodę wydać powinien. Fakt ten wynika między innymi z ustawy deweloperskiej, w przypadkach gdy zakup lokalu mieszkalnego następował w trybie tejże ustawy. W celu udzielenia kompleksowej i rzetelnej odpowiedzi na pytania związane z zabezpieczeniem hipotecznym oraz prawem nieruchomości i ustawą deweloperską konieczne jest przeanalizowanie stanu prawnego i faktycznego, w szczególności umowy przeniesienia prawa własności nieruchomości. Zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę. Pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 maja 2019 21:31 Zmodyfikowano dnia: 28 maja 2019 21:31 Obejrzało: 329 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.