Zamiana kary pozbawienia wolności na grzywnę.
Pytanie z dnia 17 września 2021
Dzień dobry mam pytanie odnośnie iż mój partner został skazany na 8 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności za groźby i zorganizowaną grupę przestępczą czy może się starać o zamiany kary na grzywna? Pisał o dozór elektroniczny ale został odrzucony. Co można zrobić w tej sprawie?
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. W przypadku skazania na podstawie art. 258 § 1 KK nie ma możliwości starania się o udzielenie skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. W orzecznictwie uznaje się bowiem, że skoro do sprawcy przestępstwa z art. 258 KK stosuje się przepisy dotyczące tzw. multirecydywy, to także stosuje się przepis mówiący o tym, że jest to przesłanka negatywna do zastosowania SDE. 2. Zamiana kary pozbawienia wolności na karę grzywny jest możliwa tylko jeżeli karę pozbawienia wolności orzeczono z warunkowym jej zawieszeniem. 3. Pozostałe możliwości w tej sytuacji to: wniosek o odroczenie wykonania kary, wniosek o przerwę w karze z ewentualnym warunkowym zwolnieniem z odbycia reszty kary. wniosek o odroczenie wykonania kary. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Krycki Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Krycki
Legnicka 52, lok 503, 54-204 Wrocław
Dzień dobry, nie można zamienić kary pozbawienia wolności na grzywnę. Na postanowienie sądu penitencjarnego o odmowie udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego przysługuje zażalenie. Zażalenie należy wnieść w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia. Składa się do właściwego miejscowo Sądu Apelacyjnego za pośrednictwem Sądu Penitencjarnego (Sądu Okręgowego), który wydał postanowienie. Można starać się też o warunkowe przedterminowe zwolnienie - co do zasady po odbyciu połowy kary. Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.