Zamiana kary pozbawienia wolności na grzywnę.

Pytanie z dnia 17 września 2021

Dzień dobry mam pytanie odnośnie iż mój partner został skazany na 8 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności za groźby i zorganizowaną grupę przestępczą czy może się starać o zamiany kary na grzywna? Pisał o dozór elektroniczny ale został odrzucony. Co można zrobić w tej sprawie?

Dzień dobry. 1. W przypadku skazania na podstawie art. 258 § 1 KK nie ma możliwości starania się o udzielenie skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. W orzecznictwie uznaje się bowiem, że skoro do sprawcy przestępstwa z art. 258 KK stosuje się przepisy dotyczące tzw. multirecydywy, to także stosuje się przepis mówiący o tym, że jest to przesłanka negatywna do zastosowania SDE. 2. Zamiana kary pozbawienia wolności na karę grzywny jest możliwa tylko jeżeli karę pozbawienia wolności orzeczono z warunkowym jej zawieszeniem. 3. Pozostałe możliwości w tej sytuacji to: wniosek o odroczenie wykonania kary, wniosek o przerwę w karze z ewentualnym warunkowym zwolnieniem z odbycia reszty kary. wniosek o odroczenie wykonania kary. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 września 2021 12:33 Zmodyfikowano dnia: 20 września 2021 12:33 Obejrzało: 2423 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, nie można zamienić kary pozbawienia wolności na grzywnę. Na postanowienie sądu penitencjarnego o odmowie udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego przysługuje zażalenie. Zażalenie należy wnieść w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia. Składa się do właściwego miejscowo Sądu Apelacyjnego za pośrednictwem Sądu Penitencjarnego (Sądu Okręgowego), który wydał postanowienie. Można starać się też o warunkowe przedterminowe zwolnienie - co do zasady po odbyciu połowy kary. Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 września 2021 10:16 Zmodyfikowano dnia: 21 września 2021 10:16 Obejrzało: 2421 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.