Zamiana kary prac społecznych na grzywnę.

Pytanie z dnia 22 września 2020

dostałam zasądzone prace społeczne. Co mogę zrobić żeby zamienić je na pobieranie części wypłaty pracy która bym podjęła? Czy należy je odrabiać od razu czy można np wyjechać za granice? czy można podjąć prace w innym mieście na stałe lub na jakiś czas? Czy można je odrabiać w innym mieście?

Dzień dobry, można starać się o zmianę formę kary ograniczenia wolności z wykonywania prac społecznych na potrącenie części kwoty z uzyskiwanego wynagrodzenia za pracę. Należy złożyć wniosek do odpowiedniego sądu i uzasadnić. Z uszanowaniem, Michał Muchowicz Radca prawny (m.muchowicz@ksiazkiewicz-muchowicz.pl; tel.: 793 66 77 75)

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 września 2020 18:14 Zmodyfikowano dnia: 22 września 2020 18:14 Obejrzało: 348 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Czy mogę zamienić wykonywanie nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne na potrącanie wynagrodzenia? Tak, przewiduje to art. 63a KKW, który stanowi, że: w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę; orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym. Jakie to są szczególne uzasadnione wypadki? Przyjmuje się, że chodzi o istotne zmiany w życiu skazanego które uzasadniają potrzebę zmiany rodzaju orzeczonego obowiązku. Najlepszym przykładem będzie sytuacja w której skazany podjął lub chce podjąć odpłatną pracę, której wykonywanie nie jest możliwe lub jest utrudnione z uwagi na konieczność nieodpłatnej pracy. Czy mogę zamienić potrącanie wynagrodzenia na wykonywanie nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne. Tak. Taka odwrotna sytuacja również jest dozwolona. Przykładem będzie sytuacja, w której pracodawca rozwiązuje stosunek pracy ze skazanym, który traci stałe wynagrodzenie. Może to być też wypadek, kiedy skazany ma bardzo trudną sytuację materialną, więc potrącanie wynagrodzenia jeszcze bardziej ją pogarsza. Pomoc w sporządzeniu wniosku: tel: 512 976 090 lub e-mail adwkrycki@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 września 2020 13:00 Zmodyfikowano dnia: 23 września 2020 13:00 Obejrzało: 345 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.