Zapis testamentowy. Dziedziczenie mieszkania.
Pytanie z dnia 06 grudnia 2019
Witam. Chciałabym otrzymać informacje dziadek sporządził testamencie w obecności notariusza, odpisał mi wnuczce w testamencie mieszkanie przyczym zaznaczył że jeśli kiedyś będę chciała je sprzedać to 60% wartości jest dla mnie a 40% jego córki. Czy po śmierci dziadka jestem zmuszona sprzedać to mieszkanie? Czy mogę nim samodzielnie dysponować? Kto nabywa Po śmierci akt własności tego mieszkania? I czy jeśli nie zechce sprzedać tego mieszkania to córka może domagać się odemnie zachowku?
Przemysław Plewiński Adwokat (Od 2013)
Adwokat Poznań Przemysław Plewiński Kancelaria Adwokacka
Bydgoska 2a/38, 61-127 Poznań
Czy w testamencie wskazano dokładnie takie zdanie jakie Pani napisała, czyli "jeśli X będzie chciała sprzedać mieszkanie to 60% wartości jest dla X a 40% dla córki zmarłego", jeżeli jest taki zapis to Pani nabywa 100% mieszkania i nie jest zobligowana w żadnym wypadku do jego sprzedaży. Jeżeli córka zmarłego nie dostała nic, albo niewiele w porównaniu z wartością mieszkania (w uproszczeniu) to tak, może dochodzić zachowku.
Podziękowałeś prawnikowi
Agnieszka Kwapień Adwokat (Od 2010)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Kwapień
Tadeusza Kościuszki 56/2, 40-047 Katowice
Dzień dobry Pani, Nie ma Pani obowiązku sprzedaży. Jeśli chodzi o swobodne dysponowanie mieszkaniem, to może Pani w nim mieszkać lub wynająć. Dopiero w razie gdyby zdecydowała Pani o sprzedaży mieszkania, należy rozdysponować uzyskanym dochodem zgodnie z wolą spadkodawcy. Zasadność dochodzenia zachowku zależy od wielkości spadku i innych postanowień testamentu. Łączę pozdrowienia, adwokat Agnieszka Kwapień http://www.adwokat-katowice.com.pl http://www.rozwod-adwokat.com.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.