Zapis testamentowy nieruchomości.

Pytanie z dnia 21 lutego 2021

Dzień dobry, z tej strony Jarosław lat 22.
Moi rodzice chcą wyłącznie przepisać na mnie w testamencie swój dom 2 piętrowy oraz ogród. Chciałbym zapytać się Pani o kilka spraw:
1. Czy lepiej aby moi rodzice przepisali ten dom za pomocą testamentu czy za pomocą darowizny? Chodzi mi który aspekt jest bardziej opłacalny pod względem kosztowym oraz czasochłonnym (chodzenie do sądu itp.)
2. Na 1 piętrze mieszkają moi rodzice a na 2 piętrze mieszka ich drugi syn z żoną i dziećmi. Chciałbym się dowiedzieć czy to nie będzie komplikować sprawy z przekazaniem całego domu wraz z obszarem wokół niego wyłącznie dla mnie? Jeśli mogą być jakieś komplikacje wywołane przez ich drugiego syna który już tam mieszka to w jaki sposób najlepiej załagodzić?

Na moją mamę jest również inne mieszkanie (kawalerka). Tylko, że w dokumentach napisane jest, że ona zamieszkuje kawalerkę oraz dom 2 piętrowy. Chciałbym zapytać się czy można tą kawalerkę przepisać na kogoś innego lub sprzedać aby zminimalizować podatek? Dodam, że ta kawalerka należała do babci czyli moja mama była jej córką i od uznania tego testamentu na kawalerkę minęło ponad 5 lat.

Mam nadzieję, że opisałem mój problem dość jasno.

Pozdrawiam,
Jarosław

Dzień dobry darowizna domu wraz z umową dożywocia wyeliminuje konieczność zapłaty zachowku. Notariusz pobiera wynagrodzenie zależne od wartości nieruchomości. Sporządzenie testamentu jest tańsze ale powoduje konieczność zapłaty zachowku na rzecz drugiego syna przez spakobiercę. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 lutego 2021 14:02 Zmodyfikowano dnia: 22 lutego 2021 14:02 Obejrzało: 175 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, najlepiej będzie sporządzić już teraz umowę o dożywocie, co pozwoli uniknąć obowiązku zapłaty zachowku Pana bratu. W przypadku darowizny lub testamentu, będzie Pan zobowiązany zapłacić zachowek, jeśli nie zajdzie żadna okoliczność, pozbawiająca brata prawa do zachowku. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 lutego 2021 14:38 Zmodyfikowano dnia: 22 lutego 2021 14:38 Obejrzało: 172 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.