Zapis testamentowy. Spadek.
Pytanie z dnia 19 października 2021
Tato przed śmiercią zapisał całość majątku swojej siostrze w testamencie. Po stworzeniu tamtego testamentu Zapisem zwykłym przekazał mi i mojemu bratu swój samochód wspólnego podziału. Czy po wykonaniu zapisu przez siostrę obowiązuje mnie podatek od tego zapisu jako darowizna od siostry mojego ojca czy bezpośrednio od ojca? Obowiązuje mnie jakiś podatek? Jakim dokumentem powinno nastąpić przekazanie prawa własności samochodu.
Marcin Lasota Radca prawny (Od 2016)
Siwek, Szmit & Lasota Kancelaria Radców Prawnych
IX Wieków Kielc 16 lok. 2, 25-516 Kielce
Dzień dobry. Jest zwolnienie od podatku ponieważ otrzymano zapis po ojcu. W terminie 6 miesięcy od otrzymania trzeba złożyć do urzędu skarbowego deklarację SD-Z2 bo inaczej Urząd Skarbowy naliczy podatek. Dla prawidłowego przekazania powinno być postanowienie sądu lub akt notarialny.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Wykonanie zapisu zwykłego podlega podatkowi od spadków i darowizn. Skoro jednak należy Pan/i do tzw. zerowej grupy podatkowej (jako dziecko zapisodawcy), to może Pan/i skorzystać z całkowitej ulgi podatkowej. Aby skorzystać z tej ulgi konieczne jest jednak dopełnienie wymogów formalnych tzn. złożenie w terminie 6 miesięcy od dnia wykonania zapisu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-Z2. 2. Może to nastąpić za pomocą umowy ze spadkobiercą o przekazanie własności i wydanie rzeczy zapisanej przez spadkodawcę. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.