Zapis testamentowy. Zapis na wypadek śmierci.

Pytanie z dnia 22 sierpnia

Dzień dobry
Jestem kobietą po rozwodzie, mam dorosłą córkę która jest pełnomocnikiem ogólnym mojego konta bankowego.Zastanawiam się czy po mojej śmierci córka będzie mogła dysponować moimi pieniędzmi w całości czy może powinnam spisać testament . Córka jest moim jedynym spadkobiercą. Dziękuję uprzejmie.

Dzień dobry, jeśli córka jest jedynym spadkobiercą ustawowym, to nie ma potrzeby spisywania testamentu, ale będzie musiała przeprowadzić postępowanie spadkowe. Aby mogła szybciej dysponować choć częścią środków, warto ustanowić dyspozycję na wypadek śmierci. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 sierpnia 2024 08:49 Zmodyfikowano dnia: 23 sierpnia 2024 08:49 Obejrzało: 113 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Spisanie testamentu notarialnego przyśpieszy cały proces dziedziczenia i zabezpieczy sytuację córki. Dostęp do konta bankowego córki jako pełnomocnika bank zablokuje, jak dowie się o Pani śmierci jako mocodawcy pełnomocnictwa. Wtedy trzeba szybko uzyskać tytuł do spadku, a testament notarialny to zapewnia. W dodatku kosztuje 50 zł.

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 sierpnia 2024 11:42 Zmodyfikowano dnia: 23 sierpnia 2024 11:42 Obejrzało: 112 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeśli nie jest to dyspozycja na wypadek śmierci to nie, córka nie będzie mogła dysponować takimi pieniędzmi. Po Pani śmierci córka musi udać się do notariusza i uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia bądź złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i uzyskać prawomocne postanowienie o stwierdzeniu jej jedynym spadkobiercą - wtedy z jednym z tych dokumentów będzie mogła udać się do banku i wtedy może dysponować środkami jako swoimi. Adw. Elżbieta Walczak

Odpowiedź nr 3 z dnia 23 sierpnia 2024 15:04 Zmodyfikowano dnia: 23 sierpnia 2024 15:04 Obejrzało: 111 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W momencie śmierci udzielone pełnomocnictwo wygasa. Zapraszam na poradę prawną z zakresu spadkowego, żeby podjąć odpowiednie kroki prawne, które będą zgodne z Pani wolą i zabezpieczą najbliższych.

Odpowiedź nr 4 z dnia 25 sierpnia 2024 19:29 Zmodyfikowano dnia: 25 sierpnia 2024 19:29 Obejrzało: 105 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, z chwilą śmierci właściciela rachunku bankowego wygasają udzielone przez niego pełnomocnictwa. Pani córka jako jedyna spadkobierczyni będzie mogła dysponować środkami zgromadzonymi na Pani rachunku bankowym (niezależnie od tego czy zostanie spisany testament) dopiero po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku lub poświadczenia dziedziczenia. Może Pani także złożyć w banku dyspozycję na wypadek śmierci jednak istnieje ograniczenie dotyczące kwoty do wypłaty (dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku).

Odpowiedź nr 5 z dnia 5 września 2024 16:07 Zmodyfikowano dnia: 5 września 2024 16:07 Obejrzało: 96 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.