Zasiedzenie. Ka wyliczyć bieg zasiedzenia.
Pytanie z dnia 11 marca 2021
Od kiedy należy liczyć bieg zasiedzenia w nast.sytuacji :
dziadek na mocy aktu notarialnego z 1961 r.( treść wyrażona w ułamkach-jak można”przełożyć” te zapisy na „dzisiejsze”działki ? ) otrzymał od swojego ojca dom, w którym mieszkał od urodzenia w 1926 r.(zmarł w nim w 2010 r). w latach 1946-1989 mieszkał w nim z małżonką. W roku 1975 otrzymał akt własności ziemi obejmujący działkę, na której leży dom i przydomowy ogródek.Jednak jak się okazało po przeprowadzeniu postępowania spadkowego po zmarłym dziadku, dom i część ogródka leży na działce należącej do sąsiada.
1.Czy AWZ jest nadrzędny w stosunku do wcześniejszego aktu notarialnego jeśli wyznaczał inne granice działek? Czy jednak musiał być z nimi zgodny?
2.Czy jest sens ( i ile jest taka możliwość ) porównywać oba te akty?
3.kto i kiedy zasiedział działkę pod domem i część ogródka? (AWZ, wcześniej akt not.) jaką datę najwłaściwiej przyjąć jako początek biegu zasiedzenia?i jak to uargumentować?
Anna Jędrzejczak Radca prawny (Od 2004)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Jędrzejczak
Zwycięstwa 40 lok. 74-75, 75-072 Koszalin
Dzień dobry, do zasiedzenia należy uwzględniać okres samoistnego posiadania ( czyli posiadanie tak jakby było się właścicielem ), którego okres zależy od ustalenia czy posiadanie było w dobrej czy w złej wierze. Odpowiedź na Pana / Pani pytania wymaga szczegółowej analizy dokumentów. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr. A.Jędrzejczak www.kancelaria-radcy.com anna_jedrzejczak@kancelaria-radcy.com
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. Aby móc udzielić odpowiedzi na postawione pytania konieczna byłaby co najmniej analiza rzeczonych dokumentów. Natomiast najprawdopodobniej finalnie znaczenie będą mieć nie wymienione w pytaniu dokumenty, a wyłącznie to kto i w jakim zakresie posiadał daną część działki jako właściciel przez ostatnie 20/30 lat. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.