Zasiedzenie nieruchomości.

Pytanie z dnia 05 września

Dzień dobry ,

sprawa dotyczy moich przyjaciół. Ich rodzice dostali do użytkowania od rodziny ich ojca ( dziadkowie moich przyjaciół) mieszkanie ,w którym zamieszkali wszyscy od początku lat 90 . Jeden przyjaciel mieszkał tam od 1991 r. ( rok urodzenia) do 2018 r. ( rok wyprowadzenia) . Drugi przyjaciel zamieszkiwał tam od 1993 r. ( rok urodzenia) do 2017 r. ( rok wyprowadzki). Rodzice zmarli w odstępie pół roku w 2020 r. Dziadkowie zdecydowali przekazać mieszkanie ich synowi ( bratu ojca moich przyjaciół). Moje pytanie brzmi jak sprawa się ma tutaj w kwestii zasiedzenia przez przyjaciół tego mieszkania. Czy jest o co walczyć? Dodam tylko , że ciężko będzie znaleźć potwierdzenia płacenia przez nich rachunków do czasu wyprowadzki.

Z góry dziękuję za poradę.

Z wyrazami szacunku,
Paweł

Dzień dobry, skoro przyjaciele „dostali do użytkowania” nieruchomość, to nie ma mowy o zasiedzeniu, bo brak przesłanki samoistnego posiadania nieruchomości. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 września 2024 10:03 Zmodyfikowano dnia: 6 września 2024 10:03 Obejrzało: 26 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie Pawle, W przypadku zasiedzenia nieruchomości kluczowym elementem jest upływ czasu oraz sposób korzystania z nieruchomości. Przepisy przewidują możliwość zasiedzenia nieruchomości, jeśli osoba posiadała ją w posiadaniu samoistnym przez określony czas, który wynosi 20 lat w przypadku posiadania nieprzerwanego, tzw. „posiadania w dobrej wierze” lub 30 lat w przypadku „posiadania w złej wierze”. Dla skutecznego zasiedzenia konieczne jest spełnienie kilku warunków: Prawdziwe i nieprzerwane posiadanie – Konieczne jest udowodnienie, że osoba posiadała nieruchomość jak właściciel, co obejmuje m.in. stałe zamieszkiwanie, użytkowanie i dbanie o nieruchomość. Dobre lub złe zamiary – W przypadku posiadania w dobrej wierze, osoba musi być przekonana, że posiada nieruchomość na podstawie tytułu prawnego. W opisanym przypadku, jeśli przyjaciele zamieszkiwali mieszkanie od lat 90-tych do 2018/2017, czas posiadania wynosiłby odpowiednio ponad 20 lat. Jeśli potrafią wykazać, że posiadali mieszkanie w sposób nieprzerwany i traktowali je jak własne, mogą mieć podstawy do wystąpienia z roszczeniem o zasiedzenie. Brak dokumentacji płacenia rachunków może stanowić problem, ale inne dowody, takie jak zeznania świadków, dokumentacja osobista lub zdjęcia mogą również pomóc w udowodnieniu posiadania nieruchomości. Sugeruję skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach o zasiedzenie, aby dokładniej ocenić szanse w tej sprawie i ustalić strategię postępowania.

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 września 2024 23:41 Zmodyfikowano dnia: 6 września 2024 23:41 Obejrzało: 24 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.