Zaświadczenie o niekaralności.
Pytanie z dnia 12 września
Witam Pana skazany byłem w 2018 roku ,na rok pozbawienia wolności (grzywna) w czasie odsiadywania po miesiącu zostałem zwoniony ,teraz wożę dzieci niepelnosprawne, czy mogę ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności? Pozdrawiam Michał
Albert Białczyk Radca prawny (Od 2024)
Albert Białczyk Kancelaria Radcy Prawnego
Kazimierza Wielkiego 15/9, 50-077 Wrocław
Zgodnie z art 107 par2 kodeksu karnego Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. Może Pan złożyć wniosek o zatarcie skazania, a następnie będzie Pan mógł pozyskać takie zaświadczenie w przypadku uwzględnienia wniosku. Proszę o kontakt, jeżeli potrzebował Pan sporządzenia takiego wniosku.
Podziękowałeś prawnikowi
Jakub Kulczyński Radca prawny (Od 2017)
Kancelaria Radcy Prawnego Jakub Kulczyński
Bednarska 23/1, 80-848 Gdańsk
Witam, zakładam, że odbywał Pan zastępczą karę pozbawienia wolności za niespłaconą grzywnę i wygląda, że została zapłacona lub odbyta kara zastępcza. W oparciu o tak przedstawiony stan faktyczny wydaje się, że to skazanie już ulegało zatarciu.
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Wróbel Adwokat (Od 2021)
Kancelaria adwokacka Adwokat Anna Wróbel
Żeligowskiego 32/34 lok. 501, 90-643 Łódź
Dzień dobry, w pytaniu nie wyszczególnił Pan czy został Pan skazany pierwotnie na grzywnę i kara ta została zamieniona na karę pozbawienia wolności czy też zostały orzeczone obie kary obok siebie. Zaznaczę więc, że jeżeli nastąpiła zamiana kary, to pod kątem zatarcia, sprawdza się karę wymierzoną pierwotnie. W przypadku kary pozbawienia wolności zatarcie skazania następuje od 10 lat od wykonania, darowania albo przedawnienia kary. W przypadku grzywny, zatarcie następuje po roku od ww. sytuacji. Jeżeli w wyroku były zasądzone świadczenia np. nawiązka itd. to do czasu zapłacenia tych kwot, zatarcie nie następuje, nawet jeżeli minęły te okresy, o których mowa w art. 107 k.k. Wygląda więc na to, że w Pana przypadku (o ile nie była to zamiana kary) to w KRK będzie jeszcze widniało skazanie. Jest jednak możliwość, złożenia do sądu wniosku o wcześniejsze zatarcie skazania, jeżeli zostaną spełnione przesłanki z art. 107 paragraf 2 k.k. Pozdrawiam, adwokat Anna Wróbel
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Krycki Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Krycki
Legnicka 52, lok 503, 54-204 Wrocław
Zatarcie kary pozbawienia wolności następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Nie trzeba wówczas składać żadnych wniosków. Za chwilę wykonania kary pozbawienia wolności należy uznać dzień faktycznego zwolnienia skazanego z zakładu karnego po odbyciu całości kary. Ewentualnie może to być również dzień kiedy uprawomocniło się postanowienie o warunkowym przedterminowym zwolnieniu. Warunkiem tutaj jest, aby zwolnienia nie odwołano w okresie próby ani kolejnych 6 miesięcy. Wówczas karę uważa się za odbytą z dniem warunkowego zwolnienia. Bieg terminu do zatarcia skazania rozpoczyna się z dniem uprawomocnienia postanowienia o warunkowym przedterminowym zwolnieniu. Szybsze zatarcie skazania kary pozbawienia wolności. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. Zatarcie skazania kary grzywny W razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Zatarcie skazania a orzeczony środek karny, przepadek, środek kompensacyjny. Jeżeli orzeczono środek karny (np. zakaz prowadzenia pojazdów), przepadek (np. skradziony samochód), lub środek kompensacyjny (np. zapłata zadośćuczynienia pokrzywdzonemu), zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może też nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego. Zatarcie skazania, a warunkowe zawieszenie kary. Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Przykładowo: sprawca został skazany na 1 rok pozbawienia wolności. Jednocześnie sąd zawiesił wykonanie tej kary na 2 lata. Wówczas zatarcie skazania z mocy prawa nastąpi po 2 latach i 6 miesiącach. Oczywiście zadzieje się to tylko, gdy została wykonana cała sankcja orzeczona wobec sprawcy. Jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę, środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.