Zatrzymane prawo jazdy a odwołanie od wyroku..

Pytanie z dnia 25 sierpnia 2021

Tata poślizgnął się na skuterze na skrzyżowaniu i wzięło go pogotowie. w międzyczasie policja mierzyła stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. teraz tata dostał pismo o zatrzymaniu prawa jazdy, bo znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. czy jeśli napisze apelacje to do czasu jej rozpatrzenia może prowadzić auto lub skuter? jak się dowiedzieć na jak długo zatrzymali taty prawo jazdy?

Dzień dobry, nie, wniesienie zażalenia nie wstrzymuje zatrzymania prawa jazdy. Zatrzymanie trwa do czasu zmiany postanowienia lub zakończenia sprawy. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 sierpnia 2021 15:11 Zmodyfikowano dnia: 26 sierpnia 2021 15:11 Obejrzało: 234 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam. Prawo jazdy kategorii B uprawniają do kierowania m. in. skuterami (motorowerami). Skoro zabrali je w związku z opisanym zdarzeniem, to znaczy, że nie może kierować żadnym z pojazdów, które uprawniają go do kierowania w ramach kategorii B. Jeżeli ma inne kategorie, to zatrzymanie objęło też te inne kategorie. Wynika to z faktu, że jechał w stanie po użyciu alkoholu, a zatem sąd - poza karą - orzeknie obligatoryjnie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju. Złożenie odwołania od postanowienia w sprawie zatwierdzenia zatrzymania prawa jazdy nic nie zmieni w zakresie zatrzymania prawa jazdy - obowiązuje ono od dnia zatrzymania, więc od tego dnia nie może już jeździć pojazdami, które wymieniono w opisie. Ostatnie pytanie zostało źle sformułowane - winno brzmieć: na jak długo zostanie orzeczony zakaz, który biec biegnie od dnia zatrzymania prawa jazdy. O zakazie decyduje sąd w wyroku, a ten może zapaść nawet za kilka miesięcy, dlatego okres zakazu biegnie od dnia zatrzymania prawa jazdy. Na jak długo - wszystko zależy od ilości alkoholu w promilach, jaki wykazało badanie alkotestem. Zakres jest taki: 1) od 0,2 promila do 0,5 promila - jest to wykroczenie i wówczas zakaz orzeka się na okres od 6 miesięcy do 3 lat, 2) powyżej 0,5 promila - jest to przestępstwo i wówczas zakaz orzeka się na okres minimum 3 lat aż do 15 lat

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 sierpnia 2021 21:37 Zmodyfikowano dnia: 29 sierpnia 2021 21:37 Obejrzało: 223 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.