Zatrzymanie z art 62 kk.

Pytanie z dnia 22 kwietnia 2021

Witam,.
W dniu 19.04.21 zostałem zatrzymany postanowieniem prokuratora i doprowadzony na komendę w związku z prowadzoną sprawą znajomego z art.62 kk.
Powodem było nagranie rozmowy telefonicznej w której brałem udział ja i on.
Przedstawiono mi zapis rozmowy w której:
Ja: Witam masz coś może?
On: Podeślę kogoś.
Ja: Ok wezmę 2.
Rozmowa była w pażdzierniku 2020r.. Dowiedziałem się, że wobec znajomego prowadzone jest postępowanie z art.62 kk a mnie na podstawie tej rozmowy prokurator oskarża o posiadanie środków niedozwolonych w ilości 2gram. Nie zgodziłem się z zarzucanym mi czynem, wyjaśniając iż ta rozmowa nie wskazuje konkretnie rzeczy niedozwolonych, mogło w niej chodzić o rzecz normalnego, legalnego użytku.
Uważam też, że kontekst rozmowy wyraża ewentualny zamiar ,,wzięcia" jakieś rzeczy, ale nie potwierdza, że doszło do nabycia. Niewykluczone, że po rozmowie rozmyśliłem się, albo z różnych przyczyn wcale nie doszło nawet do sugerowanego spotkania.
Dodam, że przeszukanie mieszkania, samochodu, piwnicy, telefonu nie wykazały żadnego kontaktu z takimi środkami. Mam nieposzlakowaną opinię, stałą pracę, żadnych konfliktów z prawem.
Wg mnie nagranie nie świadczy jednoznacznie o przyznaniu się do posiadania czegokolwiek nielegalnego, sama treść wiadomości wskazuje na zamiar nabycia czegoś ale nie ma potwierdzenia nabycia ani wskazania czego dokładnie, ani dowodu, że doszło w ogóle do jakiegoś spotkania, temat się urywa. Nie przyznałem się do zarzutu posiadania, zwolniono mnie do domu, pobrano 1000zl poręczenia na poczet spraw.
Podpowiedzą mi Państwo co dalej robić, jaką linię obrony przyjąć i czy taką sprawę można umorzyć bądź wnioskować o oddalenie zarzutów??

Dzień dobry, znamię czasownikowe "posiadać" oznacza faktyczne, choćby krótkotrwałe władztwo na rzeczą. Bez dowodów na Pana faktyczne posiadanie narkotyków nie można przypisać wyczerpania znamion tego przestępstwa. Ponadto, jeżeli przedmiotem czynu są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości. Jest szereg możliwości obrony. TEL: 512 976 090 Pozdrawiam Adw. Bartosz Krycki

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 kwietnia 2021 16:58 Zmodyfikowano dnia: 23 kwietnia 2021 16:58 Obejrzało: 244 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.