Zażalenie na wezwanie świadka.
Pytanie z dnia 16 czerwca 2021
Sąd zarządził przesłuchanie świadka zgłoszonego przez pozwanego (ja jestem przedstawicielem ustawowym powoda). Z tym, że świadkiem tym jest żona pozwanego, natomiast adwokat pozwanego do odpowiedzi na pozew dołączył nieaktualny od kilku miesięcy odpis aktu swojego małżeństwa (nieaktualny w dniu złożenia odpowiedzi na pozew oraz nieaktualny w dniu odbioru pozwu przez pozwanego) i ja a mojej odpowiedzi na odpowiedź pozwanego na pozew wniosłam o oddalenie wniosku dowodowego będącego powołaniem jego żony na świadka i uzasadniłam to tym właśnie, że ten odpis aktu małżeństwa pozwanego nie był aktualny gdy go złożył do sądu i gdy odbierał pozew. Jak widać jednak, sędzia za nic ma to co ja piszę i zauważam.
Czy mogę coś zrobić w związku z tym?
Czy mogę np. zażalić wezwanie przez sąd tego świadka? Jeśli tak to ile dni mam na to i od kiedy liczyć ten termin? Dodam, że o wezwaniu przez sąd tego świadka na rozprawę wiem z portalu informacyjnego, więc ja nie dostanę osobnego pisma pocztą z informacją o wezwaniu tego świadka.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, co Pani rozumie przez stwierdzenie, że odpis aktu małżeństwa był nieaktualny ? Akty stanu cywilnego nie mają „terminu ważności”… Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz tel.: 663-182-634 adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Adrian Sylwanowicz Adwokat (Od 2013)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrian Sylwanowicz
M. Skłodowskiej - Curie 12 lok. 1A, 15-097 Białystok
Szanowna Pani, nie może Pani zażalić tego świadka. Może Pani złożyć do protokołu zastrzeżenie, że przeprowadzenie tego dowodu jest niedopuszczalne - Pani zdaniem - i wyjaśnić sądowi dlaczego. Od razu nadmieniam, że przesłanka przedłożenia nieaktualnego odpisu aktu małżeństwa nie stanowi podstawy do oddalenia prawidłowo zgłoszonego wniosku dowodowego o przesłuchania świadka. W procesie cywilnym rodzina może być świadkiem. Nie ma czegoś takiego jak instytucja wyłączenia świadka z uwagi na pokrewieństwo. Sąd natomiast ma obowiązek taki dowód ocenić - czy jest wiarygodny czy nie. Może Pani wnioskować o odebranie od świadka przyrzeczenia. Z wyrazami szacunku, Adrian Sylwanowicz. Dziękuję za pozytywną opinię.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.