Zbieg egzekucji komorniczych.

Pytanie z dnia 20 kwietnia 2023

Czy jest możliwe że dwóch komorników prowadzi równocześnie postępowanie dotyczące jednego długu. Mój mąż ma zasądzone alimenty czy jest możliwe że jedną sprawę założyła rodzina zastępcza a następnie gdy dziecko wróciło do matki ona założyła drugą. Nie informując o tym pierwszego komornika.

Dzień dobry. Tak, jest możliwe, że dwóch komorników będzie prowadzić równocześnie postępowanie dotyczące jednego długu. Może to mieć miejsce, jeśli dłużnik ma więcej niż jedno zobowiązanie, a każde z nich jest prowadzone przez innego komornika. Jeśli chodzi o sytuację, którą opisujesz, to prawdopodobnie zależy to od konkretnych okoliczności sprawy. Jeśli rodzina zastępcza założyła postępowanie komornicze dotyczące alimentów, a później matka dziecka również złożyła wniosek o egzekucję tych samych alimentów, to mogłoby to stanowić naruszenie zasad egzekucji komorniczej. W każdym razie, w takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z pierwszym komornikiem i poinformować go o drugim postępowaniu, a także zasięgnąć porady prawnika, który pomoże określić, jakie kroki należy podjąć. Możemy wskazać Ci właściwego prawnika, jeśli zdecydujesz się na dalszą pomoc prawną. Pozdrawiamy

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 kwietnia 2023 16:32 Zmodyfikowano dnia: 21 kwietnia 2023 16:32 Obejrzało: 131 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Postępowanie egzekucyjne prowadzone jest na podstawie tytułu wykonawczego. Wierzycielowi co do zasady wydawany jest tylko jeden tytuł wykonawczy. Aby ubiegać się o kolejny konieczne jest wykazanie, że wcześniej wydany tytuł został zagubiony lub zniszczony. Inaczej mówiąc- nie jest możliwe aby prowadzone były równolegle dwa postępowania egzekucyjne za to samo (alimenty za ten sam okres). Oryginał tytułu wykonawczego do momentu zakończenia postępowania egzekucyjnego jest u komornika.

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 kwietnia 2023 09:35 Zmodyfikowano dnia: 23 kwietnia 2023 09:35 Obejrzało: 127 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.