Zeznania świadka. Zniesławienie.

Pytanie z dnia 09 grudnia

Witam Państwa! Osoba, która zeznawała w tym roku jako świadek w sprawie cywilnej w sądzie zniesławiła mojego zmarłego ojca twierdząc, że we wcześniejszej sprawie w sądzie mój ojciec złożył fałszywe zeznania na co nie ma żadnych dowodów. Jest to gołosłowne pomówienie z zemsty. Czy jako jedyny syn i jedyny spadkobierca zmarłego mogę wnieść do sądu prywatny akt oskarżenia z art. 212 § 1 k.k. za zniesławienie mojego ojca i ewentualnie dochodzić zadośćuczynienia w powództwie cywilnym za naruszenie dóbr osobistych mojego zmarłego ojca?

Sz.P., Generalnie w doktrynie przeważa stanowisko, że zniesławić lub naruszyć dobra osobiste można w stosunku do osoby żyjącej. Inną kwestię jest natomiast ustalenia naruszenia dóbr osobistych w procesie cywilnym potomków zmarłego w postaci godności, pamięci o osobie zmarłej, więzi itp. na skutek działań zniesławiających zmarłego, jak również żądania w związku stosownego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, złożenia oświadczenia o określonej treści, przeprosin. Z wyrazami szacunku, A.Smyk ( 509 856 065, adw.annaluizasmyk@gmail.com)

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 grudnia 2024 15:21 Zmodyfikowano dnia: 9 grudnia 2024 15:21 Obejrzało: 16 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Niestety nie. Nie ma bowiem możliwości zniesławienia osoby zmarłej, czy też naruszenia jej dóbr osobistych. Część komentatorów uważa natomiast, że możliwe jest zastosowanie w takiej sytuacji art. 262 KK, który dotyczy znieważenia zwłok. 2. Powyższe nie oznacza jednak, że pamięć osoby zmarłej nie podlega ochronie. Osoby najbliższe mogą bowiem wystąpić z roszczeniem o ochronę ich dóbr osobistych, które zostały naruszone, na podstawie art. 23-24 KC. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 grudnia 2024 16:34 Zmodyfikowano dnia: 9 grudnia 2024 16:34 Obejrzało: 14 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.