Zgłoszenie gróźb karalnych.
Pytanie z dnia 04 listopada 2020
Były już mąż, poprzez rozmowę telefoniczną wypowiada słowa w których mówi, że jeśli nie otrzyma "swoich" rzeczy w konkretym dniu, przyjdzie i "zniszczy" garaż (tutaj padają niecenzuralne słowa), oraz że jeśli ich nie dostanie to moja rodzina, a także ja, pożałujemy tego. Ze zobaczymy co się stanie, a także że nie stanie się to jutro, bądź pojutrze a być może za miesiąc itp. Że nasza rodzina będzie cierpieć. Dodam, że przedmioty o których mówi nie należą do niego i nie ma na to stosownych dokumentów. Rozmowa jest zarejestrowana odpowiednim nagraniem.
Pytanie brzmi następująco, czy jeśli podobne groźby będą się powtarzać, czy jest to podstawą do zgłoszenia tego odpowiednim służbom. Czy można oczekiwać wyciągnięcia jakiś konsekwencji? Czy to zbyt mało?
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Sz.Pani Z Pani wypowiedzi wygląda na to, iż są to groźby karalne. Art 190 par 1 kk 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Tak zatem jeśli groźby będą się powtarzać ( radzę je nagrywać albowiem będzie to główny dowód w sprawie ) może Pani zgłosić wniosek o ścigania na policji. z poważaniem : adw Janusz Sawicki
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Krycki Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Krycki
Legnicka 52, lok 503, 54-204 Wrocław
Takie zachowanie już może wyczerpywać znamiona przestępstwa z art 190 kodeksu karnego (groźba karalna). Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Po złożeniu wniosku o ściganie na policji (ustnie lub pisemnie) policja będzie prowadzić postępowanie z urzędu.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.