Pytanie z dnia 17 listopada 2014

Zmarła moja babcia. Zostawiła testament i wszystko na mnie. Jej syn jednak domaga się zachówku, jakiej wysokości się on mu należy?

Witam, zakładając, że syn spadkodawczyni nie jest trwale niezdolny do pracy ani małoletni, wysokość należnego mu zachowku to połowa wartości udziału spadkowego, który przypadałby mu w przypadku dziedziczenia ustawowego (w przypadku osób trwale niezdolnych do pracy i małoletnich - 2/3 wartości).

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 listopada 2014 21:18 Obejrzało: 1355 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Pytanie, czy i kiedy doszło do ogłoszenia testamentu, albowiem roszczenie o zachowek przedawnia się (nie można go dochodzić sądownie) po upływie 5 lat od ogłoszenia testamentu. Uprawnionego do zachowku wyklucza z prawa do jego skutecznego domagania się, uczynienie na jego rzecz przez spadkodawcę darowizny (ale nie drobnej lub zwyczajowo przyjętej) przed upływem 10 lat od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Ponadto wysokość zachowku zmniejszają koszty poniesione przez spadkodawcę na rzecz uprawnionego do zachowku związane z jego wychowaniem lub wykształceniem, o ile przekraczały one normę przyjętą w danym środowisku. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 lipca 2016 12:06 Obejrzało: 1058 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.