Pytanie z dnia 10 sierpnia 2017

Zmarła moja Ciocia, która była bezdzietną panną.
1. Jakie dokumenty muszę złożyć w sądzie (testament w oryginale, oświadczenie o przyjęciu testamentu, odpis aktu zgonu)?
2. Czy wystarczy, że podam dane jedynej żyjącej Siostry mojej Cioci, czy muszę również wyszczególnić dane dzieci pozostałych po zmarłych siostrach i braciach Cioci? Z tym mogę mieć problem.
3 Czy właściwym sądem do złożenia dokumentów będzie sąd znajdujący się w miejscowości w której Ciocia zmarła w ZOL, czy właściwy ze względu na adres zameldowania?
4. Czy muszę zmieścić się w terminie 6 miesięcy od daty śmierci Cioci?
5. W testamencie Ciocia "powołała mnie do całości spadku". Czy w dokumentach, składanych do sądu, mam wyszczególnić, np.: mieszkanie, lokata bankowa? Jaką formę ma przyjąć takie wyszczególnienie?
Dziękuję, pozdrawiam
Marek

Sądem właściwym jest sąd miejsca zamieszkania spadkodawcy, czyli miejsca gdzie osoba miała zamiar stałego pobytu. Pobyt w ZOL co do zasady jest pobytem czasowym. Kierowałbym zatem wniosek do sądu gdzie osoba zamieszkiwała przed umieszczeniem w ZOL. Dokumenty to testament, a także akt zgonu ciotki, akt urodzenia jej siostry (lub małżeństwa jeżeli zawierała związek małżeński), akty zgonu nieżyjącego rodzeństwa spadkodawczyni oraz akty urodzenia dzieci tego zmarłego rodzeństwa (lub małżeństwa dla kobiet w związkach małżeńskich). Wynika to z tego, że w postępowaniu uczestnikami muszą być prócz spadkobiercy testamentowego wszyscy spadkobiercy ustawowi. I trzeba wykazać za pomocą aktów stanu cywilnego pokrewieństwo. We wniosku należy wskazać uczestników czyli spadkobierców ustawowych (rodzeństwo, zstępni zmarłego rodzeństwa) - imię, nazwisko, adres. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku nie musi być złożony w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. 6 miesięcy to termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu/przyjęciu/przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli chodzi o samo oświadczenie o przyjęciu spadku to może ono zostać złożone przed notariuszem lub w sądzie - ustnie lub pisemnie z podpisem notarialnie poświadczonym. Jeżeli oświadczenie nie zostanie złożone w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o powołaniu do spadku to przyjmuje się, że spadek został nabyty z dobrodziejstwem inwentarza.

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 sierpnia 2017 08:40 Zmodyfikowano dnia: 11 sierpnia 2017 08:40 Obejrzało: 2094 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.