Zmiana zeznań w sprawie wypadku drogowego.
Pytanie z dnia 25 listopada 2020
Witam. Mieliśmy wypadek pół roku temu. Kierował znajomy był wypity, po zderzeniu się samochodów zbiegł z miejsca zdarzenia. Wszyscy uczestnicy zostali przetransportowanni na komisariat, następnie na dołek, po przetransportowaniu spowrotem na komendę skladalismy zeznania. Zeznalem kto był kierowcą tak jak i pasażerowie. Sęk w tym że pogrozylem znajomego zeznanianiem że był pod wpływem jak kierował. Teraz mam być ponownie przesłuchiwany i moje pytanie brzmi, czy mogę zmienić zeznanie że jednak nie kierował po pijanemu bez konsekwencji matactwa w sprawie ? Jak to uzasadnić lub czy mogę odmówić składania zeznań bez konsekwencji
Ada Chmielewska-Ciż Adwokat (Od 2010)
Chmielewska-Ciż Ada Anna, adwokat
Ogrodowa 53/7, 00-873 Warszawa
Świadek ma obowiązek mówienia prawdy. Za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy grozi teraz do 8 lat więzienia. Może Pan odmówić składania zeznań jeśli podejrzany jest dla Pana osobą bliską albo może Pan odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania w sytuacji, w której odpowiedź naraziłaby Pana lub osobę bliską na odpowiedzialność karną bądź hańbę.
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Trykoszko Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Trykoszko
M. Skłodowskiej-Curie 12 / 1A, 15-097 Białystok
Jeśli "znajomy" nie jest Pana rodziną (a właściwie - osobą najbliższą w rozumieniu art. 115 par. 11 kodeksu karnego), nie może Pan odmówić składania zeznań ani odpowiedzi na zadawane Panu pytania. Ryzykuje Pan odpowiedzialnością za składanie fałszywych zeznań (art. 233 par. 1 kodeksu karnego), za które grozi kara pozbawienia wolności, nawet do 8 lat.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.