Pytanie z dnia 12 sierpnia 2020

Znalazłam się w trudnej sytuacji rodzinnej i życiowej i zastanawiam się czy jest warto wchodzić w spór sądowy. Ale opowiem od początku.
Moi dziadkowie, rodzice mojego ojca przepisali sporą nieruchomość na jednego ze swoich synów. Mój ojciec nie dostał od nich nic. W między czasie wujek, który otrzymał nieruchomość powiesił się i zmarł, a całość otrzymała jego żona i dzieci. Bali się mieszkać w tej nieruchomości więc mój ojciec i moja mama przeprowadziliśmy się do nich i razem mieszkaliśmy tam 20 lat.
Niestety mój ojciec jest alkoholikiem i rozstał się z moją mamą ( mają rozdzielność majątkową) i zamieszkał w małej części wyżej wymienionej nieruchomości, w której mieszkali jego rodzice i mieli tą część zapisaną do śmierci, a po śmierci dziadków część ta przechodziła na mojego wujka, czyli w rezultacie na moją ciotkę jako żonę po zmarłym wujku. Po śmierci dziadków mój ojciec dalej tam mieszkał i my z ciocią i jej dziećmi w drugiej części domu.
Ostatnio moja ciotka kazała wyprowadzić się mojej mamie i mojemu tacie z tej nieruchomości. Moja mama się wyprowadziła ale ojciec nadal tam mieszka. Ciocia wygraża się że wyrzuci go z domu jednak mój tata nie ma innego mieszkania jest bezrobotnym alkoholikiem i nie ma gdzie się podziać. Ciocia odcięła mu prąd i poucinała rury z dostępem do wody w części domu, w której mieszka tata. Tata nie jest tam zameldowany. W tej chwili meldunek w tym domu mam tylko ja.
Proszę o poradę czy coś w takiej sytuacji można zrobić? Czy moja ciocia może wyrzucić ojca z domu? Może mojemu tacie się jednak coś należy z tej nieruchomości?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Nieruchomość należy do cioci i jej dzieci. Tata mógł starać się wcześniej o zachowek, ale już nastąpiło przedawnienie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 sierpnia 2020 09:04 Zmodyfikowano dnia: 13 sierpnia 2020 09:04 Obejrzało: 212 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.Pani Ponieważ Pani ojciec nic nie otrzymał od rodziców służą mu uprawnienia do żądania zachowku w stosunku do spadkobierców jego brata ( czyli jego żony i dzieci, którzy odziedziczyli po nim spadek ) Istnieje możliwość eksmisji ojca z domu - ponieważ nie ma on tytułu prawnego do zamieszkiwania w nim. Pozostaje jednak pod ochroną ustawy o ochronie praw lokatorów i może domagać się lokalu zamiennego. Radziłbym jednak zacząć od pozwu o zachowek. Radziłbym również powierzyć sprawę doświadczonemu prawnikowi ( adwokatowi, radcy prawnemu ) z uwagi na stopień skomplikowania sprawy i właściwego zredagowania pozwu oraz powołanie właściwych dowodów. Z uwagi na swoja sytuację majątkowa ojciec będzie zwolniony od ponoszenia kosztów sądowych. Jeżeli nie macie Państwo swojego adwokata lub radcy mogę zająć się sprawą. z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl 501-864-044

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 sierpnia 2020 13:21 Zmodyfikowano dnia: 13 sierpnia 2020 13:21 Obejrzało: 207 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.