Zniesienie współwłasności nieruchomości.
Pytanie z dnia 27 grudnia 2022
Witam!
Jestem współwłaścicielem nieruchomości dwóch domów na dwóch sąsiadujących działkach (zabudowa szeregowa) będących na wspólnych licznikach mediów.
Posiadam 27,5 z 32 części własności. Pozostali współwłaściciele posiądą odpowiednio 1,5 oraz 3 z 32 części.
Chciałbym znieść współwłasność sądowo z powodu braku ugody (współwłaściciele chcieliby nieruchomość dla siebie). Jakie mam szanse na to ,że nieruchomości przypadnie mnie ?
Jak najlepiej zachować się w takiej sytuacji?
Dodam , że nieruchomości nabyłem na drodze umów notarialnych z pozostałymi czterema spadkobiercami. (darowizny i kupna) i posiadam środki na spłatę pozostałych.
Bardzo proszę o pomoc i poradę.
Z góry dziękuję!
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, jeśli ma Pan większość udziałów oraz posiada środki na spłatę pozostałych współwłaścicieli, szanse na przejęcie własności będą bardzo duże. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Małgorzata Łukasik Radca prawny (Od 2019)
Małgorzata Łukasik Kancelaria Radcy Prawnego
Wilcza 29A/7, 00-544 Warszawa
Z opisanego stanu faktycznego i prawnego wynika, że jest Pan współwłaścicielem nieruchomości w częściach ułamkowych. Każdemu ze współwłaścicieli przysługuje roszczenie o zniesienie współwłasności. Można to zrobić umownie lub w drodze postępowania sądowego/nieprocesowego (wniosek o przyznanie nieruchomości na Pana rzecz za spłatą pozostałych współwłaścicieli). W celu omówienia szans i ryzyk związanych z postępowaniem sądowym - zapraszam na spotkanie (również online audio/video).
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.