Pytanie z dnia 09 kwietnia 2017
Znoszona jest współwłasność pomiędzy dwoma współwłaścicielami
ze spłatą ,bo inaczej nie można podzielić nieruchomości zbudowanej-żaden ze współwłaścicieli nie wyzbywa się całkowicie swojego udziału,czy będzie opłata planistyczna i dla kogo?Plan wszedł w 2015r.
Pozdrawiam i dziękuję za uwagę.
Witam, zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marcac2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym "jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości".
Podziękowałeś prawnikowi
Piotr Dobrowolski Radca prawny (Od 2007)
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Dobrowolski
Al. Wielkopolska 29/8, 60 - 603 Poznań
Dzień dobry. Skoro żaden ze współwłaścicieli nie wyzbywa się w całości swojego udziału, to w jaki sposób jest dokonywane zniesienie współwłasności? Jeśli chodzi o obowiązek zapłaty opłaty planistycznej, to w pierwszej kolejności konieczne będzie ustalenie, czy objęcie nieruchomości planem spowodowało wzrost jej wartości. Co do zasady, jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości pobiera się zarówno w przypadku zbycia całej nieruchomości, jak również jej części lub udziału we współwłasności nieruchomości pod warunkiem, że - wartość zbywanej nieruchomości (jej udziału, jak w tym przypadku) wzrosła w następstwie uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Orzecznictwo sądów administracyjnych jest jednak w tym zakresie bardzo niejednolite, sprawie należałoby się zatem przyjrzeć bardzo dokładnie. pozdrawiam serdecznie Piotr Dobrowolski
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.