Zwrot kaucja z umowy najmu.
Pytanie z dnia 15 sierpnia 2020
Dzień dobry, zabrano mi kaucję za wynajem kampera. Uszkodziłem kierunkowskaz i zarzucono mi uszkodzenie 2 szafek. W rozliczeniu są podane dwukrotnie zawyżone ceny. Czy kaucja powinna być rozliczona na podstawie rzeczywistych faktur z naprawy? Czy płacę tylko za uszkodzone elementy i ich wymianę np. w serwisie czy również jakąś kwotę za czas właściciela?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, należy tylko naprawić szkodę. Jeśli wynajmujący chce potrącić więcej, niż potrzeba do naprawienia szkody, można dochodzić należności przed sądem. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Patrycja Serafin Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Patrycja Serafin
os. Lecha 19/28, 61-293 Poznań
Szanowny Panie, W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że kwestia kaucji zabezpieczającej dotycząca umów najmu takich przedmiotów jak kamper nie jest szczegółowo uregulowana w obowiązujących przepisach. Wobec powyższego samo zastosowanie kaucji, jak również sposób jej rozliczenia zależy co do zasady od woli stron zawierających umowę. Wobec powyższego odpowiedzi na pytanie dotyczące zasad zwrotu wpłaconej kaucji należałoby szukać przede wszystkim w treści zawartej przez Pana z Wynajmującym umowy, czy też w treści Regulaminu najmu kampera, jeżeli taki Regulamin istniał i został Panu udostępniony. Celem kaucji jest zabezpieczenie roszczeń i należności przysługujących z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. W myśl ogólnych zasad określonych w Kodeksie cywilnym naprawienie szkody obejmuje – w granicach normalnego związku przyczynowego – straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć gdyby mu szkody nie wyrządzono. Kaucja powinna zatem zostać przeznaczona na pokrycie rzeczywistych kosztów naprawy. Wynajmujący powinien zatem udokumentować stwierdzone usterki i po przekazaniu stosownej dokumentacji Najemcy ma prawo do pomniejszenia wypłaconej kaucji o koszt naprawy ustalonych usterek. Jeżeli uważa Pan, że wartość wpłaconej kaucji przekraczała wartość powstałych uszkodzeń, a w konsekwencji Wynajmujący niesłusznie odmówił zwrotu kaucji, powinien Pan w pierwszej kolejności wezwać Wynajmującego do dobrowolnego zwrotu kaucji, a w przypadku braku spełnienia żądania skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Wówczas najprawdopodobniej zostanie powołany biegły sądowy, który oceni czy wartość zniszczeń odpowiada wartości wpłaconej kaucji. Jednakże, tak jak wskazałam na wstępie, w pierwszej kolejności należy dokonać szczegółowej analizy treści zawartej umowy. W razie dalszych pytań lub wątpliwości, zapraszam do kontaktu z Kancelarią.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.