Zwrot prywatnej pożyczki.

Pytanie z dnia 25 stycznia 2020

W 2018 roku udzieliłam teściowi kilku pożyczek na łączną kwotę 60 tys. PLN, celem wsparcia działalności stowarzyszenia, którego jest prezesem. Wszystkie pożyczki są udokumentowane umowami (jedna z nich zaginęła, posiadam jednak dowód przelewu). Terminy spłaty wszystkich pożyczek już upłynęły - pierwsza z nich, na kwotę 30 tys. miała zostać spłacona w sierpniu 2019, jednak po dziś dzień nie otrzymałam żadnego zwrotu. Teść nie przedstawił na piśmie żadnej propozycji porozumienia, w którym zgadzalibyśmy się na późniejsze spłaty. Po kilkukrotnym kontakcie z mojej strony podawał różnego rodzaju powody, dla których spłata się opóźnia (np. zmiany w zarządzie, odejście księgowej i skarbnika, trudne początki działalności itp.). Otrzymałam obietnicę sporządzenia harmonogramu spłat, jednak po dziś dzień nic takiego się nie wydarzyło. Wiem, że działalność teścia wciąż przynosi zbyt niskie przychody, aby utrzymać płynność finansową i jednocześnie spłacać długi, jednak zależy mi na odzyskaniu pieniędzy jeszcze w tym roku przy minimalnych kosztach po mojej stronie. Jakie kroki najlepiej podjąć w takiej sytuacji?

Wezwanie do zapłaty i pozew do sądu. Gdyby potrzebowała Pani pomocy, proszę o kontakt. Pozdrawiam, Piotr Stosio. Tel. 604183261, biuro@warszawskakancelaria.com.

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 stycznia 2020 12:55 Zmodyfikowano dnia: 27 stycznia 2020 12:55 Obejrzało: 209 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.Pani Radziłbym na początku wezwać teścia ( polecony za potwierdzeniem odbioru) do zapłaty kwoty pozyczki w terminie do 14 dni,podając w wezwaniu nr rachunku bankowego. Można to uczynić za pośrednictwem adwokata lub radcy prawnego ( zalecam to z uwagi na wagę sprawy oraz inne traktowanie przez zobowiązanego pisma prywatnego A pisma Kancelarii) Następnym krokiem jest wniesienie powództwa o zapłatę do właściwego sądu ( oplata sądową 3000,00 zl) Opłatę sądową sad zasadza od pozwanego w wypadku uwzględnienia powództwa. Można również próbować zwolnić się od ponoszenia kosztów sądowych ale wówczas trzeba wykazać, że nie może Pani ich uiścić z uwagi na trudną sytuację materialną. Z powazaniem: Adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 2 z dnia 27 stycznia 2020 20:34 Zmodyfikowano dnia: 27 stycznia 2020 20:34 Obejrzało: 204 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.