Wybierz kategorię:
Potrzebuję:
Kancelaria Radcy Prawnego Danuta Janiszewska
Komandorska, 69, 80-299 Gdańsk
Odpowiada w ciągu 11 godzin
Wygrana sprawa o zniesienie współwłasności i o dział spadku.
15 minut rozmowy telefonicznej z doświadczonym prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić w Twojej sprawie dalej. Prawnik odpowie na pytanie i udzieli konkretnych informacji.
Zamów
Kancelaria Adwokacka Adwokat Filip Węgierski
Królowej Jadwigi 24/5, 87-100 Toruń
15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić w Twojej sprawie dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji.
Poznań
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu
Kancelaria adwokacka Mateusz Kubica
11 Listopada 60-62, pok. 311, 43-300 Bielsko-Biała
Odpowiada w ciągu 24 godzin
Córka lat 19 pomimo adopcji pełnej w 2015 roku (adopcja przez drugiego męża matki-biologiczny ojciec dziecka nie żyje) otrzymała wezwanie na sprawę do stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym w 2017 r,który był jej dziadkiem przed adopcją( poprzednia rodzina nie wie o adopcji córki ).Z tego co wiemy poprzez adopcję córka utraciła prawa,obowiązki i więzi z poprzednią rodziną a co za tym idzie nie dziedziczy po nich .Czy można się odwołać do sądu aby córka nie uczestniczyła w/w sprawie na podstawie tego,że została adoptowana ?
Fakt, że córka jest stroną w postępowaniu nie oznacza, iż będzie ona dziedziczyć. Prawdopodobnie Sąd nie wiedział o adopcji, stąd zasadnym wydaje się poinformowanie na piśmie Sądu o adopcji załączając ksera dokumentów. Wydaje się, iż Sąd winien wtedy uznać, iż córka nie jest stroną postępowania.
Dzień dobry Proszę o poradę: sprawa dotyczy mojej mamy, która została wdową .Mąż mojej mamy był właścicielem samochódu, który nabył jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Czy mama ma jakieś prawo do tego samochodu/ Czy będzie uczestniczyć w nabyciu masy spadkowej?
Ruchomość nabyta przed zawarciem związku małżeńskiego nie wchodzi w skład majątku wspólnego ale w skład masy spadkowej wchodzi. Co do tego jaki udział w prawie własności tego pojazdu nabyła Mama to trzeba byłoby ustalić krąg spadkobierców po jej mężu.
Witam. W 2008 roku zmarła moja matka która była w związku małżeńskim z innym mężczyzna niż mój ojciec. Mieszkanie przeszło na jej męża. Jej mąż ostatnio także zmarł. Był bezdzietny, jedyna jego rodzina to dwóch braci, z których jeden także nie żyje, ale jest po nim dwójka dzieci. Kto może ubiegać się w takim wypadku o pozostawione mieszkanie ?
Jeżeli mieszkanie było wyłączną własnością zmarłego i nie ma testamentu to dziedziczyć będą po nim albo rodzeństwo i dzieci rodzeństwa a jeżeli nie będą chcieli dziedziczyć to gmina. Sugeruję sprawdzić dokładnie dlaczego mieszkanie przeszło na zmarłego a nie dziedziczono jest według ustawy - w takiej sytuacji bowiem dzieci zmarłej dziedziczyłyby.
Dobry wieczór,,,mój mąż zmarł 8 lat temu,,odbyła się sprawą spadkowa i dzieci (2) przyjęły spadek w udziałach po 1/6 ,,,teraz syn chciałby zrzec się swojej części na moją korzyść,,,czy jest to możliwe i jeśli tak to jak to przeprowadzić najlepiej notarialnie .
Szanowna Pani. Wydaje się, iż najlepiej aby syn darował na Pani swój udział w spadku jednakże jest na to potrzeba zgoda pozostałych spadkobierców. Co do formy to jeżeli w skład wchodzi nieruchomość to konieczna jest forma aktu notarialnego.
Witam chciała bym zapytać czy jest szansa o ubieganie się spadku po dziadkach? Dziadek był architektem wybudował 2 domy z tego co wiem podobno niema testamentu .. A jedna połowa domu jest mojego taty . Nas dzieci była 4ale siostra najstarsza zmarła kilka lat temu do tego za jednym domem jest duża działka . Proszę mi powiedzieć czy jest szansa ubiegania się o jakąś czesc ... w jednym z domów mieszka mój tata I jego konkubina która zrobiła wszytko by się nas z stamtąd pozbyć wzięła z tatą ślub cywilny I teraz się boję żeby ona wszystkiego nie zabrała po tacie...
Szanowna Pani. Aby udzielić odpowiedzi na pytanie należałoby zapoznać się z księgami wieczystymi nieruchomości aby potwierdzić, iż Pani dziadek był ich właścicielem. Następnym etapem byłoby przeprowadzenie postępowania spadkowego. W toku tego postępowania można także spróbować zabezpieczyć majątek tak aby nie został zbyty. Pani sprawa wydaje się bardziej skomplikowana niż można udzielić porady prawnej w ramach tego serwisu, ponieważ wymaga zapoznania się z dość obszerną dokumentacją.
Witam. Mój tata przed śmiercią przekazał cały majątek darowizną mojej mamie w obecności notariusza ( z uwagi na chorobę i niemożność złożenia podpisu wykonano odcisk tuszowy jego palca) Mama jest pod dużym wpływem osób trzecich. Czy mi i moim dwóm siostrom należy się prawo do zachowku ? Jeżeli tak to jak wygląda procedura uzyskania go i jaka jest wymagana dokumentacja ?
Przy założeniu, iż umowa jest ważna (w sytuacji kiedy ktoś był chory warto się zastanowić czy sama umowa nie jest nieważna jako złożona w stanie wyłączającym swobodne wyrażenie woli) to wydaje się, iż możliwe będzie przeprowadzenie sprawy o zachowek. Zachowek należy się najbliższej rodzinie i wynosi on połowę należnego udziału spadkowego. Z perspektywy procedury wygląda to tak, iż pozywa się osobę wzbogaconą o wyliczoną kwotę zachowku. Co do dokumentacji to trzeba udowodnić, iż dziedziczyło by się po zmarłym, co w tej sytuacji powinno sprowadzać się do przedłożenia aktów urodzenia.
Jak bez udziału sądu przeprowadzić podział spadku.Ojciec (żyjący) jest właścicielem mieszkania własnościowego.Chce go przekazać mnie i mojej siostrze.Mieszkanie zatrzymam ja,natomiast siostrze zapłacę połowę wartości mieszkania.i
Generalnie o podziale spadku możemy mówić, kiedy osoba zmarła. Dopóki żyje konieczne jest dokonanie czynności prawnej aby przekazać majątek. W opisanej sytuacji wydaje się, iż możliwe jest dokonanie darowizny przez właściciela mieszkania w formie aktu notarialnego i dokonanie w oddzielnym akcie rozliczenia z rodzeństwem. Ustalono by tak rozmiar spłaty i jej termin.
Witam w listopadzie 2018 roku zmarla babcia zostawiajac dlugi. Moja sutuacja jest taka ze rodzenstwo oraz kuzynostwo sie zzekło spadku , a ja nie zdążylam z powodu wyjazdu i dowiedzialam.sie o spadku dopiero wczoraj czy jest szansa zebym mogla zzec sie teraz tego spadku po uplywie terminu jezeli tak to co musze zrobic .
Termin do złożenia oświadczenia biegnie od daty dowiedzenia się o otwarciu spadku (czyli śmierci) osoby. Prosiłbym o wskazanie czy wiadomo było o śmierci babci zaraz po niej czy też później. Ponadto z uwagi na fakt, iż jest to babcia to należałoby wskazać, iż w pierwszej kolejności dziedziczą rodzice przy czym nie wiem czy oni żyli w chwili otwarcia spadku. I czy było jakieś postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku?
Witam, Moja siostra tydzień temu zmarła była bezdzietna, razem z mężem mają hipotekę.Okazała się nieubezpieczona od śmierci jednego z nich. Szwagier jest jedynakiem i jakoś % dziedzicze wraz z siostrą i mama po zmarłej siostrze. W tym roku będę starał się o kredyt hipoteczny i teraz pytanie czy mając mały % spadku z hipoteka mogę mieć problemy z moim kredytem ? Całe mieszkanie chcemy oddać mężowi zmarłej siostry. Proszę o pomoc ponieważ wpłaciłem zaliczkę na nowe mieszkanie a stare właśnie sprzedałem i brakuje mi 150 tys aby wszystko zapiąć na ostatni guzik.
Szanowny Pani. Dziedziczy się zarówno majątek jak i długi więc może Pan być odpowiedzialny za nie - sposób podziału majątku nie interesuje banku. W mojej ocenie najlepiej byłoby negocjując z bankiem ustalić osobę, która przejmie mieszkanie jako odpowiedzialną za dług zabezpieczony hipotecznie. Zawsze może Pan także odrzucić spadek.
Witam. Odziedziczylem spadek . Oraz dług był to kredyt . Powiedziałam w skoku że osoba zmarła i skok wypowiedział kredyt . Czy jest szansa na umorzenie odsetek ?? Czy muszę spłacić całość.
W sytuacji dziedziczenia wszedł Pan we wszystkie prawa i obowiązki zmarłego (mówiąc w pewnym uproszczeniu), stąd należne odsetki trzeba spłacić. Z drugiej strony z doświadczenia mogę powiedzieć, iż w przypadku podjęcia negocjacji z bankiem czy też SKOK-iem odsetki są bardzo często umarzane w przypadku spłaty należności głównej.
Krzysztof Nawrocki, adwokat - Kancelaria Adwokacka
Prochownia 12 lokal 4, 64-100 Leszno
Czy mając dokument AWZ ,postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku , decyzję z US,spadkobierca może w drodze darowizny przekazać swój udział w spadku odpowiedni a część która ustawowa odziedziczył ?dziedziczona nieruchomość nie posiada KW. Dziedziczy kilka osób. Dziękuję za odpowiedź.
Witam. Nie spotkałem się w prawie ze skrótem AWZ - co to znaczy? Nie spotkałem się również z sytuacją, by po tylu latach od II wojny światowej jakakolwiek nieruchomość gruntowa, budynkowa czy lokalowa, za wyjątkiem gdy lokal obciąża spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, nie miała urządzonej KW. Nie ma obowiązku zakładania KW na rzecz lokali, na których ustanowione zostało prawo rzeczowe - spółdzielcze własności prawo do lokalu. Natomiast każda nieruchomości gruntowa, budynkowa i lokale (prawo odrębnej własności lokali) muszą mieć KW. Proszę o więcej danych, to wtedy postaram się odpowiedzieć, czy możliwe jest pod względem prawnym zbycie swojego udziału w takiej nieruchomości
Witam. Rodzice sie rozwiedli i chca przepisac na mnie czesc spadku nalezaca do ojca czy jezeli go nie przyjme to w razie jakich kolwiek dlugow rodzicow po ich smierci nie bede za nie odpowiadal ?
Odrzucić spadek może Pan dopiero po śmierci ojca czy matki. Ma Pan wtedy 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci ojca lub matki. Teraz, gdy jeszcze żyją, odrzucenie spadku nie jest prawnie możliwe. Jedynie może Pan zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, na mocy której zrzeka się Pan spadku zarówno po ojcu, jak i po matce. Zrzeczenie to będzie odnosić się również do Pana dzieci, chyba że w umowie inaczej postanowiono. Takie zrzeczenie można uchylić w każdym czasie poprzez ponowną umowę również zawartą w formie aktu notarialnego. W opisanych sytuacjach - odrzucenie czy zrzeczenie się - nie będzie Pan odpowiadał za długi rodziców
Czy po.smierci ojca jestem automatycznie współwłascicielem jego domu pomimo ze nie bylo postepowaniaspadkowego.Drugi wspolwlasciciel (moja matka ) ciagle zyje i w tym domu mieszka.dziekuje
Tak. Chyba że ojciec zostawił testament, w którym nie został Pan powołany do spadku. Natomiast jeżeli takiego testamentu nie ma, to dla osób i podmiotów trzecich musi Pan legitymować się postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, jeżeli chciałbym Pan wykazać swe prawa do udziału zmarłego ojca - gdy prawnie jest to konieczne
Na jakiej podstawie (jeśli w ogóle) można korzystać z pojazdu zarejestrowanego na osobę, która zmarła niedawno (rodzic), a sprawa spadkową jeszcze się nie zaczęła?
Witam. Na takiej samej, na jakiej korzysta Pan z cudzego samochodu osoby żyjącej. Z drugiej strony jako dziecko jest Pan/Pani potencjalnym spadkobiercą, więc z punktu widzenia prawa spadkowego - kodeks cywilny, nie widzę żadnych przeciwwskazań. No chyba że pozostali spadkobiercy się sprzeciwiają lub oni także chcieliby sobie pojeździć, wówczas należy albo ustalić sposób korzystania z auta - podzielić korzystanie czasowo, albo postawić auto w miejscu wspólnie wybranych z zakazem korzystania z niego przez któregokolwiek z potencjalnych spadkobierców
Witam odrzuciłam spadek po zmarłym woju u notariusza w terminie tezaz przyszło mi wezwanie na rozprawę stawiennictwo obowiązkowe w charakterze uczestnika sprawy. Sprawę założyła agencja restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa gdyż wujo miał tam dług aż 19 000 tysięcy . Moje pytanie to czy ja jeśli odrzuciłam spadek będę spłacać ten dług
Nie będzie Pani musiała, bo odrzuciła Pani spadek w terminie. Odpis aktu notarialnego o odrzuceniu powinien notariusz przesłać do sądu spadku
ZMARŁ KUZYN MOJEJ MAMY WIEM ŻE SYN,ŻONA,MATKA ZMARŁEGO ORAZ MOJA MAMA ZRZEKLI SIĘ SPADKU (ZE WZGLĘDU NA DŁUGI) CZY JA I MOJA NIELETNIA CÓRKA MUSIMY W TEJ SPRAWIE COŚ ROBIĆ ? POZDRAWIAM
Tak. Z tymże macie na to 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o tym, że teraz wy jesteście spadkobiercami. Musi to być formalna informacja. Odrzucenie spadku przez nieletniego wymaga zgody sądu rodzinnego
Czy mogę skutecznie wydziedziczyć 3 córki. Nie utrzymują kontaktu ze mną 2, 4 i kilkunastu lat.
Tak. Najlepiej w formie aktu notarialnego
Mama zmarła w styczniu.Była wdową.Nie zoztawiła testamentu.Ja i brat dziedziczymy po mamie pieniądze,ale nie mamy jeszcze sądowego postanowienia o nabyciu.Nestety brat zmarł.Ponieważ brat miał długi za życia zrzekłam się dziedziczenia po nim.Nie zostawił też testamentu.Czy bez problemu mogę się ubiegać o moją część spadku po mamie?
Oczywiście. Skoro brat zmarł po śmierci mamy, to dziedziczycie po niej oboje po 1/2
Ojciec moj umarl 10lat temu ja jako syn odpisalem sie od mieszkania dla mojej mamy .a teraz moja mama ponownie sie zeni mam pytanie czy jak by zmarla to mieszkanie przechodzi na jej nowego meza czy namnie na syna
Witam serdecznie. Na obu was po 1/2 - czyli na jej nowego męża i na Pana. Jeżeli Pana mama chciałaby inaczej tym rozporządzić, to musiałaby sporządzić testament, w którym wskaże osobę spadkobiercy. Testament może sporządzić sama własnoręcznie od początku do końca (cały musi być napisany własnoręcznie) albo u notariusza (testament notarialny). Pozdrawiam, Krzysztof Nawrocki, adwokat
Przyjelam spadek po zmarlym ojcu z dobrodziejstwem inwentarza. W tym rowniez debet na koncie. Jestem swiadoma, ze musze go splacic. Moje pytanie zatem brzmi czy bank nalicza odsetki od debetu po smierci wlasciciela?
Odsetki naliczane są aż do czasu spłaty należności głównej
Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Arkadiusz Polański
Planty 16c/6a, 25-502 Kielce
Tato mój dostał darowiznę od mamy i przekazał ja mi babcia ma wpisana służebność osobistą mieszkania w pokoju oraz dożywotnie użytkowanie 30 arów gruntu. Mieszka w pokoju z synem bratem tata . Rodzina stwierdziła że muszę zajmować się babka A ja mam pod opieką tata nie dam rady zajmować się dwójka osób gdyż nie mam tez do tego warunków. Zagrozili mi że cofną mi darowiznę. Tato nie. Tylko rodzina bracia tata i córka chcą mi cofnąć.
Dużo zależy od treści sporządzonych aktów notarialnych, natomiast co do zasady obowiązki te przechodzą na nowego nabywcę - obdarowanego. Jakiekolwiek ustalenia możliwe są do poczynienia po zapoznaniu się z dokumentacją (aktami notarialnymi). Moja Kancelaria świadczy usługi w tym zakresie. Zapraszam - kontakt tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Pozdrawiam serdecznie.
Witam, nie złożylam oświadczenia o odrzuceniu spadku przez małoletnie dziecko w terminie. Jakie mam teraz podjąc kroki ? pismo o pozwolenie na zarzadzanie spadku dzieckiem otrzymałam w pażdzierniku 2019. jaki miałam czas na podjęcie kolejnych kroków?notariusz wymagał tylko szybkiego załatwienia sprawy. Jaki mogę podać powód nie złożenia w terminie?
Ma Pani 6 miesięcy liczone od dnia złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku we własnym imieniu. Zgoda sądu nie wstrzymuje biegu tego terminu. Termin na odrzucenie spadku nie podlega przywróceniu. Natomiast w razie przekroczenia tego terminu, spadek zostaje przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że wszelkie długi spadkowe zostaną rozliczone do wysokości spadku (z masy spadkowej). Pozdrawiam
Witam. W marcu zmarła nasza mama nie zostawiła testamentu wiec wszystko na pol z siostra. Mama zostawiła dom i lodziarnie. Siostra zarzeka się ze mama jej ją dała ale nie chce pokazać na to papieru. Przypuśćmy ze tak było i mama jej ją dała. Czy w tym przypadku należy mi się jakiś zachowek z tego lokalu?
należy przeprowadzić sprawę o stweirdzenie nabycia spadku i w dalszej kolejności o dział spadku. Jeśli siostra nie ma żądnego testamentu, ani wcześniejj np. ustanowionej darowizny, to wszystko pojdzie pol na pół (chyba, że tata -mąż żyje). Z darowizny także można dochodzić się zachowku, gdyż co do zasady wchodzi w skład schedy spadkowej chyba, że została wyłączona od spadkobrania. Moja kancelaria zajmuje się tego typu sprawami, zapraszam do kontaktu pod nr tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Zapraszam
Witam,proszę o pomoc w sprawie spadkowej.Zmarła mojego ojca siostra,jej jedyny syn z córką odrzucili spadek,mąż nie żyje.Mój ojciec a jej brat dostał pismo z sądu w którym jest postanowienie.....na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku( nazwa banku) z udziałem (imię i nazwisko ojca) o stwierdzenie nabycia spadku po(imię i nazwisko zmarłej).....Mój ojciec ma 79 lat,jest w nie najlepszym stanie fizycznym i psychicznym, nie posiada żadnego majątku ,oprócz emerytury.Czy to znaczy, że zmarła posiadała długi, napewno nie miała majątku ,a ojciec będzie musiał spłacać ,jeżeli nie ma z czego? Ojciec ma jeszcze siostrę, 4 dzieci,9 wnuków i prawnuka .Czy dług przejdze na kolejne osoby?
Spokojnie, w tej sytuacji jeśli sprawa toczyła się po 2015 roku, to ewentualny spadek w tej sytuacji z tzw. "automatu" przyjęty spadek będzie z dobrodziejstwem inwentarza co oznacza, że ewentualne długi będą do wysokości spadku, więc w przypadku gdy scheda spadkowa była w danej wysokości a długi ją choćby przewyższały, to wierzyciele zaspokojeni zostaną do wysokości schedy spadkowej, bez uszczerbku finansowego dla ojca. Mogę przeanalizować dokładnie sprawę. Moja kancelaria zajmuje się tego typu sprawami, zapraszam do kontaktu pod nr tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Zapraszam
Witam, Mam sprawę o spadek siostra sporządziła testament pisemny.Czy jest on ważny.Czy będą potrzebne jakieś dokumenty.
Taki testament oczywiście, że może być ważny i należy go przedłożyć niezwłocznie przed sądem . Moja Kancelaria zajmuje się tego rodzaju sprawami. Zapraszam do skorzystania z moich usług. Kontakt tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Pozdrawiam serdecznie.
Ojciec po swojej śmierci zostawił długi i samochód małej wartości. Razem z bratem odrzucamy spadek. Ojca rodzice i jedyny brat nie żyją. Po odrzuceniu spadku przez nas, nasze dzieci i kuzynostwo (dzieci jego brata) nie pozostanie już nikt z rodziny do dziedziczenia. Co zrobić, żeby gmina dowiedziała się, że to ona jest jedynym spadkobiercą? auto pozostawiłam na bezpłatnym parkingu miejskim. Boję się, że jeśli zostanie odholowane ktoś zgłosi się do mnie po koszty z tym związane. Dodam, że wszyscy odrzucamy spadek u notariusza.
Sąd spadku bada z urzędu kto jest spadkobiercą w myśl art 670 kpc. Tym samym skoro odrzuciła Pani spadek, to w razie ewentualnych problemów, proszę wskazać, że nie jest to Pani własność, z uwagi na fakt, iż nie przyjęła Pani spadku, a sam pojazd nie wie Pani kto tam pozostawił, prawdopodobnie ojciec za życia.
Witam.W jaki sposób mogę zrzec się spadku po rodzicach?Pod koniec czerwca pierwsza rozprawa,ale mnie nie stać na to by jeżdzić za każdym wezwaniem sądu,choć stawiennictwo nie jest obowiązkowe,ale chciałbym to w jakiś sposób załatwić? Na notariusza też mnie nie stać.Do spadku są 3 osoby-młodsza siostra,ja i starszy brat.Pytanie czy w ogóle muszę to zrobić? Bardzo proszę o poradę.Dziękuję
Zrzec się można na dwa sposoby - w sądzie lub przed notariuszem. Notariusz pobiera kwotę 100 - 150 zł za przyjęcie oświadczenia. W przypadku niedokonania zrzekniecia się spadku ,spadek przyjmuje się z dobrodziejstwem inwenatrza, co oznacza, że w razie ewentuualnych długów, będą one jedynie ściągane z masy spadkowej, nie zaś z majątku osobistego. Kolejno sprawa będzie jedna - przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu spadku i na tym się zakończy (zwykle tak jest). Można także na sprawie wnieść o zwolnienie z kosztów sądowych jeśli to Pan/i wniosek złożyła to należało to zrobić w chwili jego złożenia, ewentualnie napisać pismo procesowe do sądu z wnioskiem o zwolenienie z ponoszenia kosztów sądowych, załączyć stosowne oświadczenie o stanie majątkowym (dostępne w internecie). Ewentualnie wnieść na sprawie ustnie do protokołu (można przedłożyć oświadczenie ww.) Pozdrawiam
Otrzymałem pismo o następującej treści: Sąd Rejonowy ... w sprawie wniosku Pani ...(moja mama) ... O odebranie oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku przed Sądem informuje Pana że w dniu 3.12.2019 ..... przed tutejszym sadem złożyła oświadczenia o odrzuceniu spadku po zmarłej ...... Czy do dziś miałem czas na odrzucenie spadku po babci?
6 miesięcy od powzięcia informacji o przysługującym spadku, zatem liczyłbym od dnia odbioru pisma - powinno być to skuteczne. Można iść do notariusza i spadek odrzucić.
Wczoraj 2.06 miałam wraz z partnerem rozprawę o odrzucenie spadku dla nieletniej córki. Niestety zapomnieliśmy o rozprawie. Co nam grozi? Co mamy teraz zrobić, żeby wyznaczyć kolejna rozprawę?
Jeśli macie Państwo zgodę sądu rodzinnego na odrzucenie w imieniu małoletniej spadku, można udać się do notariusza aby odrzucić spadek w imieniu dziecka. Pozdrawiam
Zmarł mi wujek, który nie miał żony ani dzieci. Mieszkał z kobietą, która była tylko jego partnerką. Była przypisana do ubezpieczenia oraz miała dostęp do konta bankowego. Po śmierci wujka nikt nie ma dostępu do konta bankowego. Zmarł nagle, na koncie znajduje się około 90 tysięcy. Wujek ma również piątkę rodzeństwa, dwie siostry i trzech braci. Konto w banku jest zablokowane, a ubezpieczyciel przelał tam pieniądze. Mam kilka pytań odnośnie sytuacji. Komu należą się pieniądze? Jak je podzielić? W jaki sposób załatwić sprawę, by uzyskać dostęp do konta bankowego? Czy możliwe jest, żeby ktoś załatwił sprawę za plecami pozostałych członków rodzeństwa i podzielił pieniądze tylko między dwie osoby?
Wszystko jest możliwe. Należy wszcząć postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku a następnie o dział spadku wskazując jednocześnie wszelki majątek spadkodawcy. Moja kancelaria zajmuje się tego typu sprawami, zapraszam do kontaktu pod nr tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Zapraszam
Kancelaria Majcherczyk Prawo Gospodarcze i Budowlane Radca Prawny Marcin Majcherczyk
Aleja Walentego Roździeńskiego 188C/507, 40-203 Katowice
Babcia po swojej matce jest jedynym najstarszym spadkobiercą gruntu. Reszta rodzeństwa nie żyje.Jak uczynić ją prawnie spadkobiercą i wpisać do ksiąg wieczystych jako właściciela?
Dzień dobry, jeżeli babcia jest jedynym spadkobiercą, to powinna udać się do notariusza i złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku. Następnie, po objęciu całości spadku może formalnie złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej, że jest właścicielem. Jednocześnie, jeżeli pozostałe rodzeństwo babci miało dzieci, to osoby te są spadkobiercami po swoich rodzicach. Zależy od sytuacji, ale może istnieć prawdopodobieństwo, że babcia nie jest jedynym spadkobiercą. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Jak zrzec się spadku po rodzicu
Konieczne jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przed sądem albo przed notariuszem. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Moi rodzice wybudowali razem dom. Moja mama zmarla 20 lat temu. Moj ojciec wzial slub cywilny po 3 latach smierci mamy z inna osoba. Jego obecna zona mieszka razem z min w naszym domu rodzinnym (nie jest tam zameldowana- ma swoj dom). Moj brat i ja, jestesmy tam nadal zameldowani (chociaz tam nie mieszkamy). Obecnie nie ma zadnego testamentu. Moj ojciec wierzy ze bez sporzadzenia testamentu po jego smierci ten dom bedzie dla mnie i mojego brata a nie dla jego obecnej zony (co nie wydaje mi sie to prawdziwe). Co sie stanie po smierci taty z domem jezeli nie sporzadzi testamentu? Czy jego obecna zona bedzie miala udzial w naszym domu rodzinnym czy tez calkowicie go odziedziczy? Czy po smierci mamy tata zostal 100% wlascicielem domu (nie bylo zadnego testamentu) czy tez czesc mamy bedzie podzielona na nas trzech (tate, mojego brata i mnie)? Bardzo dziekuje za porade. Anita
Szanowna Pani, spadek po mamie przypada w częściach równych ojcu i dzieciom (ewentualnie dzieciom dzieci, jeżeli już nie żyją). Podobnie po śmierci ojca spadek po nim przypadać będzie w częściach równych jego żonie i dzieciom. W opisanej sytuacji, jeżeli opisany stan faktyczny jest kompletny, spadek po mamie (w tym dom) jest w 1/3 ojca, w 1/3 Pani i w 1/3 brata. Po śmierci ojca jego majątek zostanie podzielony po 1/3 dla jego żony, dla Pani i dla brata, w tym ta 1/3 spadku po mamie. Dla zagwarantowania, że Państwa dom rodzinny zostanie w całości przekazany Pani lub bratu, a nie żonie, Pani ojciec powinien spisać testament, albo zrobić zapis windykacyjny tylko na swoją część domu (dla tego rozwiązania konieczne jest jednak dokonanie działu spadku po mamie, jeżeli go jeszcze nie było). Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Moja mama zrzekła sie dziedziczenia po mamie a babcia zapisała mi mieszkanie w testamencie czy w takim przypadku odziedzicze mieszkanie
Dzień dobry, Tak, decyzja mamy jest bez znaczenia w związku z treścią testamentu. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Mój tato w testamencie przepisał mi mieszkanie a resztę majątku w równych częściach mi i bratu. Co należy się żonie zmarłego, czyli mojej mamie. Kto ma złożyć wniosek do sądu o przeprowadzenie spadku ?
Dzień dobry, mamie, będącej żoną zmarłego przysługuje w określonych warunkach roszczenie o zachowek. Sprawę o zachowek może złożyć mama, a sprawę spadową każdy ze spadkobierców. Kwestie spadkowe, jak i zachowek mogą Państwo także załatwić u notariusza. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Jak się dowiedziec czy była już sprawa spadkowa i czemu zostałam pominieta
Dzień dobry, o informacje dotyczącą sprawy spadkowej należy zwrócić się do sądu właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Moj maz ma 7 rodzenstwa. Jego ojciec zmarl 23 lata temu. Ojciec wybudowal dom lecz nie byl wpisany do ksiegi wieczystej. Wlascicielem dzialki byl jakis pra dziadek. Byla robiona niby sprawa spadkowa po smierci ojca. Niedawno matka przejela wszystko przez zasiedlenie i dzieciom nic sie juz nie nalezy. Przepisala wszystko na jednego syna darowizna z dozywociem. Czy to zgodne z prawem?
Dzień dobry, jeżeli istnieje prawomocne postanowienie sądu o zasiedzeniu nieruchomości, to wszystko jest zgodne z prawem. Jeżeli orzeczenie jest nieprawomocne i ktoś inny może mieć prawa do nieruchomości jako właściciel i prawo to wykonywał w przeciągu tych 20 lat, to orzeczenie taki może zaskarżyć (ewentualnie można żądać wznowienia postępowania, jeżeli osoba taka nie wiedziała o tym postępowaniu). Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Witam,w marcu zmarł mój wujek.Z żoną był rozwiedziony 30 lat,ich dzieci nie żyją została wnuczka,z którą wujek nie utrzymywal nigdy kontaktów i rodzeństwo wujka,czyli mój tata i ciocia.Komu w pierwszej kolejności należy się dom po zmarłym wujku? Nie ma testamentu Dziękuje,pozdrawiam,Joanna
Dzień dobry, spadek po zmarłym w pierwszej kolejności w całości odziedziczy wnuczka, jak zstępny po zmarłym. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Babcia miała mieszkanie w testamencie zapisała swoją część na dziadka. Z uwagi na to ze moją mamą nie żyje jej część należy się mi. Dziadek chce sadownie załatwić sprawę . Czy jeżeli teraz zrzekne się na rzecz dziadka to jeżeli on zapiszę to komuś innemu w testamencie to tracę część która mi się będzie nalezec po jego smierci
Dzień dobry, jeżeli babcia zapisała całą swoją część mieszkania w testamencie na rzecz dziadka, to całość mieszkania (jeżeli dziadkowie byli jedynymi właścicielami) jest w opisanej sytuacji własnością dziadka. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Dziadkowie zapisali mi mieszkanie w spadku (testament odręczny). Jednak ich syn zniszczył dokument i podczas pierwszej rozprawy sądowej poświadczył nieprawdę, że takiego dokumentu nie było (mam dowody na to, że istniał). Teraz domaga się połowy wartości mieszkania oraz zapłacenia przez moją mamę kosztów sądowych. Dodam tylko, że mieszkanie stoi puste od ponad roku a czynsz płaci tylko moja mama. Czy możemy coś zrobić w tej sprawie?
Dzień dobry, jeżeli możliwe jest udowodnienie faktycznej treści testamentu, to konieczne jest złożenie odpowiednich wniosków dowodowych celem wykazania tego przed sądem. W zależności od stopnia pokrewieństwa jeżeli nie uda się udowodnić treści testamentu sąd będzie orzekał o spadku na zasadach ogólnych, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Kancelara Radcy Prawnego
Kancelaria Radcy Prawnego Ewa Dzikowska
Elbląg
Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Nykiel
Warszawa