Wybierz kategorię:
Potrzebuję:
Kancelaria adwokacka Mateusz Kubica
11 Listopada 60-62, pok. 311, 43-300 Bielsko-Biała
Odpowiada w ciągu 24 godzin
Witam. Odziedziczylem spadek . Oraz dług był to kredyt . Powiedziałam w skoku że osoba zmarła i skok wypowiedział kredyt . Czy jest szansa na umorzenie odsetek ?? Czy muszę spłacić całość.
W sytuacji dziedziczenia wszedł Pan we wszystkie prawa i obowiązki zmarłego (mówiąc w pewnym uproszczeniu), stąd należne odsetki trzeba spłacić. Z drugiej strony z doświadczenia mogę powiedzieć, iż w przypadku podjęcia negocjacji z bankiem czy też SKOK-iem odsetki są bardzo często umarzane w przypadku spłaty należności głównej.
Hubert ma żonę, syna Jana oraz dwie córki Urszulę i Anne. W roku 2000 daruje synowi nieruchomość co praktycznie wyczerpało majątek Huberta. W 2000 roku sporządza testament notaralny w którym powołuje na jedynego spadkobierce córkę Annę. Hubert umiera w 2017r. W jakiej części będzie mogła domagać się zachowku Anna? Czy część tego zachowku będzie obliczona z wartości nieruchomości?
Zachowek jest zawsze należny w wysokości połowy należnego udziału w spadku - w tym wypadku będzie to 1/8 majątku. Wartość darowizny powinna być uwzględniona w rozliczaniu zachowku ponieważ ograniczenie czasowe do zaliczania darowizn nie stosuje się do członków rodziny.
Witam w listopadzie 2018 roku zmarla babcia zostawiajac dlugi. Moja sutuacja jest taka ze rodzenstwo oraz kuzynostwo sie zzekło spadku , a ja nie zdążylam z powodu wyjazdu i dowiedzialam.sie o spadku dopiero wczoraj czy jest szansa zebym mogla zzec sie teraz tego spadku po uplywie terminu jezeli tak to co musze zrobic .
Termin do złożenia oświadczenia biegnie od daty dowiedzenia się o otwarciu spadku (czyli śmierci) osoby. Prosiłbym o wskazanie czy wiadomo było o śmierci babci zaraz po niej czy też później. Ponadto z uwagi na fakt, iż jest to babcia to należałoby wskazać, iż w pierwszej kolejności dziedziczą rodzice przy czym nie wiem czy oni żyli w chwili otwarcia spadku. I czy było jakieś postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku?
A czy rodzeństwo mojego zmarłego męża może wystąpić do sądu o podział spadku. Ja mam akt poświadczenia dziedziczenia gdzie ja I 3letni syn mamy po 1/2 cześći po zmarlym mężu
Z opisu sytuacji wynika, iż jedynymi udziałowcami w spadku jest Pani i Pani dziecko. Wniosek o dokonanie podziału spadku może zgłosić tylko osoba, która ma w tym interes prawny, więc zasadniczo tylko osoby zainteresowane i ewentualnie wierzyciele. Wydaje się więc, rodzeństwo zmarłego męża nie może wystąpić o podział spadku.
Wujek zmarł w czerwcu 2023 roku, nie miał zony, dzieci i rodzeństwa. Dziedzicza po nim stryjeczni kuzyni, czyli III grupa. czy obejmą nas nowe przepisy spadkowe , czy art 934 w brzmieniu dotychczasowym, czyli spadkow otwartych przed 15 listopada.
Do spraw spadkowych stosuje się przepisy z dnia otwarcia spadku czyli z dnia śmierci spadkodawcy. Nowelizacje po tej dacie zasadniczo nie wpływa na to kto dziedziczy ale jest tam kilka przepisów przejściowych dotyczących składania oświadczeń w przedmiocie przyjęcia spadku. Skutki materialne (czyli kto dziedziczy) powstają w chwili śmierci. Jeżeli później ktoś np. odrzuca spadek to sprawa staje się bardziej skomplikowana ale nie jest to przedmiotem pytania.
Witam. Mam poważny problem w kwestii dziedziczenia po mojej siostrze przez mojego ojca. Siostra od urodzenia była niepełnosprawna (porażenie mózgowe). W sierpniu 2014 roku została zgwałcona przez mojego ojca. Zmarła w październiku tego samego roku. Ojciec w 2015 roku został za ten gwałt skazany. Czy mimo to dziedziczy po mojej siostrze całość? I czy można coś w tej sprawie zrobić?
W takiej sytuacji można wnieść powództwo o uznanie za niegodnego dziedziczenia - mając wyrok skazujący jest to prawie formalność.
ile zapłacę za testament w którym napiszę tylko gdzie chce być pochowany jaką mam pewność że osoba która zajmie się pogrzebem spełni moją wolę
Szanowny Panie. Ważny testament można sporządzić za darmo poprzez samodzielne napisanie go (nie na komputerze) lub też udać się do notariusza (ale to jest płatne). Samodzielny testament musi być sporządzony w całości odręcznie i powinno z jego treści wynikać kiedy został sporządzony i kto ma dziedziczyć.
Witam, mam problem z uregulowaniem sprawy spadkowej. Mieszkam wspólnie z rodzicami od urodzenia w naszym domu rodzinnym. Jest to dom własnościowy rodziców wraz z ogrodem, który kupili w trakcie małżeństwa. Wolą rodziców jest aby po ich śmierci dom był moją własnością (mam jeszcze brata, który nie chce opiekować się rodzicami i mieszka ze swoją żoną). W związku z tym rodzice sporządzili umowę o dożywocie, "zapisując" mi całą działkę w zamian za dożywotnią opiekę. Wówczas niestety nie wiedzieliśmy jednak, że taki dokument musi być spisany przed notariuszem i jest spisany odręcznie i podpisany przez rodziców. Mama niestety zmarła i teraz brat, który nie interesował się rodzicami, żąda ode mnie zachowku. Mój ojciec, który cały czas żyje nie zgadza się na to, bo ma żal do brata, że ten nawet nie zapytał o stan zdrowia rodziców. Czy jest jeszcze szansa, że mogę otrzymać od rodziców cały dom w ramach umowy o dożywocie? Czy teraz mogę tą odręcznie napisaną umowę w jakiś sposób uprawomocnić przed notariuszem, jeżeli tata potwierdzi, że taka jest ich ostatnia wola?
Aktualnie zasadne jest przeprowadzenie sprawy spadkowej po mamie i spisanie umowy dożywocia z ojcem. Nie wiem czy tutaj powstaną roszczenia o zachowek u brata. Dokument umowy dożywocia spisany odręcznie można byłoby teoretycznie próbować przedstawić jako testament ale raczej się to nie uda.
Witam. Mój tata przed śmiercią przekazał cały majątek darowizną mojej mamie w obecności notariusza ( z uwagi na chorobę i niemożność złożenia podpisu wykonano odcisk tuszowy jego palca) Mama jest pod dużym wpływem osób trzecich. Czy mi i moim dwóm siostrom należy się prawo do zachowku ? Jeżeli tak to jak wygląda procedura uzyskania go i jaka jest wymagana dokumentacja ?
Przy założeniu, iż umowa jest ważna (w sytuacji kiedy ktoś był chory warto się zastanowić czy sama umowa nie jest nieważna jako złożona w stanie wyłączającym swobodne wyrażenie woli) to wydaje się, iż możliwe będzie przeprowadzenie sprawy o zachowek. Zachowek należy się najbliższej rodzinie i wynosi on połowę należnego udziału spadkowego. Z perspektywy procedury wygląda to tak, iż pozywa się osobę wzbogaconą o wyliczoną kwotę zachowku. Co do dokumentacji to trzeba udowodnić, iż dziedziczyło by się po zmarłym, co w tej sytuacji powinno sprowadzać się do przedłożenia aktów urodzenia.
Witam chciała bym zapytać czy jest szansa o ubieganie się spadku po dziadkach? Dziadek był architektem wybudował 2 domy z tego co wiem podobno niema testamentu .. A jedna połowa domu jest mojego taty . Nas dzieci była 4ale siostra najstarsza zmarła kilka lat temu do tego za jednym domem jest duża działka . Proszę mi powiedzieć czy jest szansa ubiegania się o jakąś czesc ... w jednym z domów mieszka mój tata I jego konkubina która zrobiła wszytko by się nas z stamtąd pozbyć wzięła z tatą ślub cywilny I teraz się boję żeby ona wszystkiego nie zabrała po tacie...
Szanowna Pani. Aby udzielić odpowiedzi na pytanie należałoby zapoznać się z księgami wieczystymi nieruchomości aby potwierdzić, iż Pani dziadek był ich właścicielem. Następnym etapem byłoby przeprowadzenie postępowania spadkowego. W toku tego postępowania można także spróbować zabezpieczyć majątek tak aby nie został zbyty. Pani sprawa wydaje się bardziej skomplikowana niż można udzielić porady prawnej w ramach tego serwisu, ponieważ wymaga zapoznania się z dość obszerną dokumentacją.
15 minut rozmowy telefonicznej z doświadczonym prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić w Twojej sprawie dalej. Prawnik odpowie na pytanie i udzieli konkretnych informacji.
Zamów
Krzysztof Nawrocki, adwokat - Kancelaria Adwokacka
Prochownia 12 lokal 4, 64-100 Leszno
Witam. Mam pytanie jeżeli moja babcia wykupiła mieszkanie i chce podarowac mi to mieszkanie w darowiźnie czy w takiej sytuacji moja mama i ciocia maja prawo ubiegac sie o zachówek ?
Tak, mają prawo, ale dopiero po śmierci babci. Ale można uchronić się od tego - wystarczy, że babcia i Pani/Pan zawrzecie tzw. umowę dożywocia (przed notariuszem). To jest taka darowizna nieruchomości, ale w zamian za tzw. wikt i opierunek dla babci. Właścicielem mieszkania staje się Pan/Pani z chwilą zawarcia umowy, ale babcię musi Pani/Pan przyjąć na mieszkanie i rzecz jasna pomagać w codziennych czynnościach, a potem w chorobie i na koniec wyprawić - własnym kosztem i staraniem - pogrzeb. Wszelkie sprawy związane z zawarciem umowy dożywocia załatwi Pan/Pani u notariusza
Czy po.smierci ojca jestem automatycznie współwłascicielem jego domu pomimo ze nie bylo postepowaniaspadkowego.Drugi wspolwlasciciel (moja matka ) ciagle zyje i w tym domu mieszka.dziekuje
Tak. Chyba że ojciec zostawił testament, w którym nie został Pan powołany do spadku. Natomiast jeżeli takiego testamentu nie ma, to dla osób i podmiotów trzecich musi Pan legitymować się postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, jeżeli chciałbym Pan wykazać swe prawa do udziału zmarłego ojca - gdy prawnie jest to konieczne
Moi rodzice żyją napisali testament w którym zapisali mi dom w którym razem mieszkamy a mojemu bratu wyliczyli w tym testamencie ile mu 20 lat temu dali pieniędzy na wybudowanie przez niego jego własnego domu Czy tak napisany testament jest ważny czy po ich śmierci będę musiał jednak bratu płacić jakiś zachowek od mojego domu który rodzice zapisali na mnie czy już nie bo dostał od rodziców kiedyś pieniądze?
Darowizna, którą Pana brat otrzymał od rodziców, podlega waloryzacji, zwłaszcza jeżeli miała miejsce 20 lat. Waloryzacja ta polega na tym, że sprawdza się wartość tej darowizny na dzień dzisiejszy
Dzien dobry. Chciałabym zapytać,czy w sytuacji kiedy moja babcia zmieniła testament,wydziedziczyła mnie i wszystko przepisała na mojego kuzyna .To czy mam jakāś szanse lub czy mogę się starac o co kolwiek.Po wyjeździe z dzieckiem do Angli,moja babcia wszystko przepisała na jej corke i jej syna.Mojego juz nie zyjacego tate tez wydziedziczyła.Moi rodzice juz byli po rozwodzie. Jestem tylko ja i còrka babci z jej synem.Z tego co czytałam to po wydziedziczeniu,raczej na nic nie mogę liczyć. Z gòry serdecznie dziękuje i życzę miłego dnia Iza😊
Niestety, wydziedziczenie oznacza, że nie przysługuje Pani nawet zachowek. Chyba że podważy Pani ważność testamentu, ale to wymaga solidnych dowodów - dokumenty, świadkowie. Zazwyczaj chodzi o wykazanie, że w chwili sporządzania testamentu babcia miała wyłączoną świadomość woli i wiedzy. Jeżeli testament jest w formie aktu notarialnego, wykazanie, że jest nieważny z ww. przyczyny, może być niewykonalne
Witam. Mam pytanie odnosnie odrzucenia spadku po zmarlej. Osoba odrzucaja jeat siostra zmarlej. W linii znajduje sie maz, synowie i wnuczki zmarlej. Czy siostra zmarlej tez musi odrzucic spadek po 6 miesiącach czy czeka az zrobia to ostatni w linii czyli wnuczki zmarlej i dopiero wtedy ma 6 miesiecy na odrzucenie spadku. Pozdrawiam
Może odrzucić w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym uzyska informację, że spadek odrzucili spadkobiercy, którzy mają pierwszeństwo w spadkobraniu, czyli są przed nią w linii dziedziczenia
Dzień dobry Dostałem w spadku nieruchomość a dokładniej 1/3 jej części. Osoba, która jest właścicielem pozostałej części domu jest także właścicielem całej działki, na której znajduje się ta nieruchomość. Osoba ta niechce mnie wpuścić do mojej części domu, gdyż twierdzi ze to ona jest właścicielem działki na której stoi nieruchomość i zatem ta 1/3 domu tez należy do niej. Czy mimo tego ze działka nie jest moja własnością to ta część domu należy do mnie?
A dokonał Pan już wpisu swych udziałów w księgę wieczystą owego domu - o ile ma oddzielną od działki, na której stoi? Poza tym dość zawile to Pan przedstawił, bo dziwna to sytuacja, że jeden współwłaściciel jest właścicielem w 100% działki, na której stoi dom, w którego prawie własności ma Pan 1/3 udziałów. A kto jest współwłaścicielem pozostałych 2/3 domu?
Witam. 2 lata temu otrzymałam dom w spadku po wujku. Chciałabym go sprzedać i mam już kupców ale nie minęło 5 lat od przejęcia spadku i chce uniknąć kosztów podatku. Czy w takim razie korzystniej będzie na ten czas zawrzeć umowę wynajmu tego domu? Jak to wygląda od strony prawnej?
Niestety nie uniknie pani podatku od wzbogacenia czy od najmu. Jedynie w razie sprzedaży lokalu musiałaby pani w ciągu 2 lat od sprzedaży wydatkować w całości uzyskana kwotę na zakup nowego lokalu, domu, działki, remont innej nieruchomości, etc., zachowując na dowód stosowne dokumenty
Mam takie pytanie czy należy mi się zachowek po ojcu jeśli nie jestem wydziedziczono ale mieszkanie jest przepisane na ojca żonę .Gdzie mogę się zglosic z tym ?
Najpierw należy wezwać obdarowaną - czyli żonę ojca - do dobrowolnej spłaty zachowku. Oblicza się go w ten sposób, że wartość mieszkania dzieli się przez potencjalnych spadkobierców ustawowych, gdyby nie było darowizny na żonę ojca. I otrzymaną kwotę dzieli się jeszcze na pół. Np. wartość mieszkania - 200.000,00zł, potencjalnych spadkobierców - 2. Iloraz tych liczb to 100.000,00zł. Zachowek to połowa tej kwoty, czyli 50.000,00zł. Jeżeli dobrowolnie nie zapłaci, to wtedy do sądu. Termin przedawnienia zachowku - 5 lat od dnia śmierci ojca
Witam ja i mój partner udzieliliśmy pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego mojej siostrze żeby reprezentowała nas w sądzie w sprawie odrzucenia spadku przez nieletnich. Notariusz w Polsce powiedział że to musi być ktoś z rodziny partnera ale wszyscy jego bliscy również przebywają za granicą i nie mają możliwości reprezentować go w sądzie. Czy może mi pan powiedzieć czy będzie z tym jakiś problem?
Po pierwsze, nie musi być żadnego pełnomocnictwa notarialnego w przypadku pełnomocnictwa procesowego. Pełnomocnictwo procesowe to nie to samo co pełnomocnictwo materialne i zapewne notariusz pomylił pojęcia, co mnie strasznie dziwi (jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze). W procesie może być Pani reprezentowana przez fachowego pełnomocnika, np. adwokat, albo przez kogoś z rodziny, albo przez osobę trzecią, która na podstawie zwykłej umowy pisemnej prowadzi w sposób stały Pani sprawy majątkowe i osobiste. Po drugie, z wnioskiem do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku po zmarłym w imieniu małoletniego dziecka - potencjalnego spadkobiercy po zmarłym - może wystąpić jeden z rodziców. Drugi co prawda jest uczestnikiem, ale jego stawiennictwo nie jest obowiązkowe - swoje stanowisko może wyrazić na piśmie. Jeżeli rodzice, którzy na stałe mieszkają poza granicami Polski, są obywatelami polskimi, wówczas można złożyć sprawę w sądzie polskim
Toczy się postępowanie o nabycie spadku po zmarłym członku rodziny. Jestem spadkobiercą ustawowym i testamentowym, który został wskazany w testamencie do objęcia spadku w całości. Na posiedzeniu sądu uczestnicy postępowania zakwestionowali testament napisany odręcznie przez zmarłego i wnieśli o stwierdzenie nabycia spadku według ustawy. W skład spadku wchodzi mieszkanie po zmarłym. Czy mam prawo wejść do tego mieszkania i żądać wydania kluczy do niego od uczestników postępowania, bo do tej pory uczestnicy nie chcieli nie tam wpuścić? Sędzia zapytana na posiedzeniu powiedziała, że mam prawo tam wejść. Na co mam się powołać żądając wpuszczenia mnie do mieszkania i wydania kluczy?
Witam. W mojej ocenie skoro testament jest kwestionowany, to na chwilę obecną nie jest Pani spadkobiercą. Dopóki sprawa ważności testamentu nie zostanie w owym postępowaniu rozpoznana, dopóty nie ma możliwości, by Pani weszła do mieszkania tak od sobie. Nie ma też żadnego przepisu, który by Pani dawał takie prawo. Musi Pani - co do zasady - legitymować się prawomocnym stwierdzeniem nabycia spadku, w którym jest Pani wskazana czy to jako spadkobierca do całości spadku z testamentu, czy do całości z ustawy. Natomiast by już teraz wejść do mieszkania, musiałaby Pani złożyć wniosek o ustanowienie na czas trwania sprawy zarządcy majątku spadkowego w Pani osobie. Jest Pani potencjalnym spadkobiercą, a pozostali zapewne nie (tak wynika z Pani opisu), więc jest olbrzymia szansa, że to Pani takim zarządcą zostanie. I tylko Pani taki wniosek może złożyć. Jako uzasadnienie proszę wpisać, że nie ma Pani dostępu do majątku spadkowego, bo uczestnicy utrudniają to, a przez to zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że mogą ten majątek - np. wyposażenie mieszkania - zbyć a cenę zatrzymać dla siebie
Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Arkadiusz Polański
Planty 16c/6a, 25-502 Kielce
Dzień dobry, Moja mama zmarła w zeszłym roku . Mama była właścicielką pół hektara ziemi, połowę z tego sprzedała na działki budowlane , a pozostałą część przekazała mojej siostrze za swojego życia w formie umowy darowizny. Oprócz wspomnianej ziemi podarowała siostrze mieszkanie. Ja nie otrzymałam od matki żadnych pieniędzy za sprzedane działki, działki budowlanej też nie dostałam. Mam poczucie, że zostałam niesprawiedliwie potraktowana przez mamę. Tym bardziej, że do chwili Jej śmierci utrzymywałam bliskie kontakty. Chcę wystąpić do siostry o zachowek. Stąd moje pytanie, czy przy obliczaniu wartości zachowku, nalezy uwzględnić te pół hektara ziemi, czy tylko tę część która pozostała po sprzedaży działek budowlanych??? Nie wiem, czy liczy się wszystko czym dysponowała za życia, czy tylko to co zostało?? Proszę o pomoc. Dziękuję.
liczy się wszystko co zostało darowane, także wskazujemy całość darowizny. Pozdrawiam
Chciałbym się dowiedzieć co mogę zrobić z mieszkaniem po rodzicach. Przeszło rok temu zmarła mi mama . A teraz zmar mi tata . Nie zapisali mieszkania w testamencie ani na ani na siostre . Siostra chcę iść do notariusza o spadek po rodzicach to znaczy część tego mieszkania. Siostra nie mieszka już przeszło trzydzieści lat w tym mieszkaniu i nie ma meldunek. , W mieszkaniu po rodzicach. Miała swoję mieszkanie to je sprzedała i wprowadziła do innego miasta. Co mogę zrobić by zatrzymać tę mieszkanie dla siebie tylko.
Aby zatrzymać mieszkanie tylko dla siebie to może być problem. Najlepiej będzie jednak założyć sprawę dot. stwierdzenia nabycia spadku, a następnie działu spadku - ze zniesieniem współwłasności, lecz bedzie się to wiązako ze spłaceniem siostry za tę część mieszkania. To tylko wstępny zarys. Sprawa koniecznie do omówienia. Moja Kancelaria zajmuje się tego rodzaju sprawami. Zapraszam do skorzystania z moich usług. Kontakt tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Mój tata zmarł 20 lat temu. Dziadek miał mieszkanie lokatorskie które zostało wykupione i przepisane na moją kuzynkę. Dziadek miał możliwość dożywotniego mieszkania. Czy należy mi się zachowek po tacie?
Zachowek się Panu/Pani nie należy. termin przedawnienia wynosi 5 lat od chwili otwarcia spadku. Proszę nieco bardziej przybliżyć mi sytuację w prywatnej wiadomości. Pozdrawiam
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie dziedziczenia długów po rodzicach. Mama nie żyje a tata jest w stanie wskazującym na nieuchronny zgon . Tata miał długi w kredytach. Ja żadnych umów kredytowych nie podpisywałem. W przypadku jego śmierci jak mam się uchronić od tych długów ? Jestem jedynakiem i kawalerem. pozdrawiam
Dzień dobry, w takiej sytuacji najlepiej będzie odrzucić spadek. Jeśli nie dokona Pan/i tej czynności w terminie 6 miesięcy od śmierci rodzica, wówczas spadek zostanie przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że długi rozliczone zostaną ewentualnie ze spadku. Pozdrawiam i zapraszam
Zmarla mi babcia, spisala testament omijajac mojego ojca który nie zyje wiec jestem ja I moja siostra.ona zrzekla sie wszystkiego za zycie babci I dostala splate 10.000zl czy mi sie cos nalezy jak sie nie zrzekalam niczego I co? Czy rodzina ma prawo sprzedac dom?
Ciężko zrozumieć wypowiedź. Konieczna analiza dokumentów. Ponadto skoro w testamencie był zapisany Pan i siostra - która została spłacona, to na pierwszy rzut "oka" należy się Panu spadek po babci. Moja kancelaria zajmuje się tego typu sprawami, zapraszam do kontaktu pod nr tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Zapraszam
Witam. Chcę złożyć wniosek o zgodę na odrzucenie spadku małoletniego a nie mogę zdobyć podpisu jego ojce ponieważ nie mam z nim kontaktu od wielu lat i odbywa karę pozbawienia wolności
Witam, należy w tej sytuacji złożyć wniosek do sądu o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności w imieniu małżonka. Moja kancelaria zajmuje się tego typu sprawami, zapraszam do kontaktu pod nr tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Zapraszam
Witam. Mam pytanie 3 miesiące temu zmarł mój mąż który miał długi z przed małżeństwa moje pytanie brzmi w jakim czasie zrzec się spadku by nie przejąć długow i drugie pytanie jeśli się nie zrzekne to kto będzie musiał spłacać te długi czy oni rodzice też czy oni nie? Dodam tylko że mam syna 12 letniego i on nie był synem mego męża ani nawet to nie adoptować czy syn musi się zrzec też?
Witam. Długów można się pozbyć, szczególnie jeśli mieli Państwo rozdzielność majątkową. Należy odmówić przyjęcia spadku -- zrzec się w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci męża. Pozdrawiam
Zaginął testament a brat mojego ojca biologicznego otrzymał wszystko po jego śmierci. Jestem synem zmarłego aczkolwiek nie jest on wpisany w akcie urodzenia oraz nie mam jego nazwiska.
Jeśli testament pisany został przed notariuszem, to wówczas należy zgłosić się do dowolnego notariusza w celu ujawnienia treści testamentu. Moja kancelaria zajmuje się tego rodzaju sprawami. Zapraszam do kontaktu pod nr tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Zapraszam
Czy ukrainiec może kupić mieszkanie w bloku, posiadam karty pobytu? Mieszkam nie całe 4 łata na terenie Polski
Jest taka możliwość, jeśli spełnia Pan warunki określone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Moja kancelaria zajmuje się tego typu sprawami, zapraszam do kontaktu pod nr tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Zapraszam
Sprawa spadkowa; Rodzice niestety zmarli, zostało po nich mieszkanie oraz działka, siostry nie zgadzają się na podział i sprzedaż, dodatkowo jesdna z sióstr wynajmuje mieszkanie czerpiac z tego korzyści, jakie są możliwości rozwiązania tego problemu
Należy złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku. Kolejno można zażądać od siostry, która wynajmuje mieszkanie do wypłaty kwoty odpowiadającejj Pani części w lokalu już z dniem dzisiejszym. Moja kancelaria zajmuje się tego typu sprawami, zapraszam do kontaktu pod nr tel. 782 082 575, e-mail: drapolanski@gmail.com. Zapraszam
Kancelaria Majcherczyk Prawo Gospodarcze i Budowlane Radca Prawny Marcin Majcherczyk
Aleja Walentego Roździeńskiego 188C/507, 40-203 Katowice
Dziadkowie zapisali mi mieszkanie w spadku (testament odręczny). Jednak ich syn zniszczył dokument i podczas pierwszej rozprawy sądowej poświadczył nieprawdę, że takiego dokumentu nie było (mam dowody na to, że istniał). Teraz domaga się połowy wartości mieszkania oraz zapłacenia przez moją mamę kosztów sądowych. Dodam tylko, że mieszkanie stoi puste od ponad roku a czynsz płaci tylko moja mama. Czy możemy coś zrobić w tej sprawie?
Dzień dobry, jeżeli możliwe jest udowodnienie faktycznej treści testamentu, to konieczne jest złożenie odpowiednich wniosków dowodowych celem wykazania tego przed sądem. W zależności od stopnia pokrewieństwa jeżeli nie uda się udowodnić treści testamentu sąd będzie orzekał o spadku na zasadach ogólnych, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Babcia miała mieszkanie w testamencie zapisała swoją część na dziadka. Z uwagi na to ze moją mamą nie żyje jej część należy się mi. Dziadek chce sadownie załatwić sprawę . Czy jeżeli teraz zrzekne się na rzecz dziadka to jeżeli on zapiszę to komuś innemu w testamencie to tracę część która mi się będzie nalezec po jego smierci
Dzień dobry, jeżeli babcia zapisała całą swoją część mieszkania w testamencie na rzecz dziadka, to całość mieszkania (jeżeli dziadkowie byli jedynymi właścicielami) jest w opisanej sytuacji własnością dziadka. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Moj maz ma 7 rodzenstwa. Jego ojciec zmarl 23 lata temu. Ojciec wybudowal dom lecz nie byl wpisany do ksiegi wieczystej. Wlascicielem dzialki byl jakis pra dziadek. Byla robiona niby sprawa spadkowa po smierci ojca. Niedawno matka przejela wszystko przez zasiedlenie i dzieciom nic sie juz nie nalezy. Przepisala wszystko na jednego syna darowizna z dozywociem. Czy to zgodne z prawem?
Dzień dobry, jeżeli istnieje prawomocne postanowienie sądu o zasiedzeniu nieruchomości, to wszystko jest zgodne z prawem. Jeżeli orzeczenie jest nieprawomocne i ktoś inny może mieć prawa do nieruchomości jako właściciel i prawo to wykonywał w przeciągu tych 20 lat, to orzeczenie taki może zaskarżyć (ewentualnie można żądać wznowienia postępowania, jeżeli osoba taka nie wiedziała o tym postępowaniu). Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Jak zrzec się spadku po rodzicu
Konieczne jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przed sądem albo przed notariuszem. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Moi rodzice wybudowali razem dom. Moja mama zmarla 20 lat temu. Moj ojciec wzial slub cywilny po 3 latach smierci mamy z inna osoba. Jego obecna zona mieszka razem z min w naszym domu rodzinnym (nie jest tam zameldowana- ma swoj dom). Moj brat i ja, jestesmy tam nadal zameldowani (chociaz tam nie mieszkamy). Obecnie nie ma zadnego testamentu. Moj ojciec wierzy ze bez sporzadzenia testamentu po jego smierci ten dom bedzie dla mnie i mojego brata a nie dla jego obecnej zony (co nie wydaje mi sie to prawdziwe). Co sie stanie po smierci taty z domem jezeli nie sporzadzi testamentu? Czy jego obecna zona bedzie miala udzial w naszym domu rodzinnym czy tez calkowicie go odziedziczy? Czy po smierci mamy tata zostal 100% wlascicielem domu (nie bylo zadnego testamentu) czy tez czesc mamy bedzie podzielona na nas trzech (tate, mojego brata i mnie)? Bardzo dziekuje za porade. Anita
Szanowna Pani, spadek po mamie przypada w częściach równych ojcu i dzieciom (ewentualnie dzieciom dzieci, jeżeli już nie żyją). Podobnie po śmierci ojca spadek po nim przypadać będzie w częściach równych jego żonie i dzieciom. W opisanej sytuacji, jeżeli opisany stan faktyczny jest kompletny, spadek po mamie (w tym dom) jest w 1/3 ojca, w 1/3 Pani i w 1/3 brata. Po śmierci ojca jego majątek zostanie podzielony po 1/3 dla jego żony, dla Pani i dla brata, w tym ta 1/3 spadku po mamie. Dla zagwarantowania, że Państwa dom rodzinny zostanie w całości przekazany Pani lub bratu, a nie żonie, Pani ojciec powinien spisać testament, albo zrobić zapis windykacyjny tylko na swoją część domu (dla tego rozwiązania konieczne jest jednak dokonanie działu spadku po mamie, jeżeli go jeszcze nie było). Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Babcia po swojej matce jest jedynym najstarszym spadkobiercą gruntu. Reszta rodzeństwa nie żyje.Jak uczynić ją prawnie spadkobiercą i wpisać do ksiąg wieczystych jako właściciela?
Dzień dobry, jeżeli babcia jest jedynym spadkobiercą, to powinna udać się do notariusza i złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku. Następnie, po objęciu całości spadku może formalnie złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej, że jest właścicielem. Jednocześnie, jeżeli pozostałe rodzeństwo babci miało dzieci, to osoby te są spadkobiercami po swoich rodzicach. Zależy od sytuacji, ale może istnieć prawdopodobieństwo, że babcia nie jest jedynym spadkobiercą. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Jak się dowiedziec czy była już sprawa spadkowa i czemu zostałam pominieta
Dzień dobry, o informacje dotyczącą sprawy spadkowej należy zwrócić się do sądu właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Mój tato w testamencie przepisał mi mieszkanie a resztę majątku w równych częściach mi i bratu. Co należy się żonie zmarłego, czyli mojej mamie. Kto ma złożyć wniosek do sądu o przeprowadzenie spadku ?
Dzień dobry, mamie, będącej żoną zmarłego przysługuje w określonych warunkach roszczenie o zachowek. Sprawę o zachowek może złożyć mama, a sprawę spadową każdy ze spadkobierców. Kwestie spadkowe, jak i zachowek mogą Państwo także załatwić u notariusza. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Moja mama zrzekła sie dziedziczenia po mamie a babcia zapisała mi mieszkanie w testamencie czy w takim przypadku odziedzicze mieszkanie
Dzień dobry, Tak, decyzja mamy jest bez znaczenia w związku z treścią testamentu. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Witam,w marcu zmarł mój wujek.Z żoną był rozwiedziony 30 lat,ich dzieci nie żyją została wnuczka,z którą wujek nie utrzymywal nigdy kontaktów i rodzeństwo wujka,czyli mój tata i ciocia.Komu w pierwszej kolejności należy się dom po zmarłym wujku? Nie ma testamentu Dziękuje,pozdrawiam,Joanna
Dzień dobry, spadek po zmarłym w pierwszej kolejności w całości odziedziczy wnuczka, jak zstępny po zmarłym. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk
Kancelara Radcy Prawnego
Poznań
Kancelaria Radcy Prawnego Ewa Dzikowska
Elbląg
Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Nykiel
Warszawa
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Krybus
Kraków
Dawid Rzeski Kancelaria Radcy Prawnego
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Magdalena Makowska