Szukaj radców prawnych w twojej miejscowości

Polecani radcy prawni w Polsce

Szukasz dobrego radcy prawnego online? W serwisie Specprawnik znajdziesz kancelarie prawne z Twojej okolicy. Zarejestrowani tu prawnicy udzielają darmowych wstępnych porad prawnych. Jeśli zdecydujesz, że potrzebujesz pomocy prawnika, możesz skorzystać z odpłatnej pomocy kierując się cennikiem zaproponowanym przez radcę prawnego (jeśli szukasz taniego prawnika, sortuj po „najniższa cena”). Skorzystaj także z naszego filtrowania. Kancelaria prawna, której szukasz określa kategorie problemów, którymi się zajmuje, dlatego u nas łatwo znajdziesz najlepszego radcę prawnego dla Twojej sprawy. Pomoc prawna głównie polegająca na udzielaniu porad i konsultacji prawnych to specjalność radców prawnych z naszego serwisu. Radca prawny sporządzi dla Ciebie opinię prawną, opracuje projekty aktów prawnych oraz wystąpi przed sądem lub urzędem w charakterze Twojego pełnomocnika albo obrońcy. Pamiętaj, że radca prawny może wystąpić w Twoim imieniu także przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

wiecej

Przejdź do wyszukiwarki

Kancelaria Radcy Prawnego Agnieszka Mroczek

pl. Muzealny 13/1, 50-035 Wrocław

  • Odpowiedzi na pytania

JR Kancelaria Radców Prawnych

Dziewińska 29h lok.1, 87-800 Włocławek

Odpowiada w ciągu 8 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Witam. Jestem zastępca kierownika w sklepie, Zostałam bezpodstawnie oskarżona o mobbing w pracy, przełożona już przeprowadziła rozmowy z pozostałymi pracownikami i wszyscy potwierdzili że żaden mobbing nie ma miejsca. Co mogę zrobić w sytuacji gdzie osoba oskarżająca mnie przekazuje nieprawidziwe oskarżające moją osobę informacje osobom trzecim które nie są związane z firmą? Wiem ze informacje o rzekomym mobbingu rozrosły się już wśród znajomych, zaznacze przy tym że mieszkamy w małej miejscowości.

Dzień dobry, Może Pani dochodzić ochrony swoich praw zarówno na gruncie prawa karnego jak i prawa cywilnego. Jeżeli chodzi o odpowiedzialność karną sprawcy proszę zwrócić uwagę na art. 212 par 1 kk: "Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności." Występek ten ścigany jest z oskarżenia prywatnego - czyli wymagane będzie wniesienie prywatnego aktu oskarżenia. Dodatkowo powyższy przepis pozwala sądowi na orzeczenie na Pani rzecz (bądź wskazanej przez Pani instytucji) nawiązki W powyższej sytuacji z uwagi na fakt, że zostały naruszone Pani dobra osobiste można również dochodzić roszczenia na drodze stricte cywilnej.

Mieszkam w bliźniaku 4 lokalowym. Dzielę wspólna klatkę z sąsiadka z pierwszego piętra ja mieszkam na parterze. Sąsiadka ciągle ma jakieś problemy do nas, nie ma jej 5 dni w tygodniu. Ostatnio według niej klatka była tak brudna że zdezynfekowala ją silnym środkiem o drażniącym zapachu. Cały dzień wierzyliśmy klatkę bo cały zapach uciekał do mojego mieszkania. Zapach utrzymywał się dobę pomimo wietrzenia i prób neutralizacji zapachu. Na następne dwa dni użyła octu... W tym samym czasie owinęła klamkę drzwi wyjściowych chusteczkami nasączonymi tymi środkami uprzednio nikogo nie informując ani nie pytając czy nie jesteśmy na coś uczuleni. W związku z czym ona grozi mi jakimś adwokatem bo rzekomo nie stosujemy się do zapisu w umowie najmu o zamykanie drzwi wyjściowych od klatki.. czy istnieje jakiś zapis który mógłby ochronić mnie i moją rodzinę przed następnym takim zasmrodzeniem klatki oraz mieszkania? Dodam że nie rozmawia bezpośrednio ze mną i mężem (najemcami na umowie) tylko dzwoni do właściciela oraz rozmawia z naszymi gośćmi którzy akurat do nas przyszli.

Istnieje szereg regulacji na gruncie prawa karnego i cywilnego. Kwestia uciążliwości, trudności w udowodnieniu oraz rzeczywistej skali problemu Tak dla przykładu tylko: art 107 KW - złośliwe niepokojenie, dokuczanie, art. 190a KK - uporczywe nękanie, tu raczej w przedstawionym stanie faktycznym ciężko mi "wyłapac" wszystkie znamiona tego występku, jednak nie wiem czy stan faktyczny jest kompletny ar 212/216 kk - odpowiednio zniesławienie/zniewaga - wszystko zależy od tego jaki charakter mają treści przekazywanie właścicielowi/Państwa znajomym. Nie znając treści trudno stwierdzić znamiona którego z przepisów (o ile w ogóle) wypełniają art 24 kc - tu tak ogólnie naruszenie dóbr osobistych ( art 144 kc - immisje. Tj. nakazanie powstrzymania się od zachowań, które zakłócają krozystanie z nieruchomości sąsiedzkich ponad przeciętną miarę Dodatkowo jeżeli zapach jest rzeczywiście duszący i uniemożliwia korzystanie z nieruchomości mogą zawiadomić Państwo właściwą stację sanitarno-epidemiologiczą (Sanepid). W pierwszej kolejności by niepotrzebnie nie eskalować konfliktu, zalecałbym kontakt z zarządcą budynku i dopiero w sytuacji gdy to nie przyniesie efektu, rozważałbym podjęcie innych kroków prawnych.

Kancelaria Radcy Prawnego Michał Rygielski

Kleniowa 7, 85-436 Bydgoszcz

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Radcy Prawnego Michał Śląski

Aleja Wielkopolska 67/3, 60-603 Poznań

Odpowiada w ciągu 8 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Radca Prawny Piotr Pasławski

Królewiecka 55/1, 54-117 Wrocław

Odpowiada w ciągu 6 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Radcy Prawnego Elżbieta Żochowska

Pułaskiego 23, 08-110 Siedlce

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Radcy Prawnego Anna Abram

Zamoyskiego 99, 23-300 Janów Lubelski

Odpowiada w ciągu 24 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Radcy Prawnego Michał Wojtyniak

Wspólna 10/3, 25-003 Kielce

Walerego Przyborowskiego 145, Domaszowice, 25-351 Kielce

Odpowiada w ciągu 11 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Radcy Prawnego Kamil Kucharski

Piotra Skargi 15/1, 71-422 Szczecin

Odpowiada w ciągu 30 minut

  • Odpowiedzi na pytania
Wróć na górę