Alimenty, a środki na zaspokojenie potrzeb rodziny - jaka jest różnica ?
RENTA ALIMENTACYJNA A ŚRODKI NA ZASPOKOJANIE POTRZEB RODZINY
JAKA JEST RÓŻNICA ?
Jako powód, bądź pozwany w procesie rozwodowym, na sali sądowej, czy też w skierowanym do ciebie przez stronę przeciwną piśmie procesowym, spotkasz się z pojęciem zaspokojenia potrzeb rodziny.
O ile pojęcie renty alimentacyjnej jest większości uczestników procesów doskonale znane, to pojęcie zaspokojenia potrzeb rodziny , już do takich nie należy, dlatego też w tym artykule dowiesz się czym różnią się potoczne „ alimenty” od zaspokojenia potrzeb rodziny.
Renta alimentacyjna
Pojęcie renty alimentacyjnej w procesie rozwodowym pojawia się w dwóch przypadkach:
- w stosunku do małoletnich dzieci, w sytuacji w której opiekę nad dziećmi przejmuje jedno z rodziców. Wtedy też drugie powinno partycypować w kosztach utrzymania dziecka stosownie do usprawiedliwionych potrzeb małoletniego,
- w stosunku do drugiego małżonka , gdzie dla uzyskania tejże renty alimentacyjnej koniecznym będzie udowodnienie przesłanek szczegółowo określonych w art. 60 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, przy czym to które z nich będą musiały zaistnieć, aby uzyskanie renty alimentacyjnej było możliwe zależy od wyniku postępowania rozwodowego.
Zaspokojenie potrzeb rodziny
Z pojęciem zaspokojenia potrzeb rodziny w przypadku rozwodu , mamy do czynienia w czasie w którym proces rozwodowy pozostaje w toku, jak również przed jego wszczęciem tj. w czasie w którym jako małżonkowie pozostajecie rodziną przynajmniej z formalnego punktu widzenia:
- dla zaspokojenia potrzeb rodziny przed wszczęciem postępowania rozwodowego koniecznym będzie złożenie pozwu do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na twoje miejsce zamieszkania,
- dla zaspokojenia potrzeb rodziny w toku procesu rozwodowego koniecznym będzie złożenie wniosku o zabezpieczenie (o czym pisaliśmy w naszym artykule „Wniosek o zabezpieczenie” ).
Czym zaspokojenie potrzeb rodziny różni się od alimentów ?
Najważniejszą różnicą pomiędzy zaspokojeniem potrzeb rodziny , a alimentami jest to, że w przypadku, gdy drugi z małżonków już z tobą nie zamieszkuje, bądź też zamieszkuje z tobą, ale nie uczestniczy w kosztach utrzymania rodziny stosunkowo do swoich możliwości zarobkowych, szczególnie w sytuacji w której opieka nad dziećmi stała się wyłącznie twoim zadaniem, małżonek będzie musiał pokrywać usprawiedliwione potrzeby nie tylko małoletniego dziecka, ale także twoje.
Kolejną, równie ważną różnicą jest fakt, iż nie musisz wykazywać przesłanek, które musiałabyś wykazać w przypadku domagania się od drugiego małżonka renty alimentacyjnej na swoją rzecz, a wynik postępowania rozwodowego w tym kwestia winy pozostaje w tym wypadku bez znaczenia, bowiem zaspokojenia potrzeb rodziny możesz domagać się (jak już wcześniej wspomniałem) - w procesie rozwodowym - jedynie do jego zakończenia.