Alimenty na dziecko- jak przygotować się do rozprawy ?

Rodzic sprawujący stałą opiekę nad dzieckiem podejmując decyzję o wystąpieniu ze sprawą o zasądzenie lub podwyższenie kwoty alimentów bardzo często zastanawia się od czego ma zacząć i jakie dokumenty zgromadzić. Jako adwokat zdaję sobie sprawę, że ustalenie kosztów utrzymania dziecka nie jest wcale takie proste. Z tego też względu w tym wpisie wyjaśnię jak przygotować się do sprawy o zasądzenie lub podwyższenie alimentów oraz jakie dowody w tym celu należy zgromadzić.

Zestawienie wszystkich wydatków.

W sprawach o alimenty na dzieci klientom mojej kancelarii adwokackiej zalecam w pierwszej kolejności przygotowanie listy wszystkich możliwych wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Nie wszystkie te wydatki będą miały znaczenie dla ustalenia kwoty należnych alimentów, tym nie mniej przygotowanie takiego zestawienia pozwala po pierwsze na uporządkowanie aktualnych w wypadku dziecka kosztów utrzymania (co będzie miało znaczenie przy gromadzeniu dowodów) oraz przygotowuje rodzica do zeznań w sądzie.

Zakres usprawiedliwionych potrzeb dziecka na rzecz którego mają zostać zasądzone alimenty jest kwestią indywidualną zależącą od jego wieku, stanu zdrowia, stopy życiowej do której jest przyzwyczajony. Można jednak ogólnie wskazać, iż w zakres wydatków mających wpływ na kwotę alimentów wchodzą: wydatki związane z wyżywieniem dziecka, zakupem odzieży, obuwia, środków czystości, jego leczeniem, rozrywką, dodatkowymi zajęciami w szkole i poza szkołą, koszty zakupu rzeczy potrzebnych do edukacji, itd. Jako adwokat wiem, że kwestią kontrowersyjną jest to czy w zakres usprawiedliwionych potrzeb dziecka wchodzą również koszty utrzymania mieszkania w którym mieszka on z rodzicem, który sprawuje nad nim bezpośrednią opiekę. Część sądów stoi na stanowisku, że koszty te nie mają wpływu na kwotę alimentów ponieważ zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych wchodzi w zakres bieżącej opieki nad dzieckiem sprawowanej przez rodzica z którym to dziecko przebywa. Zaznaczyć jednak należy, iż w postanowieniu Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 8 lutego 2017 r., sygn. akt I ACz 2684/16, wskazano, że do kosztów utrzymania dzieci należy także zaliczyć ryczałtowo koszty zużycia wody, prądu, gazu do gotowania i ogrzania wody użytkowej. Na wysokość alimentów nie ma natomiast wpływu wysokość czynszu czy rata kredytu hipotecznego spłacanego za mieszkanie.

Z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika, że sprawy o podwyższenie alimentów są sprawami trudniejszymi, konieczne jest bowiem wykazanie, że doszło do zmiany stosunków tj. zwiększyły się koszty utrzymania dziecka w stosunku do stanu jaki został przyjęty w chwili wydania orzeczenia ustalającego dotychczasową kwotę alimentów. Należy więc wykazać, że w związku z rozwojem dziecka pojawiły się nowe wydatki lub też podwyższeniu uległ koszt zaspokojenia wcześniej ustalonych potrzeb. O tym, że rozwód nie kończy definitywnie relacji między byłymi małżonkami- w kontekście przyszłych spraw m.in. o podwyższenie alimentów- pisałem tutaj . Z kolei o tym jak długo rodzic ma obowiązek płacić alimenty znajdziecie Państwo informację tutaj .

Zgromadzenie dowodów.

Mając już zestawienie wydatków mających wpływ na kwotę alimentów kolejnym krokiem jaki zalecam klientom mojej kancelarii adwokackiej jest zgromadzenie dowodów, które będą mogły te wydatki potwierdzać. Ważne jest, aby były to dokumenty zgromadzone na przestrzeni dłuższego okresu czasu- co najmniej jednego lub dwóch miesięcy. Jako prawnik przypomnieć muszę, że dla sądu dla ustalenia kosztów utrzymania dziecka znaczenie mają przede wszystkim faktury i rachunki imienne. Sądy z reguły nie uznają paragonów ponieważ nie wynika z nich kto dokonał zakupu towarów nimi objętych. Inne dokumenty jakie mogą być przydatne w toku sprawy to potwierdzenia zapłaty, różnego rodzaju zaświadczenia np. o korzystaniu z dodatkowych zajęć i ich kosztach, umowy na dostawę mediów, itd. Do sprawy o alimenty potrzebne będzie również odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, odpis skrócony aktu małżeństwa (jeżeli rodzice nie są rozwiedzeniu) lub wyrok rozwodowy i orzeczenie w którym wcześniej określono kwotę alimentów (o ile takie zostało wydane w innej sprawie niż rozwód).

W toku gromadzenia potrzebnych dowodów pojawi się problem polegający na tym, że faktury za zakup żywności czy innych potrzebnych towarów, potwierdzenie zakupu biletu do kina czy ustalony koszt zakupu paliwa do samochodu w związku z dojazdem dziecka do szkoły obejmować będzie również wydatki przeznaczone na zaspokojenie potrzeb rodzica z którym dziecko pozostaje. Żaden rodzic nie robi bowiem osobno zakupów dla dziecka i dla siebie. Aby iść z małym dzieckiem do kina bilet dla siebie musi kupić również drugi rodzic. Kupując paliwo do samochodu oczywistym jest, że rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem nie jeździ nim wyłącznie do szkoły i z powrotem. Dlatego zawsze zalecam, aby gromadząc dokumenty na potrzeby sprawy o alimenty, skrupulatnie wyliczać i zapisywać realne kwoty wydatków na utrzymanie dziceka, tak aby uniknąć możliwego zarzutu ze strony pozwanego.

Sytuacja majątkowa zobowiązanego do alimentów .

Jako adwokat uważam, że pozew o zasądzenie czy podwyższenie alimentów powinien bezwzględnie zawierać wniosek o zobowiązanie pozwanego do przedłożenia zaświadczenia o zarobkach za ostatni rok ze wskazaniem poszczególnych jego składników- wynagrodzeniem zasadniczym oraz dodatkami do niego. Nadto należy wnieść o zobowiązanie go do złożenia deklaracji podatkowej za ostatni rok. Jeżeli strona występująca o alimenty na dziecko ma jakąś wiedzę co do majątku, sytuacji finansowej zobowiązanego do alimentów, to również powinno to zostać w pozwie opisane.

Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.

Jeżeli zainteresował Państwa ten lub inny temat zapraszam na moją stronę internetową i prowadzony na niej blog .