Wielu rodziców żyjących w rozłączeniu boryka się z problemem zapewnienia dziecku opieki na czas gdy, np. matka córki/syna, musi wyjechać za granicę do pracy. Najczęściej …
Najnowsze artykuły radcy prawnego - Anna Godlewska-Chorąziak
Często otrzymuję zapytania w jaki sposób zarejestrować dziecko w urzędzie stanu cywilnego, gdy nie pochodzi ono ze związku małżeńskiego. W polskim prawie istnieje domniemanie …
I Kto może złożyć powództwo ?
- mężczyzna, który uznał ojcostwo,
- matka dziecka, która potwierdziła ojcostwo,
- dziecko,
…
Możliwe jest uzyskanie tzw. wstecznych alimentów, ale po spełnieniu określonych warunków. W dzisiejszym wpisie chciałabym się skoncentrować na ich omówieniu.
Pod pojęciem alimentów …
Dzisiejszy wpis znacząco odbiega od poruszanej przeze mnie tematyki prawa rodzinnego lub spadkowego. Niemniej, warto się z nim zapoznać, ponieważ zawiera przykład jak nie należy postępować …
Ostatnio spotkałam się z taką sytuacją: ojciec dziecka nie płaci alimentow, aktualnie przebywa za granicą, a postępowanie egzekucyjne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Zadłużenie alimentacyjne urosło do …
Jakiś czas temu napisałam artykuł dotyczący przyjęcia/odrzucenia spadku. Znajduje się on tutaj;
https://www.specprawnik.pl/poradnik-prawny/przyjac-czy-odrzucic-spadek/
Zawarłam w nim ogólne informacje na temat tego w jaki sposób można odnieść się …
Większość osób zawierających związek małżeński uważa, odtąd wszystko to, co zostanie zgromadzone jest ,,nasze", ,,wspólne". Otóż, nie do końca tak jest. Wbrew powszechnemu przekonaniu nawet w czasie trwania …
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego powstaje (najczęściej - poza np. przypadkiem zawarcia tzw. intercyzy) ustawowa wspólność majątkowa . To, co zgromadzono w czasie trwania małżeństwa wchodzi w …
Jakiś czas temu umieściłam artykuł odnoszący się do pierwszego kroku , który należy poczynić, aby uregulować sprawy spadkowe. Zawarłam tam ważną informację odnośnie tego, że stwierdzenie …
a) ograniczenie utrzymywania kontaktów rodziców z dzieckiem,
b) zakaz utrzymywania kontaktów rodziców z dzieckiem.
…Kwota alimentów ustalona przez Sąd w wyroku nie jest kwotą ustaloną „raz na zawsze”. Art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż: W razie zmiany stosunków można żądać zmiany …
Postępowanie, którego celem jest określenie kręgu podmiotów uprawnionych oraz przysługujących im udziałów do dziedziczenia majątku po spadkodawcy, to właśnie postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Jest to ważna procedura, bowiem …
Nie tylko rodzice mają prawo utrzymywać czy sądownie ustalić kontakty z dzieckiem. Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dają taką możliwość także innym osobom, choć niewiele osób zdaje sobie z tego …
Dzisiejszy wpis będzie poświęcony trudnemu tematowi. Postaram się go przedstawić w prosty i rzeczowy sposob, poparty przykładami tak, by zobrazować sytuacje, w których do pozbawienia władzy rodzicielskiej może …
W dzisiejszym wpisie zajmijmy się takim oto przypadkiem: rozstałam się z ojcem mojego 2-letniego synka, były partner obecnie mieszka i pracuje w Niemczech. Chciałabym wystąpić do sądu o …
Ostatnio spotkałam się z zapytaniem, które dotyczyło kontaktów rodzica z dzieckiem. Odnosiło się ono do sytuacji, w której jedno z nich utrudniało drugiemu kontakt z synem. Zapytano mnie …
W tym wpisie chciałabym pokrótce przedstawić dwie kwestie:
1. podstawy zniesienia obowiązku alimentacyjnego
oraz
2. zniesienie tego obowiązku z datą wsteczną.
Tytuł wpisu nieprzypadkowy. Dlaczego ?
Ostatnio bardzo często słyszę tego typu pytanie. Większość osób, która decyduje się na rozstanie - zdaje sobie sprawę z tego, że …
W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć problem ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną .
Zacznę może od informacji ogólnych. Mianowicie rozdzielość majątkowa jest jednym …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Darowizna nieruchomości a upadłość konsumencka
Podejmując decyzję o ogłoszeniu konsumenckiej trzeba mieć świadomość wszystkich jej konsekwencji. Jedną z nich jest spieniężenie przez syndyka całego majątku dłużnika, włączni…
Dowody w sprawie o alimenty.
Kodeks postępowania cywilnego (K.P.C.) nie zawiera zamkniętego katalogu środków dowodowych. Zgodnie z art. 227 K.P.C., przedmiotem dowodu są fakty, które mają istotne z…
Odszkodowanie za powódź
Jak wiemy, w ostatnich tygodniach zalany został w znacznej mierze Dolny Śląsk. Straty poniosło kilkaset tysięcy osób. W tekście postaram się poruszyć temat możliwości uzyskania odsz…
Odszkodowanie za wypadek w Parku Trampolin
Wyjście do Parku Trampolin zwykle kojarzy się ze świetną zabawą. Park Trampolin kojarzy się z ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Dlatego coraz popularniejsze są rodzinne wypady …
Rozprawa w sprawie upadłości konsumenckiej
Wielu moich Klientów pyta, czy w sprawie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie wyznaczona rozprawa. A jeśli tak, to czy będą musieli być na niej obecni. Kolejne pytania dotycz…
Polecani prawnicy
Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola
Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka
Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego
Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.