Czy kredyty bankowe i pożyczki trzeba spłacać? Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna – tak, zobowiązania należy wykonywać i do tego zobowiązują nas zarówno przepisy …
Najnowsze artykuły radcy prawnego - Maksymilian Skiba
Każdy prawnik wie jak ważne jest dochowanie terminów podczas podejmowania czynności procesowych w postępowaniu cywilnym. Czasami jednak nawet profesjonalnym pełnomocnikom zdarza się uchybić terminu. Mogą zaistnieć nieprzewidziane okoliczności, za …
Nakaz zapłaty jest orzeczeniem sądu cywilnego potwierdzającym obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej od dłużnika na rzecz wierzyciela. Wierzycielem bywają najczęściej banki lub firmy pożyczkowe, ale może nim być praktycznie …
Często rozpisujemy się jak warto korzystać z pomocy profesjonalnych pełnomocników (radców prawych, adwokatów) i jakie to może dawać korzyści, wskazujemy na konkretne przykłady.
Realia są jednak takie, …
Z praktyki naszej kancelarii wynika, że tylko część osób pozwanych przez banki lub fundusze sekurytyzacyjne podejmuje się obrony swoich praw w toczących się postępowaniach sądowych i egzekucyjnych. Tymczasem ostatni …
Praca w warunkach szczególnych stale i w pełnym wymiarze czasu pracy stanowi jeden z wymogów (poza wiekiem oraz okresami składkowymi i nieskładkowymi) uprawniających do nabycia uprawnień emerytalnych z tytułu …
Nakaz zapłaty jest orzeczeniem sądu cywilnego potwierdzającym obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej od dłużnika na rzecz wierzyciela. Wierzycielem bywają najczęściej banki lub firmy pożyczkowe, ale może nim być praktycznie …
Upadłość konsumencka, jest stosunkowo nowym narzędziem, którego zasadniczym celem jest umożliwienie zadłużonym konsumentom uwolnienie ich od długów w sytuacji gdy nie są w stanie ich spłacić (niewypłacalność). …
Księgi wieczyste prowadzone są w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste mogą być …
To co mnie skłoniło do napisania tego krótkiego artykułu to słowa sędziego podczas jednej z rozpraw, w której niedawno uczestniczyłem, sędzia ku zaskoczeniu stron stwierdził bez ogródek : "Jeżeli …
Polskie prawo przewiduje odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej (zarówno rzeczy ruchomych jak i nieruchomości). Mowa jest o rękojmi, którą należy odróżnić od gwarancji. Zasadnicza różnica pomiędzy rękojmią a …
W postępowaniu cywilnym strony mogą występować osobiście lub za pomocą pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być m.in. radca prawny ustanowiony przez stronę lub przyznany jej z urzędu. O potrzebie ustanowienia fachowego …
W postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych przepisy przewidują pomoc prawną z urzędu dla stron będących osobami fizycznymi lub jednostkami organizacyjnymi (np. spółkami).
Pomoc prawna z urzędu obejmuje …
Jeżeli jesteś dłużnikiem lub wierzycielem na pewno znasz już to pojęcie. Nakaz zapłaty jest orzeczeniem sądu cywilnego potwierdzającym obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej od dłużnika na rzecz wierzyciela. Wierzycielem …
Podwyższenie czynszu najmu przez właściciela prywatnego lokalu mieszkalnego nie może odbywać się dowolnie i jest przedmiotem obszernych regulacji prawnych. Jeżeli właściciel mieszkania podwyższył Ci czynsz i nie wiesz czy …
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej.
Regulacje prawne tej formy działalności gospodarczej znajdują się w kodeksie spółek handlowych. KSH wskazuje, że spółka …
Jak wynika z najnowszych statystyk liczba dłużników w Polsce wynosi ponad 2 miliony i ciągle rośnie. Długi Polaków przekroczyły 40 miliardów złotych. Rzadko jednak osoby posiadające niespłacone zadłużenie zdają …
Często w realiach współczesnego systemu społeczno-gospodarczego występuje sytuacja, w której nieruchomość jest we władaniu kilku współwłaścicieli. Taka sytuacja nie zawsze jest stanem pożądanym w mniemaniu właścicieli i …
Umowa o dzieło oraz umowa zlecenie są umowami prawa cywilnego. O czym powinniśmy pamiętać podpisując taką umowę? Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że wykonującemu umowę cywilnoprawną …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Darowizna nieruchomości a upadłość konsumencka
Podejmując decyzję o ogłoszeniu konsumenckiej trzeba mieć świadomość wszystkich jej konsekwencji. Jedną z nich jest spieniężenie przez syndyka całego majątku dłużnika, włączni…
Zatarcie skazania a pozwolenie na broń
Dla osoby ubiegającej się o uzyskanie pozwolenia na broń niezmiernie istotną przesłanką jest posiadanie statusu osoby niekaranej, a więc takiej względem której wydaje się tzw. zaświ…
Czy można wygrać z Policją i Prokuraturą? Skuteczna obrona - radca prawny - Sąd Rejonowy w Bochni. Uniewinnienie!
Uniewinnienie. Skuteczna obrona karna przed Sądem Rejonowym w Bochni! Zmieniamy temat. Dz…
Czy przedsiębiorca może wystąpić o ustalenie nieważności umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego do CHF?
Większość prowadzonych w chwili obecnej tzw. „spraw frankowych” dotyczy kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej, udzielonych konsumentom. Takie kredyt…
Rozwód z wyłącznej winy - radca prawny Bochnia w Sądzie Okręgowym w Tarnowie - czy można się rozwieść na pierwszej rozprawie?
Czas nadrobić wpisowe zaległości. Tym razem, coś z zakresu spraw rodzinnych, które równie chętnie prowadzimy. O pomoc zwróciła się do na…
Polecani prawnicy
Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola
Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka
Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego
Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.