Wypadki drogowe to niestety codzienność. Ich liczba znacznie wzrasta w czasie wzmożonego ruchu, do jakiego dochodzi w dni wolne, w szczególności święta, czy długie weekendy. Spowodowanie wypadku drogowego może …
Najnowsze artykuły adwokat - Marta Ast
Jedną z najbardziej dolegliwych kar przewidzianych w systemie prawa karnego jest kara pozbawienia wolności. Odbywa się ją w zakładzie karnym i niestety nie zawsze można liczyć na to, że skazany trafi do zakładu …
Wiele jest sytuacji, które mogą prowadzić do popadnięcia w spiralę długów i powodować ruinę finansową. Choroba, strata pracy, czy przedsięwzięcie, które skończyło się fiaskiem. W dzisiejszych czasach również zakup …
Umowa dożywocia polega na tym, że jedna osoba (właściciel nieruchomości) przenosi na rzecz drugiej osoby prawo własności nieruchomości w zamian za zapewnienie sobie lub osobie bliskiej dożywotniego utrzymania. Z uwagi na …
W środę 1-go listopada jak co roku przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Podróżując na groby naszych bliskich pamiętajmy, aby w czasie tego wzmożonego ruchu na drodze i często niesprzyjających warunków pogodowych, zachować …
Poprzez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Czy umowę darowizny możemy odwołać? Czy obdarowany od momentu zawarcia umowy ma pewność, że …
Na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) z roku na rok coraz mniej osób uzyskuje uprawnienie do kierowania pojazdem osobowym, wynika to z wprowadzenia rygorystycznych zasad …
Wiele zmian – na korzyść – w zakresie przyznawania i wysokości zasiłku macierzyńskiego wprowadzono na podstawie nowelizacji, która weszła w życie 2 stycznia 2016 r. Wcześniej bowiem przysługiwał on …
Poprzedni artykuł przybliżył nam kwestie związane ze złożeniem reklamacji na podstawie rękojmi, która przysługuje nam zawsze i to z mocy prawa, gdy nabyty towar ma wadę (fizyczną lub …
Dokonywanie zakupów to już niemal codzienna czynność każdego z nas. Ważne jest zatem, by znać uprawnienia, jakie nam przysługują w przypadku, gdy kupiony towar ma wadę i o czym musimy pamiętać, by …
W poprzednim artykule omówione zostały prawa i obowiązki właścicieli lokali oraz dowiedzieliśmy się czym jest wspólnota mieszkaniowa oraz kiedy powstaje. Pozostaje zatem do …
Wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele lokali, które to wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa w momencie wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w nieruchomości na rzecz innego …
Zachowek to forma ochrony interesów spadkobierców. Należy się on w sytuacji, gdy spadkodawca sporządził testament i nie przekazał majątku na rzecz spadkobiercy, który dziedziczyłby po nim na podstawie ustawy (tj. gdyby …
Testament warto sporządzić, aby uregulować kwestie majątkowe na wypadek śmierci, a tym samym, aby uchylić spory, które na tle majątkowym mogą powstać między naszymi najbliższymi. Tym bardziej, że zawsze możemy …
W sytuacji, gdy jesteśmy uprawnieni do spadkobrania (czy to na podstawie ustawy, czy testamentu), stajemy przed problemem, co dalej, jakie mamy uprawnienia i obowiązki. Należy pamiętać o dopełnieniu …
Spadek to nic innego jak ogół praw i obowiązków spadkodawcy (zmarłego), które przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i z tą chwilą spadkobierca nabywa spadek. …
Zarówno rozwód, jak i separacja ma na celu prawne i kompleksowe uregulowanie skutków rozejścia się małżonków. W obu zatem sprawach można żądać rozwodu/separacji (z winy lub bez orzekania o winie), uregulowania kwestii władzy …
Mediacja jest procedurą rozwiązywania konfliktu. Rola mediatora polega na pomocy stronom w sposób neutralny, bezstronny i poufny w rozwiązaniu kwestii spornych, wypracowaniu wzajemnie satysfakcjonującego porozumienia, a nie na ustalaniu kto ma rację w danym …
Rozwodzący się małżonkowie często zadają sobie pytanie, jak uregulować obowiązek alimentacyjny wobec małoletnich dzieci, od czego zależy wysokość alimentów i co stanowi podstawę ustalenia ich wysokości.
W pierwszej kolejności …
Jak zostało wskazane w poprzednich artykułach, w przypadku gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, jednym z koniecznych elementów wyroku rozwodowego jest uregulowanie kwestii władzy rodzicielskiej (wyrok nie dotyczy dzieci jednego …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Darowizna nieruchomości a upadłość konsumencka
Podejmując decyzję o ogłoszeniu konsumenckiej trzeba mieć świadomość wszystkich jej konsekwencji. Jedną z nich jest spieniężenie przez syndyka całego majątku dłużnika, włączni…
Opłata planistyczna - czy tylko co do części nieruchomości?
Jak wiadomo renta planistyczna związana jest ze spełnieniem przesłanki wyrażonej w przepisie art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a jakie zaistnieje wtedy…
Po co mi prawnik do firmy?- cz. II
Osoba prowadząca działalność gospodarczą praktycznie codziennie stoi przed koniecznością rozwiązywania problemów prawnych. Sporządzanie umów? Interpretacja przepisów? W…
Nowelizacja kodeksu karnego - art. 148a k.k. - przyjęcie zlecenia zabójstwa
Przy okazji omawianej od dawna nowelizacji kodeksu karnego i wprowadzonych zmian do już obowiązujących przepisów, warto także wspomnieć o tych całkowicie nowych - jak chociażby art. 148a…
Sankcja kredytu darmowego – czym jest i jakie korzyści daje konsumentowi
Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego? Sankcja kredytu darmowego oznacza, że konsument, który skutecznie się na nią powoła, ma prawo spłacić jedynie k…
Polecani prawnicy
Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola
Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka
Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego
Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.