Wielokrotnie spotkałam się z pytaniem, czy ustawowe dziedziczenie gospodarstwa rolnego podlega szczególnym warunkom. Odpowiedzieć można w zasadzie: „i tak i nie”. Uzależnione jest to od daty otwarci spadku, czyli …
Najnowsze artykuły radcy prawnego - Monika Łaska
Zachowek, czyli prawo do otrzymania określonej sumy pieniężnej w sytuacji wskazanej w art. 991 kc, jak każde prawo majątkowe ulega przedawnieniu. Termin przedawnienia został wprost określony w …
W przypadku nabycia w drodze dziedziczenia majątku, czyli tzw. aktywów, powstaje obowiązek podatkowy, tj. konieczność zapłaty podatku od odziedziczonego spadku. Taka sama sytuacja występuje w przypadku otrzymania zachowku. Wysokość …
Prowadzenie postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego jest możliwe jedynie na podstawie tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzule wykonalności. Tytuły egzekucyjne zostały enumeratywnie wymienione w art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Najczęściej …
Prawo najmu lokalu mieszkalnego nie podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Nie można go odziedziczyć w ścisłym znaczeniu tego słowa. Przepis art. 691 kodeksu cywilnego zawiera jednak regulację dotyczącą sytuacji, …
Zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych możliwe jest – co do zasady – w formie pisemnej lub elektronicznej za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej dostawcy usług. …
Małżonek zgodnie z art. 931 §1 kodeksu cywilnego jest powołany do dziedziczenia z ustawy w pierwszej kolejności. Jeśli zatem zmarły nie sporządził testamentu (albo stwierdzono że testament jest nieważny) …
Zachowek to prawo do otrzymania po zmarłym określonej wartości jego majątku. Nie przysługuje ono oczywiście każdemu, ale tylko osobom wskazanym w art. 991 kodeksu cywilnego. W tym zamkniętym katalogu …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Darowizna nieruchomości a upadłość konsumencka
Podejmując decyzję o ogłoszeniu konsumenckiej trzeba mieć świadomość wszystkich jej konsekwencji. Jedną z nich jest spieniężenie przez syndyka całego majątku dłużnika, włączni…
Alimenty przy dziecku poczętym przez in vitro.
O tym, że rodzice są zobowiązani do utrzymywania dzieci do momentu uzyskania przez nie samodzielności pisałem już we wcześniejszych wpisach. Wątpliwości nie budzi także…
Kupiłem pojazd elektryczny, a wspólnota odmawia mi możliwości zamontowania ładowarki w hali garażowej. Co teraz?
Okazuje się, że coraz więcej osób spotyka się z odmową możliwości zainstalowania ładowarki elektrycznej na miejscu postojowym. Czy słusznie? Podstaw prawnych do odmowy jest niewiele: …
Rozwód z małżonkiem nieznanym z miejsca pobytu.
Jedną z przesłanek koniecznych do prowadzenia postępowania sądowego jest podanie adresu drugiej strony, tak, aby możliwe było doręczenie jej pisma inicjującego sprawę. …
Jak odzyskać prawo jazdy po zakazie? Sąd Rejonowy w Brzesku wyraża zgodę na blokadę alkoholową.
BLOKADA ALKOHOLOWA - SPOSÓB NA ODZYSKANIE PRAWA JAZDY Kontynuujemy pomoc naszemu Klientowi, któremu uprzedn…
Polecani prawnicy
Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola
Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka
Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego
Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.